Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na co si dát pozor při výběru přijímače digitální televize

aktualizováno 
Výběr zařízení pro příjem signálu pozemního digitálního televizního vysílání sice není žádná věda, ale přesto by se neměl podceňovat. Poradíme vám, jaké možnosti nabízejí současné set top boxy a dozvíte se také, že kvalita výsledného obrazu nezávisí jenom na nich.

Digitální pozemní TV vysílání | foto: Profimedia.cz

Kdo má štěstí a v jeho dosahu je signál pozemní digitální televize (DVB-T), musí si pro její příjem koupit speciální digitální přijímač označovaný jako set top box (STB). Na trhu jich existuje celá řada, z níž si vybere asi každý.
I když se situace za poslední rok mění, stále je nabídka STB spíše záležitostí méně známých značek. I nabídka ve velkých obchodech je v tomto ohledu zatím omezená, a tak se vyplatí spíše hledat ve specializovaných obchodech.
 
Nejdražším řešením jsou televizory, které mají přijímač zabudovaný přímo v sobě a zpravidla disponují řadou funkcí, které nabízejí dražší STB.

Na zcela opačné straně stojí přístroje jednoduché a levné. Ty nabízejí jednoduché ovládání, ale musíte se spokojit jen se základními funkcemi, jako je například elektronický programový průvodce (EPG) a teletext. EPG nabízí divákům podrobnější informace o vysílání a program až na týden dopředu. Nadstandardní vybavení u nich nehledejte. Mají i základní vstupy pro anténu a výstupy do televize. Největší devizou takových set top boxů je příznivá cena, která se nyní pohybuje až u hranice 1 500 korun.

O něco náročnější uživatele, kteří jsou ochotni sáhnout i po dražších modelech, už čeká větší výbava. Tou je například vybavení dvěma tunery, což oceníte v okamžiku, kdy se chcete na jeden kanál dívat a druhý nahrávat.
I když se zatím vysílá ve formátu MPEG 2, jsou již na trhu modely, které umožní upgrade na MPEG 4, nebo mají podporu tohoto formátu již integrovánu.  

Kdo chce víc

Další variantou jsou přístroje, které kombinují set top box například s DVD přehrávačem nebo přijímačem digitálního satelitního vysílání. Takové přístroje musejí minimálně obsahovat výstupy v podobě dvou konektorů SCART, stereo zvuku či digitální koaxiální rozhraní S/P-DIF.

Už u těchto typů přijímačů se můžete setkat se speciálními dekodéry, které umožňují přijímat kromě volně šiřitelných programů i kódované a placené kanály. Takové vysílání však v Česku zatím nikdo nenabízí.

Tyto přístroje poznáte podle slotu označovaného jako CI (z ang. common interface). Do něj se vkládá kartička, která může sloužit právě k rozkódování požadovaného vysílání a služeb.

Skupina přístrojů s vestavěným pevným diskem umožňuje nahrávání pořadů. Právě zde se nabízí další funkce EPG, která může umožnit jednoduché nastavení nahrávání vybraného pořadu.
Kdo si chce nahrané pořady zálohovat i jinde, může si je buď vypálit na DVD prostřednictvím připojeného DVD rekordéru nebo na kazetu přes videorekordér. V případě přístrojů vybavených datovým rozhraním se dá se záznamem jednoduše pracovat v počítači. Set top box se tváří jako další disk.

Pro ty nejnáročnější jsou určeny přístroje s interaktivními a multimediálními službami prostřednictvím televizoru. Jsou označovány jako MHP a mohou nabídnout například hry, aktuální zprávy o počasí, hlasování související s televizním pořadem a nepřebernou řadu dalších funkcí. Vše záleží jen na provozovateli, co vám nabídne.
K tomu, aby něco takového mohlo fungovat, musí být přístroj vybaven zpětným kanálem, přes který budou probíhat vaše příkazy. Tím může být třeba vysokorychlostní připojení k internetu přes kabelovou televizi nebo telefonní linku.

Jednoduché modely

 • Cyberhome DVT 1010
  EPG, 1x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, 245 x 227 x 44 mm, 1,25 kg, cena: 1599 Kč 
 • Sencor SDB 1002T
  EPG, 1x SCART, možnost upgrade, 198x125x37 mm, 0,7 kg, cena: 1700 Kč 
 • Technisat DigiMod T1
  EPG, 1x SCART, možnost upgrade, napájení 12V, 160 x 108 x 36 mm, 0,25 kg, cena: 1890 Kč 

Modely pro náročnější

 • Schwaiger DSR 6005T
  dva DVB-T tunery, rodičovský zámek, EPG, ČI slot, 1 x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, napájení i 12V, 340 x 255 x 68 mm, 3,8 kg, cena: 4899 Kč.
 • Radix DTR-9000 PVR
  rodičovský zámek, pevný disk 80 GB, EPG, 2 x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, 275 x 156 x 56 mm, 1,1 kg, cena: 5299 Kč.
 • ADB iCAN 2000T
  MHP, modem, rodičovský zámek, EPG, CI slot, 1 x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, napájení i 12V, 220 x 170 x 45 mm, 1,2 kg, cena: 7000 Kč
 • Siemens Gigaset M740 AV
  dva DVB-T tunery, lze instalovat pevný disk nebo připojit přes USB, Lan, Wi-Fi, rodičovský zámek, EPG, 2 x SCART, možnost upgrade, digitální audio výstup, 200 x 200 x 66 mm, 0,8 kg, cena: 8990 Kč.
 • Hyundai IQ Q320
  32palcová LCD TV s DVB-T tunerem, rodičovský zámek, EPG, slot na pamětové karty, možnost upgrade, 772 x 564 x 230 mm, 20 kg, cena: 26 000 Kč.

