Řada internetových aukcí umožní koupit si pod stromeček i nemovitost

Řada internetových aukcí umožní koupit si pod stromeček i nemovitost | foto: Profimedia.cz

Na internetových aukcích koupíte pod stromeček unikátní i nové zboží

  • 17
Auto ukryté pod příkrovem sněhu, neznámé značky, stáří a technického stavu – to byla zřejmě jedna z největších kuriozit poslední doby vydražených na internetových aukcích. Na serveru eBay za něj kupec nabídl v přepočtu asi šedesát tisíc korun.

V Česku se taková kuriozita nedražila, ale jiných podivností na největším aukčním serveru Aukro.cz a jeho menších obdobách najdete i tak spoustu.

Nabídka je nepřeberná, ale pokud nejste předem registrováni, nemůžete nakupovat ani prodávat. Jak se ke komunitě na aukčním serveru připojit? Není to vůbec složité – vyplníte webový registrační formulář a ihned se můžete účastnit aukcí. Jenže jen některých, pro většinu potřebujete takzvanou "plnou registraci". Abyste ji získali, musíte počkat, až vám na adresu trvalého bydliště přijde dopis (maximálně do 14 dnů) s potvrzovacími údaji, ty doplníte do webového formuláře a můžete se účastnit všech aukcí.

Účastnit se znamená buď přihazovat, tedy nabízet částky, které jste ochotni za věc dát, nebo rovnou kupovat věci, u nichž se nabízí možnost Kup teď. To je sice jednodušší, vlastně stejné jako v běžném internetovém obchodě, ale rozhodně méně zábavné než přihazování. Musíte totiž akceptovat cenu prodávajícího a nikdy se vám nepodaří koupit věc, bez níž by váš život byl o tolik chudší, například za pouhou korunu.

Bojujte o svou výhru

Přihazování je podobně jako na skutečné aukci do značné míry psychologický souboj. Do okénka "Přihodit" totiž musíte napsat částku; záleží jen na vás, jak vysokou. Minimální hranici stanoví přímo aukční systém (je to vždy víc než aktuální cena). Můžete buď přihodit jen těsně nad, nebo rovnou nabídnout svou maximální cenu. To však zkušení "přihazovači" nedělají – je výhodnější nedat svůj zájem předem najevo, počkat do posledních minut aukce a pak udeřit.

Příhozy v posledních sekundách jsou oblíbené, takže pozor, abyste se nedali ukolébat pocitem vítězství předčasně. Podrobná pravidla pro přihazování najdete na každém aukčním serveru.

Od koho nakupovat?

Ještě než přihodíte do aukce první korunu, zjistěte si, jaké zkušenosti s prodejcem měli ti, kteří už u něj nakoupili dříve. Aukční servery mají totiž systém vzájemného hodnocení uživatelů – za každou bezproblémovou aukci dostanou prodejci od kupujícího (a naopak) pozitivní komentář, jenž se pak zobrazí u jeho jména jako hvězdička. Čím víc hvězdiček, tím má dotyčný za sebou více úspěšných aukcí a tak na první pohled vidíte, jestli je solidní, nebo ne.

Komentáře si udělíte navzájem, takže hvězdičku dostanete i vy v případě, že úspěšně dokončíte obchod. Nesolidní prodejce, třeba ten, který by inkasoval peníze a neposílal žádné nebo vadné zboží, dostává záporné hodnocení a aukční server ho brzy odstaví. Můžete samozřejmě narazit na nového prodejce, který ještě žádnou hvězdičku nemá. Pak buďte trochu opatrní a požádejte o zaslání zboží na dobírku, místo abyste mu hned platili na účet, jak je jinak obvyklé. To udělejte jen u těch prodejců, kteří mají už několik pozitivních komentářů, doporučuje se minimálně 10.

Když zboží dostanete, ale nebude odpovídat popisu nebo bude poškozené, nejprve se pokuste dohodnout s prodávajícím na nápravě. Když neuspějete, obraťte se na správce aukčního serveru, který pomůže věc řešit; v nejzazším případě vám může škodu nahradit, na Aukru třeba až do výše 20 tisíc korun.

Oblečení se nabízí nejčastěji

Jak obrovskou oblibu si internetové aukce v Česku získávají, ukazují čísla z české jedničky, Aukra: loni se tam prodalo pět milionů věcí za celý rok, letos do začátku listopadu už 8,5 milionu.

Jednoznačně vedou nabídky oblečení a oděvní doplňky – minulou sobotu bylo v těchto kategoriích otevřeno 140 tisíc aukcí, dalším obřím fórem jsou sběratelské předměty (110 tisíc aukcí); hodně je i knih (40 tisíc) a starožitností (35 tisíc). Na dalších aukčních serverech (například iKup.cz, odklepnuto.cz) je zboží řádově méně, ale pořád dost, abyste si mohli vybrat.

Jak poslat peníze

Jak zaplatit za zboží, které jste si vydražili? Většinou se platí předem – nejrychlejší a nejjednodušší je, když peníze pošlete platebním příkazem pomocí internetového nebo telefonického bankovnictví přímo na účet prodejce. Jakmile se tam částka objeví, on zboží odešle na vaši adresu. Přehnané obavy jsou zbytečné, aukční servery mají pro tento způsob placení bezpečnostní mechanismy. Někdy se lze s prodávajícím domluvit, aby poslal věc na dobírku; obecně to však nedělají rádi. Někteří lidé totiž zásilku nepřijmou a prodejci pak nikdo nevrátí náklady na poslání. Nejlepší je se s prodávajícím předem domluvit.

Je možné platit i pomocí systému PaySec či PayPal, tedy takzvanými elektronickými peněženkami – předplaceným virtuálním účtem, který nabijete penězi z vašeho bankovního účtu. Pak můžete okamžitě platit za zboží vybrané v internetovém obchodě nebo vydražené v aukci, avšak pouze v případě, že prodávající má také založen účet v systému PaySec. Při platbě vám systém zašle potvrzovací SMS zprávu, teprve potom je částka převedena.

Proč to vlastně dělat? Důvod je jediný: vyšší bezpečnost při placení na internetu – obchodníci nepřijdou do kontaktu s číslem vaší karty, peníze se převádějí mezi paysekovými účty.