Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší geek je Tesla, tvrdí komiks. Na jeho muzeum už vybrali milion

aktualizováno  12:01
Tam, kde měl legendární vynálezce Nikola Tesla laboratoř, má vzniknout jedinečný památník jeho odkazu. Populární internetové osobnosti lákají fanoušky z celého světa a nebojí se přitom ani pořádné elektrické rány. Internetová veřejnost zatím projekt podpořila více než milionem dolarů.

Nikola Tesla, oblíbenec internetové komunity

"Tesla byl největší geek, jaký kdy žil," myslí si Matthew Inmma, designér, který je známý především díky svým komiksům. Komiksům nejen pro geeky, ale především pro ně. A tak je jasné, že svůj obdiv k vynálezci Nikolu Teslovi vyjádřil také komiksem, respektive komiksovou infografikou napěchovanou zajímavými informacemi o tom, jak Nikola Tesla předběhl svou dobu a je to geek par excellence, zatímco dnes slavný Edison byl podle něj jen manažer. A navíc údajně pěkný prevít. O rivalitě obou vynálezců jsme psali v souvislosti s Edisonovou špinavou kampaní.

Nikola Tesla

Zatímco Edison byl manažer...

Nikola Tesla

... Tesla byl skutečný geek...

Nikola Tesla

... zemřel ale v chudobě.

Když se Inman dozvěděl, že pozemky, na nichž Teslovy laboratoře stály, jsou na prodej, rozhodl se jednat. Inmann už věděl, že dokáže mobilizovat své fanoušky několika vtipnými komiksy, rozhodl se, že své internetové popularity využije k vybudování muzea Nikoly Tesly.

"Postavme Teslovo muzeum," vyzval svoje fanoušky Matthew Inman.

Jak dlouho by vám trvalo sehnat milion dolarů na něco, na čem vám záleží? Internet nabízí nástroje, jak si o peníze říci, ale to ještě neznamená, že se celý web přetrhne, aby dal peníze právě vám. Inman ale dokázal vyprovokovat geeky z celého světa k rekordní štědrosti. Jen zlomek z původních 45 dnů stačil k tomu, aby sbírka přesáhla svůj původní cíl. Přesto pokračuje, další peníze půjdou na vybudování a vybavení muzea.

Nové muzeum Nikoly Tesly má stát na místě původní Teslovy laboratoře v Shorehamu ve státě New York. Samotný pozemek stojí přibližně 1,7 milionu dolarů, přičemž polovinu zaplatí Inmanova sbírka, druhou polovinu slíbil zaplatit stát v rámci podpory muzea.

Získat první půlmilion netrvalo Inmanově sbírce ani 24 hodin

Získat první půlmilion netrvalo Inmanově sbírce ani 24 hodin.

A nebyla to jen Amerika

A nebyla to jen Amerika, kdo přispěl.

Původní cíl sbírky, tedy 850 tisíc dolarů, ale čtenáři Inmanova komiksu překonali mnohem dříve, než se čekalo. Další peníze tak půjdou na vybudování a rozvoj muzea, o což se postará nezisková organizace Tesla Science Center at Wardenclyffe.

Jak internetové celebrity dokáží spojit geeky z celého světa?

Internetové celebrity se těší trochu jiné popularitě než ty, které jsou k vidění v televizi. Svoji prvotní fanouškovskou základnu tito šťastlivci obvykle našli náhodou: přišli s něčím novým, vizuálně zajímavým či provokativním a dokázali to vtipně prezentovat. Ale pak následovala druhá část: rozpoznat potenciál, odvážit se chopit se ho naplno a důvěřovat fanouškům, že jejich loajalita přetrvá. Dost rozumování. Podívejte se napřed na relativně nové video, které je typickou ukázkou toho, co na webu může zafungovat:

 

Matt Harding tancuje s domorodci

Matt Harding tancuje s domorodci

Autor komiksů a designér, Matthew Inman

Autor komiksů The Oatmeal, Matthew Inman

Recept je jednoduchý:

  • nalevo Matt Harding, známý z potrhlého tancování po celém světě, jeho videa (2005, 2006, 2008, 2012) si oblíbily miliony diváků (více v našem rozhovoru s Mattem)
  • napravo Matt Inman, známý jako autor populárního webového komiksu The Oatmeal s pěti miliony unikátních návštěvníků měsíčně, který se nedávno proslavil úspěšnou bitvou s právníkem, při které jakoby mimochodem vybral statisíce dolarů na charitu (více v našem článku)
  • a protože jde o sbírku na postavení muzea pro Nikolu Teslu, nemůže chybět ani Teslův transformátor, který do Mattova těla pouští trochu proudu, evidentně s vysokým napětím, což ale stačí na rozsvícení zářivky v jeho rukou.
Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Vyhledáte v čínském Googlu „Tibet“? Režim se to dozví a sníží vám skóre

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Čínská verze Googlu bude odpovídat požadavkům tamního režimu. Má proto (podle informací serveru Intercept) sbírat data...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Najdete na iDNES.cz