Pozor na nedostatky

 
Asi nejčastější problém dělá STB rozkódování českých znaků v již zmíněném programovém průvodci (EPG). Jedním z důvodů je, že se v ČR vysílá čeština ve dvou normách, přičemž ISO 8859-2 používá TV Nova a ISO 6937 všichni ostatní. Situace v této oblasti se pomalu lepší. Modely, které by neměly mít problémy s češtinou jsou označeny logem „Umí česky“.
 
Digitální televize má nabízet lepší kvalitu obrazu a zvuku v místech s horším signálem. Obraz by tedy měl přestat mít známé duchy nebo by ho měly přestat rušit projíždějící tramvaje. Ne vždy tomu bohužel tak je. Problémy s obrazem u digitální televize (nejčastěji kostičkování či zasekávání) nemusejí vždy souviset pouze se špatným přístrojem, ale mohou být způsobeny výrazně slabým signálem či snahou provozovatelů napěchovat do omezeného prostoru co nejvíce televizních programů. Ani jeden kanál pak nemá dostatečnou kvalitu a divák to odnáší sníženou kvalitou příjmu.
 
Na další problém mohou narazit diváci, kteří mají byt napojen na společnou televizní anténu (STA). S vysokou pravděpodobností si budou muset koupit ještě pokojovou anténu, rozvody STA někdy digitální signál filtrují. Cena takové antény s pohybuje v řádech stokorun.
 

Největší brzdou jsou soudní spory

 
Zatím největší problém digitálního vysílání však tkví v jeho pomalém šíření. Naladí jej zatím pouze diváci v okolí Prahy, Brna, Ostravy a na Domažlicku. Brzy se jej dočkají také na Ústecku, ale to asi bude na delší dobu vše.

Již na jaře 2007 měly začít řádně vysílat v DVB-T plnoformátové televize TV Barrandov a Febio TV Fera Feniče. Spolu s nimi zpravodajská televize Z1, hudební kanál Óčko, regionální stanice RTA a rodinná televize Pohoda. V důsledku soudních pří se tak ale pravděpodobně nestane a celý proces digitalizace se zpomalí.

 TIP šéfredaktora - Sencor SPV 7702T

Přenosný DVD přehrávač s 18 centimetrovým LCD displejem vybavený DVB-T (teletext, EPG) a analogovým (PAL BG/DK/I, Secam DK) televizním přijímačem, se na trhu příliš často nevidí. Sencor SPV 7702T však nabízí ještě víc. Samozřejmě umí přehrávat obyčejná i vypálená DVD (+-R, RW), DivX filmy, hudební cédéčka, písničky v MP3 i fotografie ve formátu JPEG.

Sencor je tak trochu i herní konzole. Na přibaleném cédéčku naleznete desítky her, nad kterými pařanovo oko uroní velkou pamětnickou slzu. Díky přiloženému ovladači (takzvanému gamepadu) jsou všichni ti Mariové, Streetfighteři a Golden Axové prudce hratelní. Pro ty co nezažili zlatou éru takzvaného pařanství a neví o čem je řeč, doporučuji nakouknout do prvních čísel časopisů Score a Excalibur.

Sencor SPV 7702T

Šikovný je i speciální USB Host, přes který lze připojit jakoukoliv USB klíčenku a filmy případně obrázky pak promítat na displeji Sencoru. Zvuk dvou integrovaných reproduktorů není nijak oslnivý, ale na všechny výše zmíněné atrakce stačí.

Nechybí ani bezdrátové dálkové ovládání na veškeré funkce kromě hlasitosti.

Sencor lze napájet ze sítě, z odnímatelného akumulátoru i přes cigaretový adaptér v autě (součást balení). Na baterky vydrží přehrát cca. tříhodinový film na DVD. Ladit digitální a analogovou televizi pak dokáže pouhé dvě respektive tři hodiny. Hodnoty to nejsou příliš vysoké, nicméně v kategorii přenosných DVD mašinek patří mezi zcela běžné.

V redakci Sencor již nějaký pátek testujeme a rozhodně nás nezklamal. Problém je pochopitelně s příjmem digitální televize, jejíž signál je velmi proměnlivý vzhledem k místu kde se právě nacházíte. Teleskopická anténa umístěná na vyměnitelném akumulátorku, vám tak nemusí vždy stačit. Pokud je příjem problematický, je nutné Sencor připojit na výkonnější externí anténu. Dostala nás již popsaná bohatá výbava včetně nadstandardní kabeláže na propojení s televizí apod. Zahráli jsme si několik opravdu starých a opravdu dobrých her, skoukli několik filmů ve formátu DivX a teď se hádáme, kdo bude mít Sencor doma příště.
Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz