Na ostří nože - Microsoft Intelli Mouse v3.0 versus Logitech MX500 (srovnávací test)

  • 33
Optické myši MX500 od Logitechu a Microsoftí Intelli Mouse Explorer v3.0 patří mezi absolutní špičku myší s ocáskem. Jiné myši ve své kategorii lehce porazí, jak si ale vedou proti sobě navzájem?
Doba myší s kuličkou se nachýlila ke konci a jejich místo nahrazují "svítící" - optické myšky. Vzhledem k přátelštější cenové politice výrobců si optickou myš může navíc dovolit opravdu každý. Jaké má výhody a jak funguje? 

Technologie a její výhody
Podstatou optické technologie je nahrazení klasických mechanických částí digitálními. Uvnitř "svítící" myšky tedy můžeme nalézt červeně svítící diodu, která je umístěna pod úhlem cca 45 stupňů (vůči podložce). Optický senzor snímá diodou osvětlenou plochu a specializovaný mikroprocesor nakonec vypočítá aktuální polohu myši a kurzoru. Mikročip je většinou označovaný jako DSP (Digital Signal Procesor), ovšem můžete se setkat i s názvem Logitech Image Processor u myší od Logitechu.

Duel: IntelliMouse Explorer v3.0 & Logitech MX500

Většina výhod je zřetelná z použité technologie. Optické myši jsou daleko přesnější než kuličkové, nemusí se čistit. Často mají i větší počet tlačítek, což není pochopitelně důsledek technologie, ale spíše obchodního záměru. Nyní si ale už konečně představme obě srovnávané myši.

Microsoft IntelliMouse Explorer v3.0

IntelliMouse Explorer má za sebou už dlouhou historii, přesto stále představuje vlajkovou loď Microsoftích drátových myší. Základní design zůstal podobný předcházející verzi 2.0, pouze tvary se více zaoblily, aby myš padla do ruky ještě lépe. Levá strana je částečně prohnuta dovnitř, z čehož plyne, že myš lze pohodlně používat jen pravou rukou. Leváci by se měli orientovat - pokud chtějí Microsoft - spíše na Blue mouse. Kromě klasické trojice dvou tlačítek a scrollovacího kolečka právě na levé straně nalezneme dvě přídavná tlačítka, kterých si na první pohled nemusíte vůbec všimnout, protože splývají s okolím. Větší část levého, spodní část pravého boku myši a scrollovací kolečko jsou v šedé barvě, zbytek myšky je laděn do stříbrné. Spodek myši se drží červené.

Duel: IntelliMouse Explorer v3.0 & Logitech MX500

Kvalitu myši ovlivňuje ve velké míře optický senzor. IntelliEye (tak je nazýván optický senzor společnosti Microsoft) v případě Intelli Mouse Explorer v3.0 snímá povrch 6000krát za sekundu (obvyklá hodnota u ostatních myší je 1500) při rozlišení 400 DPI. Myš tedy dokáže zachytit dráhu 95 cm během jediné sekundy. Microsoft Optical Technology patří v současné době mezi nejlepší.

Aby si mohl každý nastavit myšku podle svého gusta, nalezne v krabici kromě manuálu a redukce USB do PS/2 i kompaktní disk s programem Microsoft IntelliPoint (neplatí pro OEM verzi), s jehož pomocí lze upravit i funkce jednotlivých tlačítek, citlivost atd. Byla by ostuda, kdyby program nebyl kompatibilní s operačními systémy Windows. Intelli Mouse Explorer v3.0 lze použít i v kombinaci s počítači Mac. 

