Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MyNapster 0.1b - současné stahování z více Napster serverů

  0:35aktualizováno  0:35
Napster již není sám. Na jeho základě vznikla řada dalších nezávislých serverů. Program MyNapster možňuje současně sdílet soubory přes stejnojmennou síť, přes servery Opennap i přes původní Napster.
Program Napster se stal fenoménem, jehož význam přesáhl hranice MP3 komunity. Soudní líčení proti Napsteru do značné míry rozhoduje o dalším pojetí šíření souborů po internetu podle amerického práva. Zatímco je samotný Napster v nezáviděníhodné situaci, jež může ohrozit jeho existenci, utěšeně se rozrůstají jeho nezávislé náhrady. Přistup k serverům využívajících technologii Napsteru je možný pomocí programu Napigator, který nasměruje programový klient Napster na vámi vybraný server (včetně serverů nezávislých). Nyní se objevil samostatný klient pro přístup k serverům sítě MyNapster. MyNapster využívá poslední verzi OpenNap (Open Source Napster Server), která rozšiřuje protokol Napsteru tak, aby bylo možné sdílet jakékoliv druhy souborů a propojit servery dohromady. Samotnou síť MyNapster tvoří v současnosti přes deset serverů. Jejich aktuální seznam s adresami a používanými porty naleznete na adrese http://www.mynapster.com/serverlist.html. Síť i klient MyNapster jsou zatím ve stádiu beta testování.

Program, přestože se jedná o betu, nepůsobil žádné potíže. Po instalaci musíte stejně jako v Napsteru nastavit jméno, heslo a e-mailovou adresu, a pak se můžete připojit do sítě. Nastavit lze sdílené adresáře a adresář, do něhož se ukládají stahované soubory. Můžete si též vybrat zda budete sdílet pouze MP3 soubory nebo také soubory s jinými příponami. MyNapster se oproti Napsteru neomezuje pouze na "empétrojky". U ostatních souborů však nijak nerozlišuje koncovky. Konkurenční programy pro sílení multimediálních souborů přitom dnes většinou dokážou vyhledávat soubory s určitou zadanou koncovkou.

Při hledání jsou základními kritérii jméno interpreta a jméno skladby. V rozšířeném dialogu hledání můžete upřesnit úkol zcela analogicky jako v Napsteru pomocí políček vymezujících rychlost spojení a rychlost odezvy, frekvenci a datový tok souboru. Při hledání všech druhů souborů (nejen MP3) se možnosti zužují jen na název souboru a rozšířené hledání se omezuje samozřejmě pouze na rychlost spojení a odezvy. Zcela výjimečná možnost se nabízí pod políčkem Location, kde si můžete vybrat na jekém serveru chcete hledat. Můžete prohledávat i všechny v programu nastavené servery (viz dále).

Program zahrnuje i možnost komunikace s dalšími účastníky sítě. Funkce Chat je ukryta v hlavní obrazovce. V oknu serverů musíte kliknout na server (MyNapster Network) a znovu si kliknutím vybrat diskusní kanál. Objeví se přezdívky účastníků. Chat je řešen obdobně jako IRC. Kliknutím na záložku Messages můžete "hovořit" přímo v kanálu. Pokud nejprve kliknete na jméno, můžete poslat osobní zprávu. V zobrazené síti se obdobným způsobem můžete proklikat také k zobrazení sdílených souborů jednotlivých uživatelů.

Nejužitečnější funkce se ukrývá pod nabídkou Settings (nastavení). Nastavování programu umožňuje manuálně přidat další servery. Přímo v programu je nastaven pouze hlavní server sítě MyNapster (alternative.mynapster.com). Výhodou je, že do ostatních serverů (Opennap a Napster) se můžete připojovat simultánně a pod odlišným jménem a heslem. Hledání pak probíhá na všech serverech, k nimž jste připojeni. V nastavení programu můžete také omezit download a upload. Na rozdíl od Napsteru je možné omezit nejen počet současně stahujících klientů, ale i maximální průtok dat (Bandwidth).

V nabídce dalších funkcí je program dosti skoupý, ale možná nás finální verze překvapí. Neškodilo by například umožnit poslech stahovaných souborů (streaming). Stažené soubory a soubory ve vaší knihovně si můžete poslechnout na externím přehrávači. Zcela speciálním rysem je graf, který zobrazuje tok dat u probíhajícího downloadu i uploadu. Jeho užitečnost posuďte sami.

Vzhledem k probíhajícímu procesu proti Napsteru je zajímavý přístup firmy MyNapster k volnému stahování hudebních souborů. Na stránkách MyNapsteru můžete nalézt vyjádření o kompenzaci umělců. Každý umělec, který společnost kontaktuje, může zobrazovat v klientech MyNapster svou reklamu. Pokaždé, když bude jeho hudba pomocí klientu stahována, objeví se v programovém panelu jeho reklama.

Původní Napster zatím nabízí nesrovnatelně vyšší počet připojených uživatelů a tedy i sdílených souborů. Společnost MyNapster byla však založena teprve na jaře tohoto roku. S novým klientem MyNapster, který se jistě bude těšit velkému zájmu, se můžete situace rychle změnit. Navíc do programu lze přidat i další servery včetně sítí Napster a Opennap. Komu se líbí originální klient Napsteru, může u něj zůstat a přihlásit se k MyNapsteru pomocí zmíněného programu Napigator. S ním naleznete i adresy dalších otevřených serverů.


Výrobce: MyNapster
Website: http://www.mynapster.com/
Platforma: Windows 95/98/2000/NT4
Download: 1.25 MB
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz