Myslíte si, že je váš procesor dobře chlazen?

  • 4
Zatím co v dávných dobách a průkopnických letech se ke chlazení počítačových monster používaly letecké motory, dnes se o chlazení starají malé, tiché a výkonné chladiče. Ovšem má to malý háček. Může se stát, že se minulost bude opakovat a opět nás neminou doby, kdy PC skříň nebude ničím jiným, než ledničkou s úchyty pro motherboard.

Mini Orb s Cu jádrem Lesk a bída chlazení

Kdo trochu sleduje vývoj vzduchových chladičů pro procesory a porovnává nabídky výrobců a prodejců, tomu jistě něco v souvislosti s dobami minulými (rok - dva zpět) neuniklo - rozdíly v trendech a módních vlnách, které chladiče provázejí.

Při podrobnějším pohledu zjistíme, že jedna módní vlna doslova střídá druhou a že do každého nového designu jsou znovu a znovu slepě vkládány nepřiměřené naděje. Ty jsou vždy podpořeny výživnou reklamní kampaní a tak se pravidelně stává, že si zákazník koupí nový chladič, celý natěšený ho přinese domů, nainstaluje a posléze zjistí, že nový a úžasný chladič ochladil jeho procesor jen o něco málo stupínků více a že místo původních 55 stupňů Celsia má nyní jeho procesor 53..

Dragon OrbJistě úspěch - prosím, vždyť ony dva stupně mohou být pověstnou magickou bariérou mezi stabilitou a kolapsem počítače - ale řekněme si upřimně, není to trochu málo? Nebylo by už na čase, aby bylo chlazení trochu účinnější?

Jedním z takových zvláštních případů byl (a je) chladič typu "Orb" určený pro procesory AMD. Ten původně pochází od firmy Thermaltake a byl jedním z kousků a designů, které vzbudily pozornost. Nebyla to už ta nudná klasická krychle hliníku s vrtulí, ale cosi, co připomínalo turbínu a vysloveně to vypadalo na to, že "ta věc bude výborně chladit".

Klasický chladičKonstrukce je jednoduchá. Vrtule je u tohoto chladiče zapuštěna do pasivní části, do žebrování heatsinku a princip odvodu tepla spočívá v tom, že je vzduch hnán nejprve pod vrtuli a pak mezerami v žebrování, které je umístěno po obvodu, ven z chladiče. Po prvních nadšených reakcích a několika málo testech se turbína stala velmi oblíbenou a velmi rozšířenou. Jak se bohužel s příchodem rychlejších procesorů a overclockerskými snahami zjistilo, tomuto chladiči dělají problémy rychlé nárůsty teploty. To zejména v momentě, kdy procesor přechází mezi nezatíženým a zatíženým stavem.

Chladič tvoří velice masivní základna a ta je kamenem úrazu a problematickým místem. Nejen že zbytečně kumuluje teplo, ale hlavně způsobuje, že je přenos tepla mezi žebry a jádrem procesoru příliš pomalý (navzdory tomu, že měla způsobovat pravý opak). To má za následek velký rozdíl teplot mezi procesorem a žebry, který se s postupem času zvětšuje a narůstá.

Jeden z mnoha "Orbů"Toto zjištění mělo pochopitelně velký dopad na zákazníka a tak se většina těch, kteří chtěli větší výkon za méně peněz a přetaktovávali své křemíkové pokusné králíky o sto šest, rozhodla vrátit ke starým dobrým a nudným krychlím. A důvod? Krychle měly lepší parametry a přetaktovaným procesorům vyhovovaly mnohem více. Orbu ani nepomohlo, že ho začal vyrábět doslova kde kdo (ať už licenci na Orb měl a nebo ne) a jeho cena tak velice klesla.

Thermaltake nehodil flintu do žita a tento problém víceméně vyřešil. Mohutnou základnu chladiče ponechal, přestal jí však vyrábět z hliníku. Hliník nahradil mědí, přidal druhý větrák a tím výkon chladiče posunul do zcela jiné dimenze.

Ani to však není nejlepší. Měď sice velmi dobře vede teplo, ale má nevýhodu v podobě vysoké ceny a také v tom, že přenos tepla mezi slitinou hliníku a mědí není zrovna ideální. S rostoucími takty procesorů, větším počtem tranzistorů a stále většími pamětmi cache nás ale nečekají žádné zlaté zítřky. I když lepší výrobní technologie a nižší napětí povedou ke snížení vyzařovaného tepla, zázraky nikdo očekávat nemůže - ztrátové teplo bude i nadále narůstat.

Super OrbVzduchovým chladičům odzvonilo?

Vzduchové chladiče mají co do konstrukce řadu omezení. Jejich velikost nemůže být do nekonečna zvětšována tak, aby se úměrně tomu zvětšovala plocha heatsinku a ani nemůžou být vybavovány stále hlučnějšími a rychlejšími větráky. A i když se změní používané materiály ze slitin hliníku na měď, budou se stále více využívat kapalinová jádra chladičů a jistě přijdou i nějaké další speciality, jejich problémy s odvodem tepla do okolního prostředí zůstanou stejné.

Může se tak lehce stát, že za nějaký rok či dva bude každý počítač vybaven centrálním vodním chlazením, které bude chladit procesor, čipset na základní desce, pevný disk i GPU na grafické kartě zároveň - a že již nepůjde jen o výstřední a ojedinělou věc.