Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na co budeme dívat v nejbližší budoucnosti?

aktualizováno 
Vývoj zobrazovacích technologií se žene dopředu stejně, jako většiny dalších produktů v IT. Již nyní se tak můžeme dívat na displeje se simulací 3D nebo na obrazovky s úhlopříčkami v řádech desítek palců. Kam mohou tyto technologie ještě postoupit?
Není to ještě tak dlouho, kdy byl drtivě dominantním systémem na zobrazování výstupů z počítače klasický monitor s vypouklou obrazovkou. V současnosti má však již uživatel na výběr mnohem více cenově přijatelných alternativ. Navíc již nyní nesměle ťukají na dveře trhů s počítačovými zobrazovacími systémy další technologie, které v relativně blízké budoucnosti s největší pravděpodobností nahradí ty současné.

Co čekat od monitorů CRT

Klasická katodová obrazovka (CRT), používaná v běžných monitorech, je sice v současnosti mírně na ústupu, ale to neznamená, že již nemá co nabídnout. V současnosti populární panely z tekutých krystalů (LCD) mají totiž některá technologická omezení, která jim nedovolují dosáhnout všeho, co umí CRT. Jako příklad lze jmenovat pevně dané rozlišení, které je jednou LCD dané a všechny ostatní pak může jen simulovat.

Nové technologie výroby CRT se snaží co nejvíce omezit jejich nevýhody. Stále více se například daří zmenšovat hloubku monitoru, což byl jeden z velkých důvodů, proč se začaly uplatňovat značně tenčí LCD. Výrobci se také pokoušejí snížit spotřebu, vylepšit zobrazovací vlastnosti a zároveň omezují množství vyzářených emisí.

LCD na postupu

Kdysi nedostupné LCD panely se již před poměrně delší dobou cenově přiblížily možnostem mírně náročnějších uživatelů. Jejich vlastnosti se neustále vylepšují a svou nespornou výhodu - malou tloušťku a dokonale plochý obraz - se jejich výrobcům daří velice dobře prodávat. Navíc se tato technologie prosazuje i v oblasti televizních přijímačů a to umožní, aby výrobci LCD přišli s levnějšími produkty i ve větších úhlopříčkách. Již nyní se na výrobu větších LCD panelů orientuje stále více firem a některé další se spojují za účelem výstavby továren, které umožní nové kvalitnější panely vyrábět. Z poslední doby jsou to například firmy Sony a Samsung nebo Seiko Epson a Sanyo.

Firmy se chystají nejen zlevňovat produkty s většími úhlopříčkami, ale také zlepšovat jejich vlastnosti. Stále více se zrychluje rychlost odezvy bodu, která umožní kvalitnější zobrazování i rychlejších scén typu výbuch nebo sportovní klání. Zvětšuje se rozsah barev, které jsou schopny panely zobrazit, kontrastní poměr nebo úhel pohledu, z něhož je možno hledět na zobrazený obraz aniž by se změnil.

Nabízejí se ale i další vylepšení, jako je například to od společnosti Sharp. Jimi patentovaná technologie dovoluje simulovat trojrozměrný obraz, který jakoby vystupoval ze zobrazovací plochy, aniž by k tomu byly potřeba další zařízení jako například speciální brýle.

A co ostatní?

Plazmové displeje se pro zobrazení počítačového výstupu pomalu vůbec nevyužívají. Může za to jejich cena a také se zatím nenašel nikdo, kdo by začal nabízet tyto panely v menších úhlopříčkách.

Pro řadu účelů se využívají digitální projektory. Jejich nesporná výhoda spočívá v možnosti roztáhnout obraz do velkých rozměrů. Jsou však bity na tom, že k jejich využití je potřeba určitá úroveň šera v místnosti, kde se projektory využívají. Výrobci pracují na tom, aby lampy, jejichž světlo přenáší obraz, vydržely déle a měly menší tepelnou ztrátovost. Kvalita obrazu je pak odvislá od systému, který jej vytváří. V poslední době lze vypozorovat mírný odklon od LCD a příklon k systémům založených na DLP.

Poslední v praxi nasazená technologie, které se věští, že může v budoucnu nahradit LCD i CRT monitory, je založena na systému organických diod (OLED). Zobrazovací zařízení vyrobená OLED technologií v současnosti nalezneme jako displeje malých zařízení typu mobilní telefon nebo digitální fotoaparát. Právě neschopnost za rozumné peníze vyrobit OLED displeje s větší úhlopříčkou, je zatím hlavní překážkou nasazení tohoto systému jako PC monitorů.

Různorodá budoucnost

Přestože v současnosti využívané technologie mají stále ještě co vylepšovat, možná k tomu ani nebudou mít dostatek času. Vědci a výzkumníci totiž vyvíjejí stále nové zobrazovací technologie, které mohou v některých případech zatočit s trhem proti všem odhadům a předpokladům, v jiných případech zase mohou být odsouzeny k záhubě nebo budou určeny pro speciální použití.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Najdete na iDNES.cz