Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Myslíte si, že jsou vaše data na CD v bezpečí? (3. díl) - Praktické rady

aktualizováno 
Jak nepřijít o data uložená na CD-R? Jak se správně k vypáleným cédéčkům chovat? Přinášíme vám několik rad, jak předejít poškození nebo dokonce ztrátě obsahu CD-R.

V prvním a druhém díle našeho miniseriálu o bezpečnosti a trvanlivosti dat uložených na CD-R médiích jsme vás seznámili s některými příčinami výskytu nekvalitních zapisovatelných cédéček. Bohužel většinu doposud popsaných faktorů nejenže uživatel ovlivnit nemůže, ale často je není schopen běžným vybavením zjistit ani poté, kdy o svá data příjde.
Dnes vám přinášíme pohled na tuto problematiku i z druhé stránky. Dovolíme si uvést několik rad, s jejichž pomocí zvýšíte pravděpodobnost, že svá data, která se chystáte uložit na optické médium, uchováte v bezpečí. Poradíme, jak byste měli o svá vypálená CD-R pečovat, aby na nich uložené soubory byly stále čitelné.

Výběr média - zjistěte si ATIP

Jak již bylo zmíněno v našem předchozím článku, výrobci médií stěhují své provozy za levnější pracovní silou, nebo média nechávají vyrábět jinými firmami. Pod evropskou značkou AAA se pak může klidně skrývat továrna ve východní Číně. Ačkoli by značka výrobce měla poskytovat určitou garanci, změna výrobního závodu se většinou neobejde bez dopadu na kvalitu. Ne vždy však dojde k jejímu snížení, ale je zde určitá pravděpodobnost, že kvalita média vyráběného například ve Švýcarsku bude větší než toho, jehož výroba se v důsledku úspory nákladů přesunula do jiné země.
Údaje o výrobci jsou uvedeny na každém prázdném CD-R. Pokud tomu tak není, je lepší se takovému CD-R vyhnout, především pokud se má stát úložištěm dat na delší dobu. Požadovanou informaci objevíte v takzvaném ATIPu (viz 1. a 2. díl našeho seriálu).


Číst z ATIPu můžete pomocí specializovaných prográmků, jako jsou například Feurio! (shareware) či CD-DVD Speed od Ahead (součást balíku Nero - Nero Toolkit).
Každý výrobce má přiřazen jedinečný kód, podle kterého je programem identifikován. Lehce tak odhalíte, zda se pod značkou AAA neskrývá producent BBB. Bohužel ani tento postup není zcela stoprocentní. Málo známí výrobci, kteří se na trhu teprve prosazují,  používají, po dohodě s těmi slavnějšími, jejich ATIP (kvůli kompatibilitě s vypalovacími mechanikami) a jak již bylo zmíněno, někdy v ATIPu údaj o výrobci zcela chybí.

Asi nejlepší postup je zjistit si u CD-R, se kterými máte dobré zkušenosti, jejich ATIP. V případě, že se chystáte nakoupit novou várku médií pro další zálohování, pořiďte si nejdříve jedno vybrané CD stejné značky. Doma jej pak otestujte a porovnejte podle ATIPu,  zda se výrobce shoduje. Následně můžete dokoupit celou várku. Bohužel ani v tomto případě nemůžete mít stoprocentní jistotu kvality, neboť můžete narazit na část šarže, které pochází například z konce životnosti matrice (více viz druhý díl). Pouze dlouhodobá dobrá zkušenost s daným výrobcem (nikoliv značkou), tak může být zárukou určité bezpečnosti vašich dat, uložených na CD-R.

Nespěchejte - vypalujte pomalu

I u vypalování platí pravidlo "Spěchej pomalu". Je sice pěkné, že nám výrobci nabízejí 52rychlostní zapisovací mechaniky, ale ne vždy dodávají, že rychlost vypalování má vliv na kvalitu zápisu a životnost mechaniky samotné.

