Na co budeme dívat v nejbližší budoucnosti?

  • 7
Vývoj zobrazovacích technologií se žene dopředu stejně, jako většiny dalších produktů v IT. Již nyní se tak můžeme dívat na displeje se simulací 3D nebo na obrazovky s úhlopříčkami v řádech desítek palců. Kam mohou tyto technologie ještě postoupit?
Není to ještě tak dlouho, kdy byl drtivě dominantním systémem na zobrazování výstupů z počítače klasický monitor s vypouklou obrazovkou. V současnosti má však již uživatel na výběr mnohem více cenově přijatelných alternativ. Navíc již nyní nesměle ťukají na dveře trhů s počítačovými zobrazovacími systémy další technologie, které v relativně blízké budoucnosti s největší pravděpodobností nahradí ty současné.

Co čekat od monitorů CRT

Klasická katodová obrazovka (CRT), používaná v běžných monitorech, je sice v současnosti mírně na ústupu, ale to neznamená, že již nemá co nabídnout. V současnosti populární panely z tekutých krystalů (LCD) mají totiž některá technologická omezení, která jim nedovolují dosáhnout všeho, co umí CRT. Jako příklad lze jmenovat pevně dané rozlišení, které je jednou LCD dané a všechny ostatní pak může jen simulovat.

Nové technologie výroby CRT se snaží co nejvíce omezit jejich nevýhody. Stále více se například daří zmenšovat hloubku monitoru, což byl jeden z velkých důvodů, proč se začaly uplatňovat značně tenčí LCD. Výrobci se také pokoušejí snížit spotřebu, vylepšit zobrazovací vlastnosti a zároveň omezují množství vyzářených emisí.

LCD na postupu

Kdysi nedostupné LCD panely se již před poměrně delší dobou cenově přiblížily možnostem mírně náročnějších uživatelů. Jejich vlastnosti se neustále vylepšují a svou nespornou výhodu - malou tloušťku a dokonale plochý obraz - se jejich výrobcům daří velice dobře prodávat. Navíc se tato technologie prosazuje i v oblasti televizních přijímačů a to umožní, aby výrobci LCD přišli s levnějšími produkty i ve větších úhlopříčkách. Již nyní se na výrobu větších LCD panelů orientuje stále více firem a některé další se spojují za účelem výstavby továren, které umožní nové kvalitnější panely vyrábět. Z poslední doby jsou to například firmy Sony a Samsung nebo Seiko Epson a Sanyo.

Firmy se chystají nejen zlevňovat produkty s většími úhlopříčkami, ale také zlepšovat jejich vlastnosti. Stále více se zrychluje rychlost odezvy bodu, která umožní kvalitnější zobrazování i rychlejších scén typu výbuch nebo sportovní klání. Zvětšuje se rozsah barev, které jsou schopny panely zobrazit, kontrastní poměr nebo úhel pohledu, z něhož je možno hledět na zobrazený obraz aniž by se změnil.

Nabízejí se ale i další vylepšení, jako je například to od společnosti Sharp. Jimi patentovaná technologie dovoluje simulovat trojrozměrný obraz, který jakoby vystupoval ze zobrazovací plochy, aniž by k tomu byly potřeba další zařízení jako například speciální brýle.

A co ostatní?

Plazmové displeje se pro zobrazení počítačového výstupu pomalu vůbec nevyužívají. Může za to jejich cena a také se zatím nenašel nikdo, kdo by začal nabízet tyto panely v menších úhlopříčkách.

Pro řadu účelů se využívají digitální projektory. Jejich nesporná výhoda spočívá v možnosti roztáhnout obraz do velkých rozměrů. Jsou však bity na tom, že k jejich využití je potřeba určitá úroveň šera v místnosti, kde se projektory využívají. Výrobci pracují na tom, aby lampy, jejichž světlo přenáší obraz, vydržely déle a měly menší tepelnou ztrátovost. Kvalita obrazu je pak odvislá od systému, který jej vytváří. V poslední době lze vypozorovat mírný odklon od LCD a příklon k systémům založených na DLP.

Poslední v praxi nasazená technologie, které se věští, že může v budoucnu nahradit LCD i CRT monitory, je založena na systému organických diod (OLED). Zobrazovací zařízení vyrobená OLED technologií v současnosti nalezneme jako displeje malých zařízení typu mobilní telefon nebo digitální fotoaparát. Právě neschopnost za rozumné peníze vyrobit OLED displeje s větší úhlopříčkou, je zatím hlavní překážkou nasazení tohoto systému jako PC monitorů.

Různorodá budoucnost

Přestože v současnosti využívané technologie mají stále ještě co vylepšovat, možná k tomu ani nebudou mít dostatek času. Vědci a výzkumníci totiž vyvíjejí stále nové zobrazovací technologie, které mohou v některých případech zatočit s trhem proti všem odhadům a předpokladům, v jiných případech zase mohou být odsouzeny k záhubě nebo budou určeny pro speciální použití.