Na čem pracují BitBoys?

  • 4
Záhadná firma jménem Bitboys poprvé prezentovala vzorky svého hardwaru. Jedná se o nový revoluční grafický čip, nebo tu někdo zaspal dobu?

bitboys logoBitboys je název poměrně neznámé firmy pocházející z Finska. Ta se před časem (popravdě řečeno před hodně dlouhým časem) podílela na vzniku čipu Pyramid, který jako první dokázal zpracovávat EMBM. To firmě vysloužilo vynikající pověst a image, která ovlivnila její další kroky. Jedním z těchto kroků bylo rozhodnutí položit na lopatky všechny na trhu dostupné grafické akcelerátory. A jak? Jak jinak než "revolučním a převratným" grafickým čipem s vysokým výkonem. S tímto cílem tedy započal zdlouhavý vývoj, který se táhne až do dneška.

Zajímavé na celém vývojovém procesu bylo to, že firma byla dlouho skoupá na informace a nezveřejňovala specifikace nebo detaily svého výzkumu. A to tak důkladně, až se mohlo zdát, že firma úplně zanikla. Firma však v tomto období navzdory všem zvyklostem a klasickým obchodním modelům zkrachovat odmítla. Zázraky se dějí, firma přežila a část informací o nových technologiích poprvé prosákly až tehdy, když se Bitboys rozhodli patentovat záhadnou technologii nazvanou "XBA" a když v loňském roce uspořádali prezentaci.

To byly bohužel všechny informace, které se donesly jak k laické tak odborné veřejnosti. Pak nastal dlouhý klid a dlouhé čekání. Internetové stránky výrobce pouze informovaly "náhodné kolemjdoucí", že firma tvrdě pracuje. Ale to bylo opravdu vše.

Propustnost čip -> paměťTragikomická situace se trochu změnila, když Siemens ohlásil, že bude pro Bitboys vyrábět čipy. Kdo by však čekal nějakou změnu, ten se pletl. Bublina splaskla stejně rychle, jako se objevila a Siemens od projektu upustil.

A co je to technologie "XBA"?

Za XBA se tedy skrývá "Xtreme Bandwidth architecture". Ta je už vyvíjena od roku 1998 (za stejnou dobu například nVidia 4x změnila produktovou řadu, takže jde o vývoj s velkým V) a jejím základním mottem je "Propustnost je vše". To jednoduše vyjadřuje fakt, že propustnost mezi pamětí a samotným grafickým čipem je jedním z klíčových faktorů, podílející se na výkonu grafické karty. Díky 1024 bitové sběrnici se může poměrně snadno dostat až na úctyhodných 20 GB/s. Nejmodernější grafické karty, jako jsou Matrox Parhelia 512 a Ati Radeon 9700 však využívají pouze 256 bitovou 128 bit buspaměťovou sběrnici. Čistě teoreticky by tak měla být architektura Bitboys 4x rychlejší. V praxi je to však o něčem jiném a například u přísně utajované GeForce 5 (NV30) se propustnost odhaduje na 40 GB/s. Z tohoto pohledu to tedy zase taková sláva není.


Pipeline čipu od BitboysAlepsoň že Bitboys konečně představili některé kousky hardwaru, na kterém už tak dlouho pracují. Pikantní na celé záležitosti je fakt, že hardware nebyl funkční a nebyl prezentován za chodu. Jedná se zatím o emulátory, které pouze představují technologii, nikoliv funkční kartu nebo čip.

Uvidíme jak se Bitboys s celou situací vypořádají. Nezbývá, než firmě popřát hodně dostatečně odvážných investorů.