Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mýtná brána pozná i vaše SPZ

aktualizováno 
Elektronický systém mýtného má v České republice podobu brány mikrovlnného systému. Ať si již o této a konkurenčních technologiích myslíte cokoliv, možná vás zaujme, jak celý systém vypadá.
Mýto, mýtná brána

Mýto, mýtná brána - Mýto, mýtná brána | foto: Alexandr Satinský

Již od 1. listopadu 2006 mělo začít na českých dálnicích testování připravovaného mýtného systému s tím, že ostrý provoz se měl rozběhnout od 1. ledna příštího roku. Poslední události mohou tyto termíny ohrozit. Více zde.

Jak se staví brána mikrovlnného systému

Firma Kapsch již několik měsíců staví brány, které mají sloužit jako nosiče zařízení pro výběr a kontrolu elektronického mýtného. Pocítili to již mnozí řidiči, kteří se v době stavby takové brány po dálnici pohybovali. Jak vůbec stavba takového systému vypadá?

Nejdříve je nutné vytvořit po obou stranách dálnice betonové základy. To si vyžaduje uzavření jednoho jízdního pruhu na každé straně. Po několika dnech, kdy beton ztvrdne, se vztyčují základové nosné sloupy, které se následně ve výšce zhruba 6 metrů spojí více než 30metrovým příčným ramenem. To pak nese všechny prvky pro výběr a kontrolu elektronického mýtného. Právě při jeho instalaci je nutné komunikaci uzavřít. Uzavírka by neměla být delší než 15 až 20 minut, pokud vše probíhá bez problémů.

Mýtná brána

Plně osazená mýtná brána (zdroj: Kapsch) 

Instalace a výměna jednotlivých kontrolních prvků pak již může probíhat za plného provozu.

Těchto bran, každá o váze kolem 11 tun, musí firma postavit 171, aby mohly být zpoplatněny požadované úseky dálniční sítě ČR a rychlostní silnice o celkové délce zhruba 950 kilometrů.

Jak brána funguje

Samotná brána je jen nosič zařízení, které slouží k výběru a kontrole mýtného. Na ní jsou navěšeny jednak komunikační jednotky pro odečet mýtného (pro každý pruh jedna). Na části bran (nazývaných enforcementní brány) se nachází i zařízení kontrolního systému.

Mýtná brána - předek

Komunikační systém DSRC - Dedicated Short Range Communication (zdroj: Kapsch)

Ten slouží k identifikaci všech vozidel, které branou projíždějí, tedy nejen těch, které jsou vybaveny palubní jednotkou Premid. Vozidlo je přeměřeno aby se zjistil jeho typ, je vyfotografováno a z této fotografie se pak automaticky zjišťuje poznávací značka vozidla.

Následuje kontrola, zda palubní jednotka a značka vozidla odpovídají. Firma tvrdí, že je schopna rozpoznat vozidla, která se pokoušejí o podvod a mají například Premid odstíněný.

Mýtná brána z boku

Jednotlivé prvky systému (zdroj: Kapsch)

Zjištění případného přestupku je pak kontrolováno ještě v centrále ručně a v případě pozitivního výsledku je vše předáno příslušným orgánům.

Jak již bylo napsáno výše je celý systém založen na mikrovlnné technologii a vlastním komunikačním systému DSRC (Dedicated Short Range Communication). Systém tak pomocí šifrované bezdrátové komunikace automaticky odečte poplatek, pokud vozidlo projede branou. To, že transakce proběhla, zjistí řidič tím, že mu palubní jednotka Premid zapípá.

Navíc může v budoucnosti v případě potřeby být použita brána například ke sledování rychlosti vozidel, pomoci při hledání kradených vozidel či podporovat případnou satelitní technologii pokud se pro ni stát někdy rozhodne.

Konkrétní informace o tom, jak a kde se registrovat a další nabízí stránka www.premid.cz.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Hazardér ohrozil dronem dopravní letadlo, lze očekávat další omezení

Záběr z dronu, který ohrozil přistávající dopravní letadlo.

Na internetu se objevil záznam z dronu, kterým pilot blízko letiště vystoupal do sestupové dráhy a z těsné blízkosti...

Deset let vyvíjel iPady, nyní vytvořil bezkonkurenční kameru do auta

Bezpečnostní kamera do auta Owl

Zaznamená nehodu i zajímavé situace kolem i uvnitř vozu. Hlídá zaparkované vozidlo, vyplaší zloděje a kdykoli se díky...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Najdete na iDNES.cz