Bílý dům přešel na open-source redakční systém Drupal, navenek je změna zatím takřka nepostřehnutelná

Bílý dům přešel na open-source redakční systém Drupal, navenek je změna zatím takřka nepostřehnutelná | foto: WhiteHouse.gov

Můžete mít stejný web jako Obama. Bílý dům přešel na open-source systém

  • 41
Redakční systém Drupal, vytvářený a udržovaný open-source komunitou, od včerejška pohání i stránku Bílého domu. Autor tohoto projektu to označil za "něco, na co by měla být celá komunita velmi hrdá."

Oficiální stránky Bílého domu (www.whitehouse.gov) běží od včerejšího dne na open-source redakčním systému Drupal. Tento systém, šířený pod GNU GPL licencí a vyvíjený od roku 2001, si získal přízeň (rozsáhlé komunity vývojářů i uživatelů a posléze i velkých organizací, jako třeba francouzské vlády nebo Universal Music. Open source řešení je takové, které je šířené zdarma, a to včetně zdrojových kódů, může jej tedy využít kdokoli.

Podle Arnolda Zafry dostala firma GDIT, autor původního redakčního systému, za úkol najít flexibilní alternativu, která pojme nové plánované sekce: otázka a odpovědi, komunitní funkce a streamované video. Zafra míní, že "přestože současná verze se vzhledem neliší od té předchozí, časem jistě uvidíme velké změny."

Velká čest pro open-source komunitu

Autor systému Drupal, Dries Buytaert, označil přechod na otevřenou technologii za další Obamův krok k transparentní vládě - nový systém totiž umožní významnější zapojení čtenářů do tvorby obsahu webu Bílého domu.

"Je to také jasné znamení toho, že vláda pochopila, že Open Source nepředstavuje bezpečnostní hrozbu v porovnání s proprietálním software, a že se nemusí nechat zablokovat v určitém proprietálním řešení, ale mohou využívat výdobytky tisíců vývojářů na Drupalu spolupracujících," libuje si Buytaert.

Logo systému Drupal

Logo systému Drupal

Drupal podle něj zdaleka není dokonalý, kritizován byl například pro svoji komplexní administrační rozhraní, které může být pro začátečníka nepřehledné. Po uživatelském testování se loni Buytaert rozhodl rozhraní významně přepracovat a usnadnit tak užívání Drupalu i nezkušeným uživatelům. Těm ostatně má pomoci i rozsáhlá vývojářská a uživatelská komunita, která má své stránky a srazy i v ČR.

Redakční systém Drupal slouží k údržbě webových stránek se vším, co k tomu patří, správa textů, fotografií, vzhledu, stylů... Jde o zdarma dostupný open-source projekt, podobný desítkám podobných, více či méně sofistikovaných nástrojů.

Proč si tedy Bílý dům zvolil právě Drupal? Podle Jakuba Suchého, člena Drupal Security Teamu, byla důvodem kvalita, univerzalita a bezpečnost: "Stejně jako Linux má Red Hat nebo SUSE, kteří dělají podporovanou distribuci pro komerční společnosti, společnost Acquia dělá komerční podporu pro Drupal. I to je důvod proč se podařilo Drupal prosadit - máte na koho se obrátit."

Co je to redakční systém

Doby, kdy rozsáhlé webové stránky přišly na desítky nebo stovky tisíc korun, jsou dávno pryč.

Redakční systém slouží ke snadné úpravě vzhledu i obsahu webových stránek. Obvykle dodržuje zásady dané možnostmi zvolené šablony a umožňuje tak tvorbu standardizovaných článků, novinek nebo kategorií. Stará se také o přístupová práva jednotlivých administrátorů a autorů a o pohodlí pro čtenáře stránek (RSS, komentáře apod.).

Existují pochopitelně placené redakční systémy, například významně přizpůsobené na míru konkrétnímu uživateli a jeho požadavkům. Obecně se však stále častěji prosazují zdarma dostupné, open-source projekty, jakými jsou třeba Joomla nebo právě Drupal. Zdarma dostupné jsou také některé komerční řešení, například Google Page Creator nebo Webnode. Systémy se liší ve svých možnostech, jednoduchosti ovládání i rozsáhlosti komunit, které se o ně starají.

Přehled open-source systémů (nejen) pro správu webů naleznete na OpenSourceCMS.com, kde si je také můžete nezávazně vyzkoušet.

Zdroje a odkazy: