Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Muzeum Kbely představí největší letoun

  11:09aktualizováno  11:09
Kabinu kosmické lodi, v níž se vrátil z vesmíru Vladimír Remek či nový největší exponát muzea - dopravní letoun Tu-104A, mohou obdivovat návštěvníci Leteckého muzea ve Kbelích.

Letadlo Tu-104A v muzeu Kbely | foto: Zdeněk Svobodník - www.1lsp.cz

Milovníci letadel zde mohou také překročit magickou hranici času a při prohlídce historických hangárů obdivovat nejen unikátní stroje, ale i figuríny oblečené do dobových uniforem a doplňků. Ty potom dohromady z každého vystavovaného letounu vytvářejí jedinečný dobový obraz.

„Je to dnes naprosto běžný a moderní způsob expozic, který vychází ze stylu britského vojenského muzejnictví, a to je nejlepší na světě,“ vysvětluje netradiční pojetí výstavy ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

A jak je vidět, návštěvníkům se toto pojetí líbí. „Musel jsem obdivovat to množství letadel, která tu jsou k vidění a moc se mi líbil způsob, jakým je celá výstava udělaná,“ pochvaluje si Pavel Krejčí. O tom, že není sám, svědčí i třicet tisíc návštěvníků, kteří muzeum loni navštívili. „Naše muzeum se navíc rozsahem svých sbírek řadí mezi čtyři největší letecká muzea na světě. Vlastníme téměř tři sta letadel,“ upozornil Knížek.

Každý rok jeden exponát

Návštěvníci jich však mohou ve čtyřech krytých halách a ve venkovní expozici obdivovat jen sto padesát. Kromě vojenských, sportovních, ale i cvičných letounů jsou tu k vidění i vrtulníky, kluzáky či aerotaxi.

Každý rok se navíc expozice rozrůstá o jeden nový, či nově zrekonstruovaný letoun. Letos je jím největší exponát muzea - první proudový dopravní letoun v Československu typu Tu-104A, který byl do služby zaveden přesně před padesáti lety.

„Letos máme navíc i novou expozici, kde vystavujeme dopravní a transportní letouny,“ uvedl včera Miroslav Khol z kbelského muzea.

Všechny novinky si návštěvníci budou moci v muzeu zdarma po celý rok prohlédnout už dnes od 10 hodin v rámci slavnostního zahájení nové sezony.

Novinky však nejsou to jediné, čím se může muzeum pochlubit. Vlastní i takové unikáty, jako je jedno i dvoumístná verze prvního tryskového letounu bojově nasazeného ve 2. světové válce Messerschmitt Me 262A.

„To je světový unikát, kterým se nemůže pochlubit žádné jiné muzeum na světě. Ale Letecké muzeum Kbely má i další letadla, která existují v jenom jediném kuse na světě,“ upozorňuje šéf Historické letky Republiky československé Milan Mikulecký.

Další raritou je i kompletní sbírka letadel československé výroby z první republiky, což je opět jediná sbírka na světě.

Letecké muzeum Kbely vzniklo v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského.

„Začínali jsme v jednom hangáru a v současné době už máme čtyři s venkovní expozicí. Přesto je to stále málo,“ upozorňuje Knížek. To by se však mělo změnit a muzeum by v budoucnu mohlo získat další prostory.

Letadla ve Kbelích

  • Adresa: Letecké muzeum Kbely, Mladoboleslavská ulice, Praha 9
  • Vstupné: zdarma po celou sezonu
  • Otevřeno: květen až říjen úterý-neděle 10.00-18.00
  • Celkem letadel: 275 z toho vystavených: 110
  • Nejvzácnější letouny: Me 262A, Iljušin Il-2m3 Šturmovik, Jakovlev Jak-17, Avie S-92 a CS-92
  • Novinky: letadlo Tu-104A, nová venkovní expozice, upravená expozice stíhacích letadel, nový obchod se suvenýry

Autoři: ,


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Slavný humanoidní robot končí. Asimo dirigoval orchestr a spadl ze schodů

Humanoidní robot Asimo je první dvounohý chodící robot.

Firma Honda se rozhodla, že již nebude dále vyvíjet svého populárního dvounohého robota Asimo. Využije však zkušenosti...

Boháč a dobrodruh ohromil předválečnou Ameriku. Obletěl svět za 91 hodin

Před 80 lety obletěl Howard Hughes Jr. v letadle celý svět za 91 hodin

Milionář Howard Hughes Jr. se v USA proslavil už koncem dvacátých let jako filmový producent. Kromě toho byl také pilot...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz