Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mýtus megahertzu a jak je to doopravdy?

Nad společností Intel, vyrábějící známé procesory Pentium, se stahují mračna soudních sporů. Jaké mají žalovatelé šance a jak je to s mýtem megahertzu?

Na společnost Intel byla podána hromadná žaloba. Pentium 4 je podle žalobců pomalejší ve srovnání se skutečným výkonem Pentia III nebo AMD Athlonu. Celou akci zatím halí celé řada nejasností a detailů, které mají být vyjasněny, ale cíl kauzy je jasný - dokázat, že Intel a s ním spolupracující výrobci (v návrhu žaloby se toto týká zatím Gateway a Hewlett Packard - je však otázkou, zda by v případě šancí na úspěch zůstalo jen u nich) úmyslně mátli spotřebitele o skutečných výkonových charakteristikách Pentia 4 ve srovnání s jeho konkurencí.


Širší souvislosti případu


Intel je bezesporu špičkovou firmou. V oboru IT už nějakou tu dobu něco znamená. Kromě špičkových výrobních technologií disponuje i špičkovým marketingem, výbornou pověstí a zázemím, o kterém se může konkurenci jenom zdát.
A právě špičkový marketing je něco, co firmu drží už hodně dlouhou dobu na první příčce mezi výrobci procesorů pro osobní počítače. Samotný vývoj a výzkum nestačí a nestačil by, nebýt toho, že vyvinutý a vyrobený produkt někdo dokáže prodat - ba co víc, že ho dokáže dobře prodat. Nástrojem k dosažení tohoto cíle je reklama.


Reklamní tlak

Ať si to uvědomujeme nebo ne, reklama nás ovlivňuje a v každodenním životě se jí nevyhneme. Ovlivňují nás i zažitá fakta, zažité "pravdy" a prvotní informace, které se k nám dostanou z důvěryhodných zdrojů a kterým nemáme důvod nevěřit.

I v případě procesorů je tomu právě tak. Naprostá většina zákazníků věří, že procesor s vyšším taktovacím kmitočtem bude také výkonnější než procesor s taktovacím kmitočtem nižším. Zejména, pokud jde o informaci přímo od výrobce. A právě to je kámen úrazu.


AMD reaguje

Na celou situaci reagovala snad jako první firma AMD. Ta pro svoje procesory zavedla přepočítávání výkonu na rating, který se vztahoval právě k procesorů Intel a k jejich výkonům. Následovníci příkladu AMD na sebe nenechali dlouho čekat. Namátkou můžeme vzpomenout procesory Cyrix stejnojmenné firmy, které následně vyrábělo IBM. (Nyní jako obchodní známka převzaná společností VIA.)

V momentě, kdy se výkony následujících generací procesorů srovnaly s výkony procesorů Intel Pentium II a III, od ratingu se upustilo a firmy se dále spoléhaly na udávání rychlosti svých čipů v megahertzích (MHz). Nová situace nastala s příchodem procesorů Athlon XP na trh. AMD zopakovalo svůj postup a opět zavedlo rating (též známý jako performance rating).

Marketingové šachy

Původně zamýšlené odlišení od prvních generací Athlonů se s postupem času zvrhlo v divoké porovnávání s výkony prakticky jakýchkoliv procesorů firmy Intel. AMD rozpoutala několik kampaní, kde se snažilo zákazníkům vysvětlit, že na megahertzích nezáleží. Bohužel marně. Podíl AMD na trhu procesorů se i přes toto úsilí zmenšil.

Stávající situace je pro zákazníka velmi složitá. Problematika jednotlivých generací procesorů je mnohem komplikovanější. Není možné porovnávat mezi sebou dvě rozdílné architektury a ještě do vzniklého chaosu přimíchávat jakýsi rating. Za těchto podmínek se zákazník ztrácí v nekončícím kolotoči protichůdných informací.


Co bude dál?

Pokud se žaloba dostane až k řádnému soudu, což je pravděpodobné, budou mít soudci nesnadnou úlohu. Určit, zda Intel skutečně klamal zákazníky, když neuvedl, že nízko taktovaná Pentia 4 mají skutečný výkon nižší než o generaci starší Pentia III.

To přitom může být pravda a také nemusí, a to hned v několika směrech. Předně by musel soud prokázat, v kterých aplikacích je Pentium 4 pomalejší. Přitom k tomu, aby se tyto dva architektonicky velmi nepodobné procesory daly porovnávat na softwarové bázi, by musely mít oba k dispozici co nejlépe optimalizovaný software a také operační systém, na kterém pracují. To je víceméně nereálné, protože většina dnes používaného softwaru vznikala v době, kdy procesor Pentium 4 neexistoval.

A co víc, architektura Pentia 4 byla primárně navržena tak, aby dokázala nejlépe spolupracovat s pamětmi typu RDRAM (Rambus DRAM), nikoliv s pamětmi DDR, nebo ještě starší SDR, které byly k dispozici, když se navrhovala architektura Pentia III. Nynější trend je ale právě opačný. Díky cenové politice a licenčním podmínkám společnosti RAMBUS jsou paměti typu RDRAM na ústupu. Přitom nikdo nepochybuje o tom, že se jedná o jedny z nejrychlejších běžně dostupné paměti pro osobní počítače na trhu.

Intel má tedy dost prostředků k tomu, aby se po technické stránce ze sporu vyvlékl. Vymluvit se může prakticky na cokoliv. Výhodu má i v právním zázemí. Vždyť se jedná o jednu z nejbohatších firem na světě.


Celou situaci budeme i nadále sledovat a o výsledkcích případných soudních sporů vás budeme informovat.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi jsou 4 příspěvky

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...