Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak počítače přicházejí o myši

aktualizováno 
Příští rok bude počítačové myši padesát let. Možná to bude její poslední rok, který tráví na výsluní. Nové systémy už s ní příliš nepočítají. Chtějí ji nahradit dotykem, pohybem, hlasem a dalšími vymoženostmi. Myš se ale nevzdá bez boje.

Zamíří počítačové myši po příchodu Windows 8 do stoupy? Zřejmě ne. | foto: Logitech

Počítačová myš má na kahánku. Alespoň tak to může vypadat z pohledu připravovaného operačního systému Windows 8 a stále více se šířících dotekových obrazovek. Ty se přitom už vetřely do přízně výrobců notebooků i displejů.

Historie myši

První prototyp myši vytvořil Douglas Engelbart již v roce 1963 za přispění NASA.

První dřevěná počítačová myš

První dřevěná počítačová myš

Více o historii myši se dozvíte z tohoto článku

Microsoft byl přitom firmou, která v roce 1983 vzala za svůj tehdy již dvacet let starý koncept ovládacího zařízení a postupně jej prosadila do většiny kanceláří a domácností po světě. Nyní možná ta samá firma kope pro myš hrob.

Windows 8 s rozhraním Metro nejsou totiž k ovládání myší tak vhodné, jako když se do nich pustíte vlastním tělem, tedy prsty. To by sice nebyl pro myši zase až takový problém, ale prostřednictvím vývojového prostředí k takovému posunu bude tlačit i programátory aplikací.

Samozřejmě že ne všichni vývojáři si to nechají líbit. Prostě nechají své výtvory optimalizované pro ovládání myší, zvláště tam, kde bude potřeba přesnost. Na druhou stranu Windows 8 není jen rozhraní Metro a aplikace pro něj, takže řada programů prostě poběží v klasickém formátu, jak je známe doposud.

Velký nepřítel myší – Touchpad

Upatlaný displej, malá vzdálenost, odkud je lze ovládat a horší přesnost, to jsou nejčastější problémy, na které si člověk vzpomene, když bude hledat negativní stránku dotekových obrazovek. Některé z nich lze technologickými postupy omezit, jiné, jako krátká vzdálenost, jsou nepřekonatelné.

Apple Trackpad

Apple Trackpad

Přesto však již nyní existuje zařízení, které tyto problémy eliminuje. Je to z notebooku známý dotekový ovladač touchpad. Ten již dnes slušně nahradí počítačovou myš. Vedle notebooků se začínají objevovat externí destičky, které přes USB připojíte k počítači a používáte je jako touchpad včetně řady gest (jedno takové zařízení od Apple jsme vyzkoušeli zde).

Dotekové plošky se začínají i objevovat jako součásti klávesnic, kde třeba umožňují přepínat mezi ovládáním kurzoru a dotekovou numerickou klávesnicí.

Tablet Wacom Bamboo

Grafický tablet Wacom Bamboo

Ovládání myší je jednoznačně přesnější, než když se do toho pustíte prsty. Ještě lépe na tom jsou ale grafické tablety. Představit si je můžete jako velké touchpady, které se ale ovládají digitálním perem. Právě tato zařízení využívají grafici, technici a další uživatelé, kteří hledají přesnost. Prstem ani myší prostě tak přesní nikdy nebudete, už jen proto, že se pero a propisku učíte ovládat od první třídy základní školy a prst nemá hrot, který by přesně ukázal na přesný bod.

I když budou stále na okraji zájmu, může si je po případném odchodu myši oblíbit o něco více uživatelů než doposud.

Čím chtějí výrobci ovládat počítače a tablety

Firmy se pokoušejí nahradit (či doplnit) dlouholetou tradici ovládání počítače myší a klávesnicí řadou nových systémů. Mezi nejperspektivnější se řadí pohybové a hlasové ovládání.

Kinect na PC

Kinect ukázal cestu ovládání tělem.

Zatímco pohybem budeme počítač a další zařízení ovládat spíše z dálky, hlas bude mít univerzálnější využití. Ani jedna z těchto technologií sice myš zcela nenahradí, ale může být vhodným doplňkem jiného ovládání.

Ve vývoji už jsou přitom další ovládací systémy. Jedny snímají mozkovou aktivitu, jiné pohyb svalů či očí. To vše je však hudbou budoucnosti, ale možná ne tak daleké.

Podle nás těmto konkurentům myš odolá, už jen proto, že současné generace uživatelů jsou na ni zvyklé. Přeci jen není příliš pohodlné trefovat se prstem do správné buňky v tabulkovém procesoru nebo mezi dvě písmena v textu.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz