Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MusicMatch Jukebox 5 - kódování MP3 v nejvyšší kvalitě zdarma

  0:10aktualizováno  0:10
Jak jsme vás již informovali, objevila se nová verze vynikajícího programu, který zvládá přehrávání i tvorbu MP3 souborů. Přináší dvě zásadní novinky, které byste si neměli nechat ujít.
Před krátkou dobou jsme recenzovali nový MusicMatch Jukebox 4.5. Tento vynikající program z kategorie "All in one" poskytuje kromě přehrávání MP3 a dalších formátů všechny funkce potřebné pro jednoduché vytváření MP3 souborů z CD i z jiných zdrojů. Minulé verze přehrávače jej integrovaly do prostředí Internetu a umožnily příjem internetového radia a videa. V naší recenzi jsme vytkli jukeboxu pouze jediný nedostatek, v němž zaostal za konkurencí. Konkurenční program RealMedia Jukebox přišel v tomto roce s možností vypalovat zvuková CD z uložených komprimovaných zvukových souborů přímo v přehrávači. Tvůrci MusicMatch Jukeboxu však rozhodně nezaspali a v krátké době podnikli protiútok.

Nový MusicMatch Jukebox 5 přichází se dvěmi základními novinkami:
  • vypalování zvukových i datových CD z formátů WMA, WAV a MP3 přímo v programu
  • kódování MP3 v nejvyšší možné kvalitě i v frewarové verzi

S poklesem cen zapisovacích mechanik CD-R (CD-RW) se z nich stává běžná periferie osobních počítačů. Na to museli reagovat i výrobci ostatních softwarových produktů. Donedávna existoval pouze jediný program pro přímé vypalování zvukových CD z "empétrojek" (AudioCD MP3 Studio), pak tuto funkci začali poskytovat i speciální vypalovací programy (Easy CD Creator 4). A nyní vám k tomu stačí MP3 přehrávač.

V MusicMatch Jukeboxu je vše řešeno jednoduše. Vlastní CD si vytvoříte ze skladeb umístěných do playlistu. Stačí vybrat skladby a pomocí "Drag and drop" je v pořadí, v jakém se mají přehrávat sestavit v playlistu. Nyní můžete vybrat volbu "Create Music CD from Playlist" v nabídce Options nebo přímo stisknou tlačítko CD-R umístěné přímo v okně Playlist. V okně "Create CD" se zobrazí vybrané skladby a místo, jež budou zabírat na CD. Skladby můžete pomocí myši dále přehazovat, odstraňovat či přidávat jiné. Jukebox umožňuje MP3 ukládat jako zvuková CD, která můžete přehrát ve všech CD přehrávačích a zbavit se tak závislosti na počítači. Zvolíte-li si ukládání MP3 jako data, můžete si vytvořit zálohu svých MP3 souborů na CD a případně tak ušetřit místo na pevném disku. K jejich přehrání však budete potřebovat počítač nebo speciální hardwarový přehrávač.

Create CD

V nabídce Options jsou k dispozici některé volby ovlivňující zápis na CD. Rychlost vypalování je ve freewarové verzi omezena na dvojnásobnou rychlost. K vytvořenému CD si můžete přímo v programu vytisknou obal. Tato funkce je však bohužel také dostupná jen v tzv. Plus verzi, kterou získáte za 29.99 dolaru.

Creating CD

Druhá významná novinka, kterou přináší pátá verze Jukeboxu, asi osloví ještě širší okruh uživatelů. Odstranění dřívějších omezení freewarové verze při kódování MP3 umožní každému lehce a zdarma vytvářet MP3 soubory nejvyšší kvality. To je nabídka, se kterou zatím žádná firma nepřišla. Všechny programy na tvorbu MP3 ve volných či sharewarových verzích dosud omezovaly nejvyšší možnou datový tok (bitrate) vytvořených MP3 souborů. Omezení byla odstraněna až za příplatek, anebo použitím méně kvalitních freewarových kodérů. MusicMatch Jukebox přišel již v předchozích verzích s kvalitním kódovacím jádrem Fraunhoferova institutu a nyní jeho výhod můžete využít bez omezení i ve volné verzi. Program dovoluje kódovat MP3 (nabídka Options/Preferences/Recorder) v rozmezí od 8 do 320 kbit/s. Možné je i kódování s proměnným datovým tokem (VBR) a kódování do formátu Windows Media Audio (WMA). Zdrojem může být zvukové CD či signál ze zařízení připojeného do analogového nebo digitálního vstupu zvukové karty.

MP3 settings

Z dalších zajímavých funkcí je možné zmínit podporu přenosných hardwarových MP3 přehrávačů Lyra, Creative Nomad, Diamond Rio a SoulMate. Firma MusicMatch rovněž prohlásila, že je přehrávač plně kompatibilní s novým operačním systémem Windows 2000.

Zmíněná verze Plus, která stojí $29.99, obsahuje navíc rozšířený grafický ekvalizér a možnost tisku obalů na CD. Umožňuje vypalování CD rychleji než dvojnásobnou rychlostí, též grabování a kódování jsou rychlejší. MusicMatch Jukebox je i ve verzi, kterou si můžete stáhnou zdarma, v současnosti nejlepším komplexním programem pro přehrávání i tvorbu MP3 souborů.

Výrobce: MusicMatch, Inc.
Website: http://www.musicmatch.com/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://www.musicmatch.com/download/ (6.91 MB)
Cena: freeware, Plus verze $29.99

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Najdete na iDNES.cz