Myš, která se naučila poslouchat rádio

  • 10
Zahoďte krystalky, zbavte se rádií a pořiďte si myš! Takto by se dal vystižně popsat zajímavý projekt, který se v současné době snaží usadit na trhu s polohovacími zařízeními. MouseCaster je totiž myš s hudebním sluchem.
Běžný počítačový život bez myši by si většina z nás nedokázala snad ani představit. Není tedy divu, že i výrobci periférií se snaží urvat co možná největší podíl na prodeji klávesnic a myší. Proto se stále častěji snaží potenciální zákazníky oslovit nějakou zajímavou vymožeností či funkcí. Možná si tedy ještě vzpomínáte na myš se zabudovaným chlazením. Ovšem tato myš není jediným produktem na trhu, pyšnícím se funkcí, kterou ostatní polohovací zařízení nedisponují.

Společnost Smartec, zabývající se vývojem a výrobou inovačních periférií, nedávno představila horkou novinku s názvem MouseCaster. Jde o počítačovou myš doplněnou o rozhlasový přijímač.

MouseCaster

Nejde jen o obyčejnou myš
Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o standardní myš. Ovšem při bližším prozkoumání si nelze nevšimnout jedné velké odlišnosti. Oproti klasickým myším je její kabel o něco širší a na jeho konci se kromě klasické PS/2 zástrčky objevují další dva konektory. Jeden z nich je standardní 3,5 mm jack, sloužící k připojení do vstupního audio zařízení (zvuková karta) a druhý kabel je připraven k připojení externí antény, která je součástí balení. Samotná myš je dvoutlačítková s rolovacím kolečkem. Snímání pohybu je řešeno klasickou kuličkou. Možná by se místo kuličkového snímače hodil spíše modernější, optický snímač, ale co není dnes, může být zítra.

MouseCaster

Co se skrývá uvnitř?
Pod vrchním krytem se kromě obvodů, zajišťujících snímání polohy myši, nachází i integrovaný digitální FM tuner, starající se o příjem rádia. Ten by ovšem nebyl bez patřičné softwarové výbavy nic platný. Poslouchat rádio lze totiž jen se zapnutým PC a nainstalovaným (v krabici přibaleným) softwarem. Ten zajišťuje chod myši pod OS a umožňuje příjem až 28 předvolených stanic, včetně klasických funkcí, jako je jejich automatické vyhledávání či spouštění v předem nastavený čas. Zřejmě nejlepší funkcí dodávané aplikace je nahrávání. V té lze dokonce nastavit i časový interval "od kdy do kdy" se má vybraná stanice ukládat na pevný disk. Výstupním formátem může být buď WAV či soubor MP3. Vhodnějším formátem pro záznam je zcela jistě MP3. Díky kompresi se totiž nemůže stát, že vám během několika minut dojde místo na pevném disku. WAV si totiž ukousne během jedné minuty zhruba deset megabajtů, naopak MP3 se spokojí pouze s jedním, a to v téměř shodné zvukové kvalitě. Samozřejmostí je konfigurace výsledného datového toku.

MouseCaster

Dodávaný SW přehrávač podporuje i skiny. V základní verzi je na výběr hned ze tří variant.

MouseCaster

Dobrou zprávou pro majitele pomalejších strojů bude i informace o zatížení počítače. MouseCaster si ukousne pouhé dvě procenta ze systémových prostředků, a to i když zrovna nahrává. Kvalita reprodukovaného zvuku je přímo úměrná použité anténě. Dle zahraničních ohlasů není dodávaná anténa tou nejvhodnější, ale i přesto se na ni dá chytit většina rozhlasových stanic ve stejné kvalitě, jako na běžném rádiu.

MouseCaster

Využití a cena
Někomu může přijít tato „vymoženost“ doslova jako zbytečnost, ale najdou se i tací, kteří by podobnou myšku zcela jistě uvítali. Své místo by si mohla najít zejména u uživatelů, kteří například nedisponují pevným internetovým připojením. Své oblíbené rádio mohou poslouchat prakticky kdykoliv. V kombinaci s notebookem může být dokonce dobrým společníkem na cesty. Její cena byla stanovena na 25 USD, což je přibližně 800 Kč včetně DPH. Otázkou ovšem zůstává, stejně jako v případě Optical Cool Mouse, zdali se tento produkt oficiálně objeví i na českému trhu.