Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na čem vydělává Napster?

  0:20aktualizováno  0:20
To je často kladená a nikdy řádně zodpovězená otázka, jíž si mnoho lidí klade v souvislosti s Napsterem. Světlo na ekonomickou podstatu Napsteru vrhá zveřejněné soudní rozhodnutí z jeho pře se zástupci hudebního průmyslu a vše nasvědčuje tomu, že Napster není tak dobročinný, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Rychle se blíží termín, kdy bude muset Napster zdůvodnit odvolacímu soudu, proč by se nemělo provést předběžné opatření, jež zakázalo pomocí této internetové služby šířit materiály podléhající copyrightu. Přes všechny právní problémy pokračuje Napster stále se svou propagací. Podle posledních zpráv bude po rockové skupině Limp Bizkit sponzorovat další hudební turné, tentokrát skupin patřících pod nezávislou společnost Vagrant Records.

Soudkyně Patelová, jež rozhodla o předběžném zákazu Napsteru , nyní zveřejnila plný text svého rozhodnutí. Její postoj Napsteru do budoucna mnoho naděje nedává. Dokument však osvětluje řadu právních podrobností a mimo jiné také shrnuje podnikatelské aktivity Napsteru. Dává odpověď na nikdy řádně nezodpovězenou otázku, na čem vlastně Napster svou činností vydělává, či spíše na čem vydělávat chce.

Soustředění se na pouhou ekonomickou podstatu vrhá zajímavé světlo na Napster, který se vžil do role nezávislého bojovníka za volné šíření hudby po internetu, a do tohoto boje se kromě svých právníků snaží zapojit i masy svých věrných uživatelů. Žalobcům se podařilo získat interní dokument Napsteru o jeho podnikatelských záměrech, na základě něhož a dalších výpovědí si mohl soud udělat jasný závěr.

V současné době je Napster zcela volná služba, která nevyžaduje od uživatelů žádné poplatky, ani nevyužívá v systému reklamu. Napster však nikdy nebyl nezisková organizace. Firma Napster plánuje vystupňovat své příjmy v době, kdy získá dostatečně rozsáhlou základnu uživatelů. Je si vědoma, že hodnota celého systému roste s přibývajícím množstvím i kvalitou lehce dostupné hudby.

Z čeho vlastně žije internetová společnost s desítkami zaměstnanců, která si může dovolit vést soudní spor s giganty hudebního průmyslu a financovat turné rockových skupin? Interní dokument Napsteru odhaluje strategii dosažení "kritické masy" hudby ve "stále se rozšiřující knihovně" Napsteru, strategii, která spoléhá stále přistupující nové členy, kteří dají k dispozici své sbírky online. Nakonec Napster plánuje svou uživatelskou základnu finančně zužitkovat (v originále používá firma termín "monetize"). Potenciální zdroje příjmů zahrnují cílený email, reklamu, poplatky za odkazy na komerční servery. Napster plánuje přímé obchodování s kompaktními disky, produkty Napsteru, CD vypalovačkami. Další možností zisků vidí ve zpoplatnění zvláštní nebo komerční verze vlastního softwaru Napsteru.

Pro podnikání zaměřené na budoucí zhodnocení vyžaduje pochopitelně dostatečný kapitál. Existence rozsáhlé základny uživatelů, která se denně zvětšuje a může být ekonomicky využita, dělá z firmy Napster atraktivní akvizici pro větší etablované firmy. Hodnota akciové společnosti Napster, kterou z velké části vytváří právě její uživatelská základna, se pohybuje mezi 60 a 80 miliony dolarů. Napster získal významné kapitálové injekce i po vypuknutí soudního sporu. V květnu 2000 získala firma Hummer Winblad pětadvacetiprocentní vlastnický podíl ve společnosti za 13 milionů dolarů. Další investoři současně vložili 1,5 milionu dolarů.

Zveřejněné údaje dokazují, že rozhodně není pravdivé tvrzení, že Napster na šíření copyrightem chráněných nahrávek nijak neprofituje. Z uvedených údajů vyplývá i to, že dosavadní stav je pouhým provizoriem i pro Napster a bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude hudební internet vyvíjet, ať již vyhraje Napster, nebo druhá strana sporu.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Tajná pravidla „cenzury“ Facebooku jsou nyní veřejná. A lze se i odvolat

Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Facebook poprvé zveřejnil detailní pravidla, podle kterých se řídí odebírání závadných příspěvků. Nově také zavedl...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Najdete na iDNES.cz