Na CeBITu jsou k vidění i vodníci!

Vodní chlazení se začíná ve velké míře prosazovat i v grafických akcelerátorech. Výhody jsou jasné – velmi tichý chod s velmi vysokým výkonem. Pojďte se tedy podívat jak na své kartě zapracoval Gainword.

Zcela jistě jste už zaslechli zprávy o velké hlučnosti nových grafických karet GeForce FX 5800, osazených nejvýkonnějším nVIDIA čipem. V Hannoveru se ale už objevily verze, které jsou bez těchto "vysavačů". Jde většinou o prototypy, ale již i ony naznačují, že chladit se dá i bez hluku.

Podvodníci, jak by se jim dalo s trochou nadsázky říkat, jsou tedy k vidění například na stánku předního výrobce 3D akcelerátorů, společnosti Gainward. Ta nejenže prezentuje svoje první karty s NV30, ale dokonce si troufla ještě před jejich distribucí představit zcela tichou verzi. Díky speciálnímu chladiči, založenému na výměně kapaliny uvnitř žebrování, které je v těsném kontaktu s grafickým čipem, toho lze lehce dosáhnout. Ovšem ne každý disponuje systémem vodního chlazení, a tak vás možná zaujme také karta s vylepšeným Heat-Pipe chlazením, oproti referenční kartě přímo od nVIDIA. Jde o technologii založenou na centrálním měděném vodiči tepla, odděleném heatsinkem a radiálním větrákem.

Gainward GeForce FX 5800

Gainward GeForce FX 5800 - vodní chlazení

Na obrázku vlevo je akcelerátor s tímto systémem k vidění v celé své kráse. Od referenční karty nVIDIA se na první pohled příliš neliší, ale díky zdokonalenému tvaru chladícího systému vyluzuje prakticky stejný hluk, jako v případě karty GeForce 4 Ti 4600. Tedy kolem 30 až 40dB. Kdežto běžné karty s GF FX 5800 řvou doslova a do písmene silou 60 dB, a to již dokáže pořádně provětrat naše ušní bubínky. V 2D programech větrák Ginward navíc zcela vypíná. Spotřeba a zatížení nejsou takové, jako v plném vytížení, takže i potenciál čipu zůstává nevyužit, tudíž se tolik nehřeje.

Vodní verze bude tedy jistě dobrým kompromisem pro toho, kdo chce velice silnou kartu, ale nemíní trpět obrovský hluk. Nevýhodou je, že si ke kartě budete muset navíc pořídit i chladící systém. Ale i to už v současné době není žádný problém. V některých specializovaných IT prodejnách lze chlazení koupit již za cenu kolem 2000 Kč. A jestliže nemíníte vydržovat doma vodníka, pak zcela jistě uvítáte klasickou verzi. Bohužel zástupci firmy nebyli schopni odpovědět, kdy budou karty na trhu a s jakou cenou.