Můžete vyhrát: Patnáctipalcové LCD 38B1 od FSC (recenze)

aktualizováno 
Dnes do 20:00 máte poslední možnost zúčastnit se první ze čtyř listopadových soutěží s Technetem, ve kterých můžete vyhrát i následující produkt. Je jím patnáctipalcové LCD od společnosti Fujitsu Siemens Computers. Podívejte se s námi na jeho vlastnosti.
Není to zase tak dávno, co se cena patnáctipalcových LCD displejů nedostala pod 15 000 korun. V posledním roce ale prodejci srazili cenu některých modelů až k 10 000 korunám (bez DPH). Model 38B1 od společnosti Fujitsu Siemens Computers (FSC) tuto hranici dokonce překonal. Tato společnost tak výrazně přibližuje reálnou nákupní cenu LCD panelu k cenám lepších sedmnáctipalcových CRT monitorů. Pokud se ale podíváme na dlouhodobé náklady při používání, LCD je má výrazně nižší. FSC dokonce tvrdí, že se při započtení i těchto provozních nákladů vyplatí koupě LCD právě před klasickým 17 palcovým CRT monitorem.

Patnáctipalcové LCD FSC 38B1 

Balení a vzhled

Vzhledem k tomu, že FSC 38B1 je model, který spatřil světlo světa již minulý rok, nemohli jsme očekávat, že bude vybaven nejmodernější technologií. Již pohled na krabici nás přesvědčil o tom, že toto 15“ LCD nebude žádný drobeček. Zatímco u nejmodernějších konkurenčních výrobků je velikost kartónového obalu jen o málo větší než běžná nákupní taška, a navíc bývá opatřen plastovým poutkem, zde jsme se setkali s krabicí, která si nezadá ve velikosti s obalem od počítačové skříně typu minitower. Ani váha nebyla zanedbatelná. V balení se vedle LCD panelu o rozměrech 403 x 373 x 152 (š x v x h) a váze 5,7 kg, objevil i odnímatelný podstavec, napájecí kabel, garanční příručka, manuál a informace o záruce. Pokud očekáváte samostatný datový kabel, máte smůlu, ten je totiž pevně připojen k tělu přístroje.

Patnáctipalcové LCD FSC 38B1 ze zadu 

To, že je monitor poněkud staršího data vzniku, se odráží i na jeho designu. Čelní strana totiž více než LCD připomíná klasický monitor. Široké bočnice a design tlačítek, jaký používají CRT monitory, jsou právě těmi prvky, které nejvíce evokují výše zmíněný pocit. Spodní čelo přístroje je vybaveno čtyřmi ovládacími tlačítky, diodou signalizující zapnutí LCD a power butonem pro zapínání a vypínání. První ovládací tlačítko spouští automatické nastavení, poslední pak vstup do menu a potvrzení výběru. Šipky pak slouží pro pohyb v menu nebo pro přímý vstup k ovládání jasu a kontrastu.

Na zadní části nejvíce zaujme umístění konektoru pro zapojení elektrického kabelu, který je připraven v noze přístroje. Ta je opravdu robustní, ale zase přesně odpovídá velikosti podstavce. Co se pohyblivosti týká, je velice příjemná schopnost podstavce otáčet s panelem o 360 stupňů. Další pohyb umožňuje kloub, kterým je noha připojena k panelu. Zde se jedná o cca 50 stupňů. Panel není připraven na umístění na zeď, neboť nesplňuje v tomto ohledu VESA normu.

Patnáctipalcové LCD FSC 38B1 z bočního pohledu 

Vlastnosti

Standardní podpora rozlišení 1024 x 768 se nevyhýbá ani tomuto patnáctipalcovému panelu, který v něm pracuje nejlépe při frekvenci 60 Hz, ale zvládne i 75 Hz. Další podporované rozměry jsou 832 x 624, 800 x 600, 720 x 400 a 640 x 480, ale samozřejmě při rozostřeném obraze. Rychlost odezvy bodů se pohybuje kolem 50 ms. Bodová rozteč činí 0,297 mm. Kontrastní poměr je udáván hodnotou 250:1 a jas odpovídá 180 cd/m2 .

Praxe

Nejlevnější LCD v nabídce firmy Fujitsu Siemens Computers a jedno z nejlevnějších na trhu nepřekvapilo žádnými specialitami. Je určeno opravdu jen pro každodenní práci s kancelářskými aplikacemi, kde za svou cenu nabízí dostatek funkčnosti. Měli jsme poněkud problém s nastavením po prvním spuštění, ale výrazně pomohly ovladače.

Jediný konektor patnáctipalcového LCD FSC 38B1 

Co se týká menu, připomínalo nám ty z monitorů a displejů AOC. Nabízí přibližně třináct funkcí, ve kterých nechybělo nastavení funkcí „focus“ a „clock“ pro vylepšení převodu vstupního signálu. Pro optimální nastavení teploty barev lze jednak využít dvě přednastavené hodnoty, nebo si ji upravit pomocí RGB škály. Díky starší technologii a slabšímu jasu se barevné podání obrazu mění již při úhlu kolem 100 stupňů horizontálně a 90 vertikálně. Nepovedené je podsvícení, které je výraznější na spodní části obrazovky a těsně kolem okrajů. To má samozřejmě negativní vliv na zobrazování barev, a to jak tmavších, tak světlejších.

Závěr

Na LCD displeji FSC 38B1 nás nejvíce zaujala jeho cena, která bez DPH odpovídá hodnotě 9900 korun. Na přístroji je bohužel znát, že si svou premiéru odbyl již minulý rok. Stačí pro práce nenáročné na barevné podání a rychlost odezvy bodů. Díky ceně je o něm možno uvažovat jako o náhradě za CRT monitor, minimálně z důvodů šetření vašich očí. Pokud se zúčastníte naší soutěže a vyhrajete, může být toto LCD vaše v podstatě zadarmo.

 Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Microsoft přestavil černé notebooky, počítač v displeji a sluchátka

Rodina novinek Surface pro rok 2018

Společnost Microsoft ukázala novou generaci počítačů Surface a překvapení k tomu - vlastní sluchátka.

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz