Na rudou planetu se sice zájemci nepodívají, ale vyzkouší si, jak by se na ni letělo

Na rudou planetu se sice zájemci nepodívají, ale vyzkouší si, jak by se na ni letělo

Na Mars chce letět přes 5 000 lidí - byť virtuálně

  • 14
Ruské akademie věd hledala dobrovolníky, kteří absolvují fiktivní misi na Mars. Přihlásilo se jich více než 5 000.

Přes 5500 lidí má zájem zúčastnit se vědeckého experimentu fiktivní mise na Mars, který pod názvem Mars-500 organizuje Institut lékařství a biologie (IMBP) Ruské akademie věd. Ze zájemců musí vědci do konce příštího roku vybrat "posádku", tedy šest lidí, kteří budou nejméně 500 dní žít v uzavřeném prostoru a simulovat cestu k Marsu. Prověřit tak mají lidské možnosti před případným dlouhodobým letem k rudé planetě.

Vědecký program experimentu není zatím přesně stanoven, podle ředitele IMBP Anatolije Grigorjeva se totiž bude upřesňovat při dvou jakýchsi generálních zkouškách.

První potrvá jen dva týdny a už letos prověří především technické prostředky projektu, druhá bude 105 dní dlouhá a právě při ní bude definitivně určeno, které vědecké experimenty budou součástí dlouhodobé simulace letu. Ta má začít na konci roku 2008. Návrhy na nejrůznější experimenty podávají už nyní ruští i evropští vědci.

Do konce letošního roku budou vybráni čtyři ruští a dva evropští "kosmonauti", kteří se na počátku roku 2008 zúčastní 105 dní trvajícího experimentu, vysvětlil Grigorjev na letecké a kosmické přehlídce MAKS nedaleko Moskvy.

Kandidáti musí umět rusky a anglicky, být ve výborné fyzické formě a být profesionály v ideálním případě dokonce v několika oborech. Zájemcům o účast v generálních zkouškách i v samotném experimentu musí být mezi 25 až 50 lety a musí mít vyšší vzdělání. Autoři projektu dávají přednost lékařům, inženýrům, biologům a technickým specialistům. Mezi lidmi, kteří už prošli lékařské zkoušky, jsou i ženy.

Seznam šesti členů posádky a šesti záložníků dlouhodobého experimentu bude znám až na konci roku 2008, tedy těsně přes "startem". Tito "pokusní králíci" budou 500 - ale možná dokonce až 700 dní - žít v plné izolaci v IMBP vytvořené "kosmické lodi" velké asi 550 metrů krychlových. Všechny její systémy budou zcela autonomní a na mezinárodní posádku budou kladeny nejvyšší nároky. Projekt spolufinancuje Evropská kosmická agentura (ESA), která také v minulých měsících prováděla nábor zájemců o experiment.

Program experimentu bude mít podle Marka Bělakovského z IMBP tři základní fáze. První bude simulovaný let k Marsu, druhou třicetidenní "pobyt" na čtvrté planetě sluneční soustavy a třetí návrat zpět na Zemi.