MuVo² X-Trainer a Hoop Tiny 320 - dvě flash novinky v testu

  • 15
V redakčním testu se tentokrát sešly dvě odlišné novinky. Čtvercový X-Trainer od Creative s pamětí 512 MB je určen především pro aktivní pohyb. Hoop Tiny v sobě zase spojuje přehrávač, rádio, zvukový rekordér i čtečku paměťových karet SD/MMC.

Dva nové přehrávače značek Creative a Hoop se neutkaly v přímém souboji, nerozdaly si to tváří v tvář, ale protože každý je z jiného soudku, věnovali jsme se jim zvlášť. Zatímco malý čtvereček (kvádřík?) MuVo² X-Trainer je především pro běhavce, Tiny 320 je pro univerzály, kteří chtějí mít v jednom přístroji co nejvíc funkcí.

Creative MuVo² X-Trainer: půlgigový čtvereček

MuVo² X-Trainer je první zástupce nové řady čtvercových přehrávačů firmy Creative, který se objevil na tuzemském trhu. Tvar odpovídá jménu přehrávače, který je velký 66,5x67 mm, 20 mm silný a bez baterie váží 65 gramů (s ní 87 gramů). Ve sportovním duchu se nese příslušenství; kromě obvyklých záležitostí, jako jsou sluchátka, trafo, kabely či CD a manuál, dostane zákazník také dvě pouzdra pro sportovní aktivity: jedno plastové na opasek a druhé pro upevnění MuVa na ruku. Volitelně lze dokoupit dálkové ovládání s FM rádiem - ale patrně nikoliv v našich končinách. Zdrojem energie je Li-Ion akumulátor s výdrží přibližně 15 hodin nepřetržitého přehrávání. Dobíjet jej lze jak z elektrické sítě, tak i USB portu.

Creative MuVo2 X-Trainer 512MB

Výrobce přehrávač osadil flash pamětí s jmenovitou kapacitou 512 MB, ve skutečnosti je ale pro uživatelská data dostupných pouze 478 MB. Přenos souborů zajišťuje rozhraní USB 2.0, které interní paměť doslova ždíme a dosahuje rychlostí, blížících se jukeboxům s pevnými disky. MuVo je jedním z mála produktů od Creative, který se v systému chová jako výměnná jednotka (Mass Storage), aniž by potřebovala další ovladače.

MB/s čtení zápis
buffered

8

2,1

sekvenčně

8

7

náhodně

8

1,9

Ovládací prvky byly omezeny na minimum. Výjimkou je oddělené tlačítko pro spouštění/vypínání přístroje a start/pozastavení přehrávání. Jinak se vše točí kolem pětipolohového joypadu, sloužícího k ovládání menu (k němu se ještě dostaneme), regulování hlasitosti a přechodu mezi skladbami. Šikovná je i možnost vyhledávání uvnitř souboru vpřed i vzad, přičemž rychlost přetáčení se zvyšuje s délkou stisku směrové šipky. Starosti může nadělat jen velikost joypadu, zde vývojáři šetřili, seč mohli. X-Trainer postrádá zámek kláves, pro tento účel je tu zvláštní funkce v menu.

Creative MuVo2 X-Trainer 512MB

Displej MuVa je poměrně malý a za čitelnost jedničku rozhodně nedostane. Na vině jsou velmi slabé modré podsvícení a také zbytečně velká časomíra. Je sice užitečné, že si přehrávač bere ze souborů MP3 a WMA údaje o názvu skladby, jménu interpreta i alba, ale text je vyveden velmi malým fontem. Naproti tomu grafické zpracování menu je na vysoké úrovni. Uživatel pod jednotlivými ikonami najde volbu ekvalizéru, nastavení kontrastu, doby podsvícení, automatické vypnutí přehrávače, informace o kapacitě, verzi firmware, počtu souborů a ... playlistů. Ano, X-Trainer podporuje klasické seznamy skladeb M3U z Winampu, ovšem musíte je umístit do zvláštního adresáře a tím pádem přepsat cestu k souborům. Sice trochu těžkopádné, ale přece. Prostřednictvím menu lze také procházet adresářovou strukturou a mazat soubory. Systém ale skrývá také jednu záludnost: Po pouhých pěti sekundách zahálení přeskočí z menu zpět na základní obrazovku, což může vyvolat nechtěné incidenty.

Creative MuVo2 X-Trainer 512MB

Zvuk přehrávače je nad průměrem. V implicitním (default) nastavení si není nač stěžovat, ale mezi žánrovými předvolbami je tak malý rozdíl, že jsou prakticky bezvýznamné. To šikovnější je uživatelské nastavení pásem 100, 800, 3 000 a 12 000 Hz. Dodávané pecky spojené mostem, mají méně basů a více středů, výšek tak akorát a pro běžný poslech postačí.