Vezměme si následující příklad. Pro jednoduchost řekněme, že systém použitý v mechanice pro čtení a zápis na CD-R má životnost dánu v hodinách. Dejme tomu, že výrobce udává životnost 1000 h. Tento údaj se ovšem vztahuje k jednorychlostnímu (1x) způsobu vypalování. Se zvyšující se rychlostí vypalování totiž roste i potřebný výkon laseru (mW) a tím se životnost snižuje.  Jestliže při jednorychlostním (1x) vypalování je nutný výkon 4mW, při 48násobné rychlosti to může být až 25 mW.  Co to znamená? Při použití rychlosti 48x se teoreticky systém opotřebuje již po 160 hodinách. Celkový počet vypálených CD bude sice vyšší (vypálí se více CD za hodinu provozu), ale kvalita vypálených dat nebude zdaleka stoprocentní. Na řadu totiž přichází snížení počtu redundandních dat (viz druhý díl našeho seriálu) potřebných pro rekonstrukci případných poškozených částí.

Optimální rychlost pro vypalování CD je 8x - 16x, při použití 52rychlostní mechaniky.

Neopomenutelným faktorem je samozřejmě kvalita a spolehlivost samotné CD-RW mechaniky a její podpora daného CD-R médiu Používejte aktuální firmware od výrobce mechaniky a přesvědčte se, že podporuje konkrétní CD-R médium (tj. jestli ho mechanika rozezná).

 

Otestujte si vypálené CD - proč audio CD lupe

Prostřednictvím již zmíněného nástroje CD-DVD Speed (nebo např. PlexTools apod.) můžete provést kontrolu přítomnosti chyb na vpáleném médiu. Test kvality CD detekuje chyby typu C1 a C2. Vady s označením C1 se vyskytují na CD (jak na datovém CD, tak i na hudebním) prakticky vždy. Pokud je chybovost C1 vysoká, postoupí na chyby s označením C2. Chyby C1 i C2 jsou opravitelné, způsobují je nečistoty, škrábance, špatné vypálení apod. Zvyšuje-li se chybovost i nadále, změní se chyby C2 na chyby typu CU a ty již opravit nelze.

Čím více chyb, typu CU, se na hudebním cédéčku (CDDA) vyskytuje, tím hlasitější lupnutí se ozve z reprodutorů při jeho přehrávání. U datového CD však může nastat něco horšího a to je nečitelnost uložených dat.

 

Čistota základ - zdraví mechaniky

Snížení počtu chyb popsaných v předchozím odstavci můžete dosáhnout i pravidelnou údržbou své mechaniky. Velice jí svědčí pravidelné čistění. Ale pozor, nepoužívejte čistící CD! Použití takového prostředku se dá přirovnat k čistění obličeje smetákem. Každý takový způsob čištění totiž může způsobit byť i mikrosokopické poškrábání optiky mechaniky, což může mít na její práci velice nepříznivé účinky.

Ideální pro odstranění nečistot z mechaniky je vata na špejli namočená v lékařském lihu (bez příměsí). U mechniky, kterou zbavíte jejího krytu, lehounce otřete čočku laseru a odstraňte i případně nalezené chucvalce prachu. CD-RW zařízení je vhodné ošetřovat jednou za půl roku. Pokud se v místnosti kouří nebo práší, tak samozřejmě podstatně častěji.

Nevýhodou šetrného přístupu „vaty a lihu“ může pro někoho být přílišná zdlouhavost a složitost spojená s rozebíráním a opětným skládáním mechaniky. Pokud si na to netroufáte, je nutné uvážit, zda se vyplatí častěji investovat do nové mechaniky nebo profesionála, který ji vyčistí za vás a tak prodlouží její životnost.

 

Otisky prstů jsou horší než škrábance

Asi netřeba připomínat, že skladovat tato média je vhodné v temnu a v bezprašném prostředí,  za stálé teploty při co nejmenší stupni vlhkosti.

