Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na letišti má být rentgen, který svléká

  12:48aktualizováno  12:48
Teroristé stále straší americkou vládu. Nikdo už nechce znovu zažít jedenácté září a vidět letadla narážející do mrakodrapů. Proto začal americký Úřad pro bezpečnost provozu minulý týden na letišti ve Phoenixu testovat nový rentgenový přístroj k odhalení nebezpečných předmětů ukrytých pod oděvem cestujících. Pokud uspěje, bude umístěn i na dalších letištích.

Kontrola pomocí skeneru | foto: Profimedia.cz

Zařízení má proti svým předchůdcům jednu velkou výhodu. Dokáže pomocí slabého rentgenového záření odhalit nejen kovové zbraně, ale i věci z dříve „neviditelných“ materiálu včetně plastických či tekutých výbušnin. Podobnými bombami chtěli v srpnu zaútočit teroristé na letadla směřující z Londýna do USA.

Použití nového přístroje na letištích však už vyvolalo kritiku Americké unie pro občanské svobody. Ta si stěžuje, že příliš odhaluje obraz nahého lidského těla. „Pasažéři očekávají, že vše, co je pod jejich oděvem, zůstane soukromé a nechtějí se takto odhalovat,“ řekl expert unie Jay Stanley agentuře AP.

Americký Úřad pro bezpečnost provozu se však hájí tím, že intimní části těla včetně zdravotních pomůcek budou na obrázku zastřené.

Snímky z letiště se prý nebudou nikde uchovávat či tisknout a budou okamžitě zničeny. Kontrolovat je nebude člověk odbavující fronty lidí čekající na let, ale bezpečnostní důstojník sedící na vzdáleném místě.
Ochránci občanských svobod se přesto obávají, že až se tento způsob kontrol rozšíří, budou se fotografie nahých těl zneužívat. „Uvidíme je po celém internetu. Tyto obrázky budou mít vysokou komerční hodnotu,“ varuje Randy Null z unie pro občanské svobody.

Rentgen nebo osobní prohlídka

Nové detekční zařízení se bude používat jen druhotně, pokud cestující vzbudí podezření při klasické kontrole. I pak bude mít cestující na vybranou, zda projde rentgenem, nebo se podrobí osobní prohlídce.
Přístroj se už nyní používá v amerických věznicích nebo na hranicích k hledání ukrytých drog. Jeho praktickému využití na letištích dosud bránila obava ze ztráty soukromí pasažérů. Výrobci proto schválně snížili kvalitu obrazu rentgenu až na úroveň siluety, ale zároveň ho ponechali dost ostrý, aby bylo možné odhalit nebezpečné předměty.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Nebe nad Evropou pokryje internet přes speciální LTE. Vysílá se i z Česka

European aviation network

Cestující v letadlech nad Evropou budou mít nově možnost se připojit k rychlému internetu přes LTE. Jako první jej...

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Najdete na iDNES.cz