Na internetu se kšeftuje s údaji o telefonních hovorech

  • 1
Americké úřady prověřují, zda telefonní společnosti dělají vše pro to, aby se účty jejich zákazníků nedostávaly do rukou obchodníků s osobními údaji.

Federální komise pro spoje (FCC) plnící v USA funkci oborového regulátora přistoupila k vyšetřování po stížnostech, že se na internetovém trhu nabízejí data o hovorech klientů několika mobilních operátorů.

"Tyto záznamy mohou obsahovat nejsoukromější údaje," citují americká média komisaře Jonathana Adelsteina. "Zjištění, komu lidé volají a jak dlouho s nimi hovoří, je jako napojit se na něčí mozek a získávat odtud informace o jeho přátelích, plánech či obchodních záměrech," řekl.

Komise bude také pátrat, odkud vzali internetoví brokeři, jako například locatecell.com a celltolls.com, data nabízející na svých stránkách. Mobilní společnosti tvrdí, že je mohli získat jen podvodem, a to tak, že se vydávali za majitele účtu. Washingtonské informační centrum zabývající se dodržováním zásad pro uchování soukromí v elektronickém prostředí napočítalo nejméně 40 webových stránek nabízejících telefonní účty nebo další důvěrné informace. Od vyhledání jména a adresy spojené s telefonním číslem za 65 dolarů (asi 1600 korun) až po seznam hovorů volaných z mobilního telefonu za 110 dolarů (asi 2750 korun). Centrum vyzvalo k rázným krokům nejen FCC, ale i další federální úřady.

Společnosti Cingular, Verizon Wireless či Sprint-Nextel, jejichž zákazníci byli zveřejněním údajů poškozeni, už vedly několik soudů proti prodejcům a domohly se soudních zákazů prodeje dat svých klientů. "Cingular nebude tolerovat krádeže dat o svých zákaznících," prohlásila firma. Slíbila, že bude spolupracovat s bezpečnostními složkami i s politiky, "aby se přísně zakročilo proti webovým stránkám nabízejícím telefonní účty na prodej".