MuVo2 X-Trainer nabízí momentálně nejlepší poměr cena/kapacita. Pravda, oproti mnohem dražším iRiverům je to pouhý přehrávač, ale jinak příjemný společník pro aktivní odpočinek.

Creative MuVo2 X-Trainer 512MB

Hoop Tiny 320: hravý všuměl na SD karty

Příjemný vínový odstín, elegantní design a spousta funkcí obestírá novinku značky Hoop. S rozměry 100x29x23 mm není o mnoho větší než zapalovač, váží 40 gramů. Oblé hrany, pochromované rámečky kolem displeje a integrovaného ovladače (který se evidentně kdesi inspiroval...) lahodí oku, ale Tiny 320 si vaše sympatie získá i jinak. Je to první přehrávač z katalogu produktů Hoop, který pracuje jako výměnný disk a kromě MP3 podporuje i přehrávání souborů WMA.

Hoop Tiny 320

Koncepčně přístroj vychází ze staršího modelu Mino 250, který jsme testovali před loňskými svátky. Třířádkový displej je beze změn: V horním řádku jsou stavové informace, ve spodním aktuální nastavení přehrávače a uprostřed roluje název souboru. Na ID3 tagy se bohužel opět zapomnělo. Zato zde zůstal FM tuner s patnácti předvolbami a zvukový rekordér, schopný nahrávat jak hlasové poznámky, tak i z rádia či linkového vstupu. Pestré nastavení frekvencí (viz tabulku) však neplatí pro záznam rozhlasového vysílání. Z tuneru lze stále nahrávat pouze mono 96 kbps/22 kHz.

formát frekvence datový tok
MPEG1 Layer 2 32, 44.1, 48 kHz 128-384 kbps
MPEG1 Layer 3 32, 44.1, 48 kHz 32-256 kbps
MPEG2 Layer 3 16, 22.05, 24 kHz 16-160 kbps
MPEG 2.5 8 kHz 8 kbps
ADPCM 8 kHz 32 kbps
TVF 8 kHz 4.7, 5.9 kbps

Hoop Tiny 320 Hoop Tiny 320

Tiny 320 může znamenat potenciální nebezpečí pro novou Divu Gem, k interním 128 MB paměti totiž můžete přidat kartu SD nebo MMC. V systému se proto po připojení objeví dvě nové diskové jednotky. Neocenitelnou funkcí je zkopírování obsahu karty do interní paměti. Tiny dokáže pracovat současně s interní pamětí i kartou, jen po doběhnutí skladeb na jednom médiu musíte přeskočit na první skladbu v druhé buňce. Zapomeňte však na to, že byste si na cesty vzali hudbu na kartě. Slot je umístěn tak nešikovně, že médium z přehrávače nezdárně vykukuje a koneckonců ani ochranné pouzdro s touto alternativou vůbec nepočítá.

Hoop Tiny 320

Přístroj je vybaven rozhraním USB 1.1. Při testu přenosových rychlostí v benchmarku Sandra jsme naměřili následující výsledky. Práce s MMC je pomalejší než s SD, ani zápis do interní paměti rekordy netrhá.

kB/s

interní paměť

SD Panasonic 64 MB

MMC Hitachi 128 MB

čtení

zápis

čtení

zápis

čtení

zápis

buffer

667

396

667

519

318

299

sekvenčně

674

280

680

529

324

304

náhodně

663

273

667

521

319

300

Solidní úroveň reprodukce si značka Hoop drží již od samého počátku. Zvuk si můžete upravit buď jedním z připravených režimů (Classic, Jazz, Rock, Mega Bass) nebo vlastním nastavením pětipásmového ekvalizéru. K testu jsme měli původní sluchátka nevalné pověsti, nicméně prodejce na webových stránkách nabízí v ceně přehrávače značkové KOSSy KSC/22.

Hoop Tiny 320

Kvalita hlasového záznamu i nahrávek z line-in je slušná, ale vůbec by neuškodilo, kdyby rekordér nahrával trochu hlasitěji. Mikrofon je dost citlivý, ale vzdálenější hlasy rozšifrujete až na počítači. Ovládání je jednoduché a přesné. Při testování jsme ale zaznamenali dva problémy. Když jsme přístroj vypnuli uprostřed hodinového mixu, při navázání playbacku skočil až o desítky minut zpět. Což o to, to je drobnost, Tiny 320 již má přetáčení uvnitř skladeb a pěkně svižné, ale také několikrát stávkoval a nešel zapnout. Nakonec si vždycky dal říct. Nechceme předčasně soudit, možná s ním předchozí testeři nejednali zrovna v rukavičkách.

Hoop Tiny 320

Podobných všeumělů, jako je právě Tiny 320, najdeme na trhu pomálu. Proto je dobře, že tu máme další stroj, který v sobě spojuje tolik funkcí a pracuje navíc s paměťovými kartami. Jen to řešení SD slotu je takové spartánské.


K testu zapůjčily společnosti ProCa s.r.o. a UMAX Czech.