Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na čem vydělává Napster?

  0:20aktualizováno  0:20
To je často kladená a nikdy řádně zodpovězená otázka, jíž si mnoho lidí klade v souvislosti s Napsterem. Světlo na ekonomickou podstatu Napsteru vrhá zveřejněné soudní rozhodnutí z jeho pře se zástupci hudebního průmyslu a vše nasvědčuje tomu, že Napster není tak dobročinný, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Rychle se blíží termín, kdy bude muset Napster zdůvodnit odvolacímu soudu, proč by se nemělo provést předběžné opatření, jež zakázalo pomocí této internetové služby šířit materiály podléhající copyrightu. Přes všechny právní problémy pokračuje Napster stále se svou propagací. Podle posledních zpráv bude po rockové skupině Limp Bizkit sponzorovat další hudební turné, tentokrát skupin patřících pod nezávislou společnost Vagrant Records.

Soudkyně Patelová, jež rozhodla o předběžném zákazu Napsteru , nyní zveřejnila plný text svého rozhodnutí. Její postoj Napsteru do budoucna mnoho naděje nedává. Dokument však osvětluje řadu právních podrobností a mimo jiné také shrnuje podnikatelské aktivity Napsteru. Dává odpověď na nikdy řádně nezodpovězenou otázku, na čem vlastně Napster svou činností vydělává, či spíše na čem vydělávat chce.

Soustředění se na pouhou ekonomickou podstatu vrhá zajímavé světlo na Napster, který se vžil do role nezávislého bojovníka za volné šíření hudby po internetu, a do tohoto boje se kromě svých právníků snaží zapojit i masy svých věrných uživatelů. Žalobcům se podařilo získat interní dokument Napsteru o jeho podnikatelských záměrech, na základě něhož a dalších výpovědí si mohl soud udělat jasný závěr.

V současné době je Napster zcela volná služba, která nevyžaduje od uživatelů žádné poplatky, ani nevyužívá v systému reklamu. Napster však nikdy nebyl nezisková organizace. Firma Napster plánuje vystupňovat své příjmy v době, kdy získá dostatečně rozsáhlou základnu uživatelů. Je si vědoma, že hodnota celého systému roste s přibývajícím množstvím i kvalitou lehce dostupné hudby.

Z čeho vlastně žije internetová společnost s desítkami zaměstnanců, která si může dovolit vést soudní spor s giganty hudebního průmyslu a financovat turné rockových skupin? Interní dokument Napsteru odhaluje strategii dosažení "kritické masy" hudby ve "stále se rozšiřující knihovně" Napsteru, strategii, která spoléhá stále přistupující nové členy, kteří dají k dispozici své sbírky online. Nakonec Napster plánuje svou uživatelskou základnu finančně zužitkovat (v originále používá firma termín "monetize"). Potenciální zdroje příjmů zahrnují cílený email, reklamu, poplatky za odkazy na komerční servery. Napster plánuje přímé obchodování s kompaktními disky, produkty Napsteru, CD vypalovačkami. Další možností zisků vidí ve zpoplatnění zvláštní nebo komerční verze vlastního softwaru Napsteru.

Pro podnikání zaměřené na budoucí zhodnocení vyžaduje pochopitelně dostatečný kapitál. Existence rozsáhlé základny uživatelů, která se denně zvětšuje a může být ekonomicky využita, dělá z firmy Napster atraktivní akvizici pro větší etablované firmy. Hodnota akciové společnosti Napster, kterou z velké části vytváří právě její uživatelská základna, se pohybuje mezi 60 a 80 miliony dolarů. Napster získal významné kapitálové injekce i po vypuknutí soudního sporu. V květnu 2000 získala firma Hummer Winblad pětadvacetiprocentní vlastnický podíl ve společnosti za 13 milionů dolarů. Další investoři současně vložili 1,5 milionu dolarů.

Zveřejněné údaje dokazují, že rozhodně není pravdivé tvrzení, že Napster na šíření copyrightem chráněných nahrávek nijak neprofituje. Z uvedených údajů vyplývá i to, že dosavadní stav je pouhým provizoriem i pro Napster a bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude hudební internet vyvíjet, ať již vyhraje Napster, nebo druhá strana sporu.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Vyhledáte v čínském Googlu „Tibet“? Režim se to dozví a sníží vám skóre

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Čínská verze Googlu bude odpovídat požadavkům tamního režimu. Má proto (podle informací serveru Intercept) sbírat data...

Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

Canva.com

Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý...

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz