Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na co si dát pozor při výběru přijímače digitální televize

aktualizováno 
Výběr zařízení pro příjem signálu pozemního digitálního televizního vysílání sice není žádná věda, ale přesto by se neměl podceňovat. Poradíme vám, jaké možnosti nabízejí současné set top boxy a dozvíte se také, že kvalita výsledného obrazu nezávisí jenom na nich.

Digitální pozemní TV vysílání | foto: Profimedia.cz

Kdo má štěstí a v jeho dosahu je signál pozemní digitální televize (DVB-T), musí si pro její příjem koupit speciální digitální přijímač označovaný jako set top box (STB). Na trhu jich existuje celá řada, z níž si vybere asi každý.
I když se situace za poslední rok mění, stále je nabídka STB spíše záležitostí méně známých značek. I nabídka ve velkých obchodech je v tomto ohledu zatím omezená, a tak se vyplatí spíše hledat ve specializovaných obchodech.
 
Nejdražším řešením jsou televizory, které mají přijímač zabudovaný přímo v sobě a zpravidla disponují řadou funkcí, které nabízejí dražší STB.

Na zcela opačné straně stojí přístroje jednoduché a levné. Ty nabízejí jednoduché ovládání, ale musíte se spokojit jen se základními funkcemi, jako je například elektronický programový průvodce (EPG) a teletext. EPG nabízí divákům podrobnější informace o vysílání a program až na týden dopředu. Nadstandardní vybavení u nich nehledejte. Mají i základní vstupy pro anténu a výstupy do televize. Největší devizou takových set top boxů je příznivá cena, která se nyní pohybuje až u hranice 1 500 korun.

O něco náročnější uživatele, kteří jsou ochotni sáhnout i po dražších modelech, už čeká větší výbava. Tou je například vybavení dvěma tunery, což oceníte v okamžiku, kdy se chcete na jeden kanál dívat a druhý nahrávat.
I když se zatím vysílá ve formátu MPEG 2, jsou již na trhu modely, které umožní upgrade na MPEG 4, nebo mají podporu tohoto formátu již integrovánu.  

Kdo chce víc

Další variantou jsou přístroje, které kombinují set top box například s DVD přehrávačem nebo přijímačem digitálního satelitního vysílání. Takové přístroje musejí minimálně obsahovat výstupy v podobě dvou konektorů SCART, stereo zvuku či digitální koaxiální rozhraní S/P-DIF.

Už u těchto typů přijímačů se můžete setkat se speciálními dekodéry, které umožňují přijímat kromě volně šiřitelných programů i kódované a placené kanály. Takové vysílání však v Česku zatím nikdo nenabízí.

Tyto přístroje poznáte podle slotu označovaného jako CI (z ang. common interface). Do něj se vkládá kartička, která může sloužit právě k rozkódování požadovaného vysílání a služeb.

Skupina přístrojů s vestavěným pevným diskem umožňuje nahrávání pořadů. Právě zde se nabízí další funkce EPG, která může umožnit jednoduché nastavení nahrávání vybraného pořadu.
Kdo si chce nahrané pořady zálohovat i jinde, může si je buď vypálit na DVD prostřednictvím připojeného DVD rekordéru nebo na kazetu přes videorekordér. V případě přístrojů vybavených datovým rozhraním se dá se záznamem jednoduše pracovat v počítači. Set top box se tváří jako další disk.

Pro ty nejnáročnější jsou určeny přístroje s interaktivními a multimediálními službami prostřednictvím televizoru. Jsou označovány jako MHP a mohou nabídnout například hry, aktuální zprávy o počasí, hlasování související s televizním pořadem a nepřebernou řadu dalších funkcí. Vše záleží jen na provozovateli, co vám nabídne.
K tomu, aby něco takového mohlo fungovat, musí být přístroj vybaven zpětným kanálem, přes který budou probíhat vaše příkazy. Tím může být třeba vysokorychlostní připojení k internetu přes kabelovou televizi nebo telefonní linku.

Jednoduché modely

 • Cyberhome DVT 1010
  EPG, 1x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, 245 x 227 x 44 mm, 1,25 kg, cena: 1599 Kč 
 • Sencor SDB 1002T
  EPG, 1x SCART, možnost upgrade, 198x125x37 mm, 0,7 kg, cena: 1700 Kč 
 • Technisat DigiMod T1
  EPG, 1x SCART, možnost upgrade, napájení 12V, 160 x 108 x 36 mm, 0,25 kg, cena: 1890 Kč 

Modely pro náročnější

 • Schwaiger DSR 6005T
  dva DVB-T tunery, rodičovský zámek, EPG, ČI slot, 1 x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, napájení i 12V, 340 x 255 x 68 mm, 3,8 kg, cena: 4899 Kč.
 • Radix DTR-9000 PVR
  rodičovský zámek, pevný disk 80 GB, EPG, 2 x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, 275 x 156 x 56 mm, 1,1 kg, cena: 5299 Kč.
 • ADB iCAN 2000T
  MHP, modem, rodičovský zámek, EPG, CI slot, 1 x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, napájení i 12V, 220 x 170 x 45 mm, 1,2 kg, cena: 7000 Kč
 • Siemens Gigaset M740 AV
  dva DVB-T tunery, lze instalovat pevný disk nebo připojit přes USB, Lan, Wi-Fi, rodičovský zámek, EPG, 2 x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, 200 x 200 x 66 mm, 0,8 kg, cena: 8990 Kč.
 • Hyundai IQ Q320
  32palcová LCD TV s DVB-T tunerem, rodičovský zámek, EPG, slot na pamětové karty, možnost upgrade, 772 x 564 x 230 mm, 20 kg, cena: 26 000 Kč.