Mnoho lidí, z obav aby CD nepoškrábali, jej pokládají potištěnou stranou dolu. Prohlédnete-li si však strukturu CD důkladněji, zjistíte, že na rubové straně (strana bez potisku) je uprostřed vystouplý kroužek. Je-li CD položeno rubovou stranou dolů, nedochází díky tomuto kroužku ke kontaktu většiny povrchu média s podložkou. Naopak položíte-li CD potištěnou stranou na stůl a ještě s ním budete šoupat, riziko protržení nebo přinejmenším poškození ochranné vrstvy je značné. Přičemž deformace ochranného povrchu na líci nemusí být okem znatelná, ale následky mohou být fatální. I mírně poškrábaná rubová strana  však nemusí být na překážku čtení a navíc existují některé přípravky, které takové poškrábání ve větší či menší míže elimininují.

CD zásadně uchopujte za okraje a nepotištěný střed. Otisky prstů na potištěné straně CD jsou horší než škrábance na rubové straně. Mastnota reaguje s povrchem CD a může dojít k naleptání a následnému poškození.
Nečistoty a škrábance z rubové strany se nejlépe odstraňují jemným hadříkem na optiku. CD čistíme od středu ke krajům, nikdy ne krouživými pohyby. Kruhové rýhy lehce zmatou čtecí laser.

K popisu CD používejte pouze speciální fixy k tomu určené. Popisek propisovací tužkou totiž může být nakonec to jediné, co půjde z poznačeného CD přečíst.

Vše důležité zálohujte

Veškerá nepostradatelná data zálohujte nejméně dvakrát. Záložní kopii uskladněte ve vhodných podmínkách a nepoužívejte ji pro běžnou práci.
Svůj archiv pravidelně kontrolujte testem na kvalitu záznamu (např. Nero CD-DVD Speed), objeví-li se chyby na testovaném CD, je čas data z ostatních médií stejné šarže a stejného výrobce také zkontrolovat a případně přepálit na jiná média. Stejně tak je důležitá vizuální kontrola. CD by neměla nijak měnit barvu (žloutnout, tmavnout apod.), okraje se nesmí loupat.

Zásady pro zacházení s CD-R médii:

- Používejte média od jednoho výrobce se kterými máte dobrou zkušenost. Orintujte se podle ATIPu.
- Vypalujte menší rychlostí cca 8x - 16x. Data budou kvalitněji zapsána, životnost mechaniky bude optimálně využita.
- Pravidelně čistěte svoji mechaniku. Na čočku laseru použijte vatu a lékařský líh.
- Nepokládejte CD potištěnou lícovou stranou dolů. Hrozí poškození ochranné a odrazové vrstvy.
- Vyvarujte se mastnoty (otisky prstů) na potištěném povrchu CD. Hrozí poškození ochranné vrstvy.
- Rubovou stranu (nepotištěná strana) čistěte zásadně jemným hadříkem na optiku, pohyby od středu ke krajům.
- Nepopisujte CD ostrými popisovači (propiska apod.). Hrozí poškození ochranné a odrazové vrstvy.
- Vypálená CD skladujte v temnu, suchu, bezprašném prostředí a za stálé teploty.
- Důležitá data zálohujte vždy alespoň dvakrát. Zálohu uskladněte a nepoužívejte.
- Archiv pravidelně kontrolujte. Při prvních náznacích poškození dat raději přepalte i ostatní CD na nová média.

 

 
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tunelovací společnost Elona Muska začala prodávat plamenomety za 10 tisíc

Muskova společnost The Boring Company bude prodávat plamenomet

The Boring Company, tunelovací společnost založená Elonem Muskem, nyní na webu nabízí plamenomety. V předprodeji stojí...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Dvacet let vyrábí procesory s katastrofálními chybami. Nyní řeší, co s tím

Stánek Intelu na veletrhu CES praskal většinu času ve švech. O chybách Spectre...

Pokus o opravu katastrofálních bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre přinesl závažné problémy se stabilitou...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz