Myslíte si, že jsou vaše data na CD v bezpečí?

  • 148
Zálohujete na cédéčka? A znáte jejich životnost? Myslíte, že jsou vaše data v bezpečí? Na jak dlouho? Podle některých průzkumů jsou některá CD-R média nečitelná již po dvou letech od vypálení.

Ukládáte si své fotky na CD-R, aby i vaše vnoučata poznala, jak svět vypadal na začátku 21. století? Zálohujete si životně důležité dokumenty na stříbrné placičky, aby byly po ruce, až za pět let přijde audit zkontrolovat vaše hospodaření? Vypalujete si do zálohy alba svých oblíbených interpretů? Zkrátka používate vypalovačku a média CD-R, CD-RW nebo dokonce DVD-R/RW? Myslíte si, že tak jsou vaše data uložena bezpečně a navždy?

CD jsou nejrozšířenější způsob archivace

Když v roce 1982 společnost Sony společně s Philips představila světu technologii kompaktních disků, prodalo se v USA, v následujícím roce, 800 000 cédéček. To je asi tolik, kolik dnes prodá jedna „průměrná“ hudební hvězda nosičů se svým novým albem. Nahrávatelná CD (CD-R) byla uvedena na trh v roce 1991 a jejich prodej (v USA) dosáhl během roku na hranici 200 000 kusů. Maloobchodní prodej v ČR se v roce 2003 pohyboval kolem 1 200 000 kusů CD-R měsíčně.

Spolu s výrazným poklesem cen za vypalovací mechaniky i za média samotná se cédéčka stala nejrozšířenějším a nejběžnějším způsobem zálohování dat pro běžného uživatele. Vypaluje se všechno: fotografie, denní práce, hudba, účetnictví. Harddisk může "kleknout", cédéčko ne. Ale je tomu opravdu tak? Je uložení fotografií prvních krůčků vašeho dítěte na CD opravdu tou nejlepší volbou archivace pro budoucí generace? 

CD-R média nejsou vhodná pro dlouhodobé skladování dat

Výrobci zapisovatelných CD často garantují životnost přes 100 let a více než milion čtecích cyklů. Ale skutečnost může být trochu jiná. Podle průzkumů holandského časopisu PC Active jsou některá CD-R média nečitelná již po dvou letech od vypálení.
Hlavním problémem stárnutí je blednutí barviva. Zjednodušeně řečeno, při vypalování se na cédéčku data zaznamenávají pomocí nul a jedniček. Nula zůstane „bílá“ a jednička ztmavne. Pokud barva vybledne, laser čtecí mechaniky samozřejmě nepřečte nic. Testovaná CD byla ponechána po dva roky zavřena v temné krabici a poté opět vložena do CD-ROM mechaniky. Závěr testování byl tedy jednoznačný: CD-R média nejsou vhodná pro dlouhodobé skladování dat! Cédéčka přitom nebyla vystavena žádnému z obecně známých škodlivých vlivů, jako je sluneční záření, prach, vysoká nebo příliš nízká teplota, vlhkost apod. Přesto celých 10 % kusů vykazovalo při pokusu o přečtení chyby. Zástupci uvedeného magazínu předpokládají, že podobná situace bude i u testovaných nahrávatelných DVD médií, která používají podobnou technologii.

Existuje řešení?

To nejjednoduší asi bude vypálit si všechno dvakrát a spoléhat na to, že alespoň jedno CD přežije. Pro zálohování významných dokumentů se v archivech používají speciální magnetické pásky, kde garantovaná životnost dosahuje 30 let. Přesto je podle zástupce Národního Archivu v Kew ve Velké Británii (National Archives at Kew) nutné i po tuto dobu omezit jejich opakované čtení, kopírování či vystavování nepříznivým vlivům prostředí. Tento postup lze samozřejmě uplatnit i u vašich cédéček. Existují však spolehlivější, efektnější a cenově rozumné způsoby jak předejít stárnutí CD-R médií? Jsou dostupná spolehlivější CD-R média? Jaký je rozdíl mezi cédéčkem za pětikorunu a za dvacku?

Co si o zálohování myslíte vy?

  • Jak zálohujete vy?
  • Máte špatné zkušenosti s CD-R médii?
  • Jak dlouho podle vás vydrží čitelná data na disketách?
  • Nakupujete CD podle ceny, nebo značky?
  • Napište nám své zkušenosti a názory do diskuse nebo na adresu redakce@technet.cz a do předmětu uveďte „Zálohování“.