Pozor na nedostatky

 
Asi nejčastější problém dělá STB rozkódování českých znaků v již zmíněném programovém průvodci (EPG). Jedním z důvodů je, že se v ČR vysílá čeština ve dvou normách, přičemž ISO 8859-2 používá TV Nova a ISO 6937 všichni ostatní. Situace v této oblasti se pomalu lepší. Modely, které by neměly mít problémy s češtinou jsou označeny logem „Umí česky“.
 
Digitální televize má nabízet lepší kvalitu obrazu a zvuku v místech s horším signálem. Obraz by tedy měl přestat mít známé duchy nebo by ho měly přestat rušit projíždějící tramvaje. Ne vždy tomu bohužel tak je. Problémy s obrazem u digitální televize (nejčastěji kostičkování či zasekávání) nemusejí vždy souviset pouze se špatným přístrojem, ale mohou být způsobeny výrazně slabým signálem či snahou provozovatelů napěchovat do omezeného prostoru co nejvíce televizních programů. Ani jeden kanál pak nemá dostatečnou kvalitu a divák to odnáší sníženou kvalitou příjmu.
 
Na další problém mohou narazit diváci, kteří mají byt napojen na společnou televizní anténu (STA). S vysokou pravděpodobností si budou muset koupit ještě pokojovou anténu, rozvody STA někdy digitální signál filtrují. Cena takové antény s pohybuje v řádech stokorun.
 

Největší brzdou jsou soudní spory

 
Zatím největší problém digitálního vysílání však tkví v jeho pomalém šíření. Naladí jej zatím pouze diváci v okolí Prahy, Brna, Ostravy a na Domažlicku. Brzy se jej dočkají také na Ústecku, ale to asi bude na delší dobu vše.

Již na jaře 2007 měly začít řádně vysílat v DVB-T plnoformátové televize TV Barrandov a Febio TV Fera Feniče. Spolu s nimi zpravodajská televize Z1, hudební kanál Óčko, regionální stanice RTA a rodinná televize Pohoda. V důsledku soudních pří se tak ale pravděpodobně nestane a celý proces digitalizace se zpomalí.

 TIP šéfredaktora - Sencor SPV 7702T

Přenosný DVD přehrávač s 18 centimetrovým LCD displejem vybavený DVB-T (teletext, EPG) a analogovým (PAL BG/DK/I, Secam DK) televizním přijímačem, se na trhu příliš často nevidí. Sencor SPV 7702T však nabízí ještě víc. Samozřejmě umí přehrávat obyčejná i vypálená DVD (+-R, RW), DivX filmy, hudební cédéčka, písničky v MP3 i fotografie ve formátu JPEG.

Sencor je tak trochu i herní konzole. Na přibaleném cédéčku naleznete desítky her, nad kterými pařanovo oko uroní velkou pamětnickou slzu. Díky přiloženému ovladači (takzvanému gamepadu) jsou všichni ti Mariové, Streetfighteři a Golden Axové prudce hratelní. Pro ty co nezažili zlatou éru takzvaného pařanství a neví o čem je řeč, doporučuji nakouknout do prvních čísel časopisů Score a Excalibur.

Sencor SPV 7702T

Šikovný je i speciální USB Host, přes který lze připojit jakoukoliv USB klíčenku a filmy případně obrázky pak promítat na displeji Sencoru. Zvuk dvou integrovaných reproduktorů není nijak oslnivý, ale na všechny výše zmíněné atrakce stačí.

Nechybí ani bezdrátové dálkové ovládání na veškeré funkce kromě hlasitosti.

Sencor lze napájet ze sítě, z odnímatelného akumulátoru i přes cigaretový adaptér v autě (součást balení). Na baterky vydrží přehrát cca. tříhodinový film na DVD. Ladit digitální a analogovou televizi pak dokáže pouhé dvě respektive tři hodiny. Hodnoty to nejsou příliš vysoké, nicméně v kategorii přenosných DVD mašinek patří mezi zcela běžné.

V redakci Sencor již nějaký pátek testujeme a rozhodně nás nezklamal. Problém je pochopitelně s příjmem digitální televize, jejíž signál je velmi proměnlivý vzhledem k místu kde se právě nacházíte. Teleskopická anténa umístěná na vyměnitelném akumulátorku, vám tak nemusí vždy stačit. Pokud je příjem problematický, je nutné Sencor připojit na výkonnější externí anténu. Dostala nás již popsaná bohatá výbava včetně nadstandardní kabeláže na propojení s televizí apod. Zahráli jsme si několik opravdu starých a opravdu dobrých her, skoukli několik filmů ve formátu DivX a teď se hádáme, kdo bude mít Sencor doma příště.

Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Nové pozemní digitální vysílání má mírné zpoždění

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

České radiokomunikace pomalu pokrývají území ČR signálem přicházejícího digitálního vysílání DVB-T2. V září však došlo...

Na konci listopadu naladí lidé nové pozemní TV vysílání z dalších vysílačů

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

České radiokomunikace spustí v přechodové síti DVB-T2 dva nové vysílače.

V novém pozemním televizním vysílání přibude téměř 20 vysílačů

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

České Radiokomunikace plánují v následujících dvou měsících spustit čtyři vysílače svojí Přechodové sítě 12, Digital...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz