Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


My Mix – mixované CD snadno a rychle (recenze)

aktualizováno 
Vlastní CD kompilované z jednotlivých skladeb umí dnes vytvořit prakticky každý. Ale nastavit začátky a konce skladeb a přidat efekty pro plynuné přechody mezi nimi, na to je tu specializovaný prográmek My Mix, s nímž je taková činnost hračkou.

Výroba audio cédéček s vlastním výběrem oblíbených skladeb je dnes vcelku oblíbenou a nenáročnou záležitostí. Kromě standardní vypalovačky, jež je součástí drtivé většiny počítačů, je zapotřebí pouze odpovídající programové vybavení, pár minut volného času a v neposlední řadě vybrané hudební soubory ve vhodném formátu. Ponechme nyní stranou drahé profesionální programy, které za nemalý peníz kromě možnosti vytváření vlastních výběrů nabízejí celou řadu pro nás v tomto případě nepotřebných funkcí a pojďme se podívat na mnohem levnější jednoúčelové prográmky napsané speciálně pro tuto činnost. Jedním z nich je i sharewarový My Mix z provenience softwarové firmičky Simple Star, na nějž si posvítíme v dnešní recenzi.

Požadavky

Jak je již částečně patrné z názvu programu, jeho hlavním a v praxi jediným úkolem je vytvoření hudebního mixu ať již na audio CD, nebo do souboru v některém z podporovaných audio formátů. Jedná se o utilitu určenou široké veřejnosti, čemuž také odpovídají nenáročné systémové požadavky. Pro práci s programem hravě vyhoví převážná většina dnešních počítačů s operačním systémem Windows a zvukovou kartou. Stažení instalačního souboru z internetových stránek výrobce nepředstavuje díky rozumné velikosti problém ani pro modemisty. Nainstalované soubory zaberou na pevném disku pouze 5MB, přičemž pro práci je dobré vyčlenit přibližně 1GB volného místa na disku na uložení pracovních audio souborů. Standardní instalace je i pro naprostého laika otázkou maximálně několika desítek vteřin a poté lze ihned začít program používat.

My Mix

Rozhraní uživatelovo

Jednoúčelovému zaměření My Mixu odpovídá i silně spartánské, byť graficky příjemně provedené uživatelské rozhraní, které se ovládá pouze myší. Jak je patrné z ilustračních obrázků doprovázejících tuto recenzi, horní oddělená lišta obsahuje základní funkce pro správu mixů, jež jsou dostupné přes rolovací menu, a spodní část uživatelského rozhraní tvoří virtuální přehrávač jehož součástí je rovněž editor playlistu zobrazující vybrané skladby a základní informace o nich. Nechybí zde ani nezbytný ukazatel volného místa na vloženém médiu, který naleznete v levém dolním rohu.

My Mix

Mícháme

Jak již bylo zmíněno, My Mix umožňuje vytvořit hudební mix z vybraných skladeb. V případě výroby nonstop mixu nabízí pro prolínání dvou po sobě následujících skladeb celkem 11 efektů (namátkou: slow down, bend, thin air, echo, jet effect, underwater a další), přičemž u každého efektu jde dále nastavit doba jeho trvání. Kromě efektů je možné při přechodu přehrávat také různé samply - ať již vlastní, či stažené ze stránek výrobce programu. Pro posouzení reálného vlivu zvoleného efektu slouží u každé skladby v playlistu tlačítko příznačně nazvané Preview. Přesný okamžik aktivace a ukončení efektu (tj. čas konce aktuální skladby a čas začátku skladby následující) se nastavuje myší v samostatném okně, které se objeví po stisknutí tlačítka Edit.

My Mix

Vstupy a výstupy

My Mix podporuje na vstupu pouze soubory ve formátu WAV a MP3 (VBR i CBR ve všech standardních rychlostech datového toku). Vzhledem ke skutečnosti, že pracuje s původními soubory, u kterých provádí nedestruktivní změny, může nastat problém u MP3 souborů s proměnnou rychlostí datového toku (program nedokáže přesně určit dobu trvání skladby) a ve výsledném nonstop mixu se mohou objevit tiché pasáže. Jediným možným řešením je převedení VBR souborů do CBR, nebo WAV formátu, případně se jejich použití úplně vyhnout. Při načítání více souborů současně - například při importu *.m3u playlistu - program jednotlivým skladbám náhodně přiřazuje některý z přechodových efektů. Nevyhovuje-li to, je možné stisknutím tlačítka Transitions navolit požadovaný efekt, který se přiřadí všem skladbám v aktuálním mixu. Poněkud lépe s formátovou podporou je na tom My Mix při exportu finálního mixu. Kromě exportu do jednoho či více WAV souborů, nabízí dále možnost exportu do komprimovaných formátů Windows Media a Real Audio, u nichž navíc uživatel může navolit jeden ze tří kvalitativních stupňů (High, Medium, Low) pro ovlivnění výsledné velikosti získaného souboru. Opomenout nesmíme ani variantu uložení mixu na audio CD přímo z programu.

Závěr

My Mix je vcelku povedený a šikovný program, který své příznivce dozajista nalezne. Nabízené funkce nejsou nikterak revoluční a určitě by mohly doznat rozšíření a vylepšení, ale plně odpovídají ceně a účelu programu. Subjektivní hodnocení kvality získaných mixů je také velmi dobré. Pokud po přečtení recenze a shlédnutí ilustračních obrázků stále váháte, potom nezbývá, než vám doporučit stažení 15denní demo verze a její otestování doslova na vlastní uši.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Nabídka aplikací pro přehrávání videí ve Windows 10
V nových Windows patrně nebude Media Player

Příští týden má být uvedena nová verze Windows 10 s označením Fall Creators Update. Podle aktuálního zjištění má být z jeho součástí odstraněn multimediální...  celý článek

Ilustrační foto
Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.