Logitech MX500

MX500 byla uvedena poměrně nedávno společně s ostatními myškami MX série. Od ostatních myší Logitechu ji odlišuje především optický senzor. Při pohledu na MX pětistovku si můžeme všimnout několika dosud neobvyklých prvků. Hlavní dvě tlačítka nejsou klasicky oddělena. Svršek myši tvoří jednolitý stříbrný plast, pouze oblast scrollovacího tlačítka je v černé, stejně jako celý spodek myši. Levá strana není tradičně celá prohnutá, pouze z části. Váš palec tak bude mít při práci pohodlí podobně jako malíček na druhé straně myšky. Díky tomu všemu je práce s MX pětistovkou opravdový zážitek. I MX500 může nabídnout tlačítka navíc - na levé straně dvě, nad scrollovacím tlačítkem také dvě (posun nahoru a přepínání mezi aplikacemi) a pod ním jedno (posun dolů). Boční tlačítka se obsluhují příjemně, na rozdíl od IntelliMouse, kde se může lehce stát, že je nechtěně stisknete. Další tři se mohou hodit také, ale doporučujeme si navolit méně používané funkce, přece jen budete při jejich obsluze muset hýbat celou rukou.

Duel: IntelliMouse Explorer v3.0 & Logitech MX500

Jak již bylo nakousnuto, MX pětistovka využívá nového optického snímače, který pracuje s dvojnásobným rozlišením (800 DPI) než ostatní myši včetně IntelliMouse Explorer v3.0. Nový senzor má poněkud odlišnou koncepci. Logitech udává, že dokáže zachytit 4,7 milionů pixelů za vteřinu, tedy zhruba 5250 vzorků během jediné sekundy. Na rozdíl od starších myší pracuje i na problematičtějších površích. Razantně se zvýšila přesnost ve srovnání s předchozími modely Logitechu.

Software Mouseware 9.70 poslouží při nastavování myšky včetně konfigurace funkcí pro všech osm tlačítek. MX500 je kompatibilní jak s Windows, tak s Mac a lze připojit pomocí konektoru USB, nebo PS/2 za použití dodávané redukce. Starší verze Mouseware (zejména 9.45) měly své neduhy, které se však v novějších verzích podařilo vychytat a myška funguje bezchybně. 

Duel: IntelliMouse Explorer v3.0 & Logitech MX500

Srovnání

Přesto, že Logitech i Microsoft uvádějí různá čísla ve specifikacích svých senzorů, nás zajímalo, jak se hodnoty projeví v praxi. Pro obě myši jsme kromě standardních povrchů připravili i ty méně bežné jako sklo, červeně zbarvenou plochu apod. Musíme říct, že výsledky nás mile překvapily, protože jak pro IntelliMouse, tak MX500 zůstalo tabu jen čiré sklo. Se všemi ostatními typy povrchů si hravě poradily, snad až na dřevo, kde se při rychlých pohybech MX500 mírně zapomínala. Můžete pustit z hlavy též veškeré obavy o přesnost. Myšky přenášejí pohyb zcela věrně. Software je podobný u obou produktů. MX500 může nabídnout o tři funkce více, díky celkově 8 tlačítkům.  

Duel: IntelliMouse Explorer v3.0 & Logitech MX500

Duel: IntelliMouse Explorer v3.0 & Logitech MX500

Závěr

IntelliMouse Explorer v3.0 neměla delší čas žádnou konkurenci. Ovšem Logitech řadou MX opět zamíchal kartami. Jak je zlatým pravidlem, za špičkové výrobky se platí, a to nemalé peníze. Microsoft nabízí IntelliMouse Explorer v3.0 za 1 690 Kč, MX500 od Logitechu stojí 1 790 Kč. Která z nich je výhodnější koupě?

Pokud přihlédneme ke všem aspektům, doporučujeme Logitech MX500. Lépe padne do ruky, díky gumovému povrchu neklouže a má více tlačítek. Navíc Logitech poskytuje na svůj výrobek pět let záruku na rozdíl od dvou let v případě IntelliMouse Explorer v3.0.

Duel: IntelliMouse Explorer v3.0 & Logitech MX500

Zajímavou možnost pro ty, kteří by chtěli dobrou myš, ale 1 700, respektive 1 800 korun zaplatit nechtějí, představuje IntelliMouse Explorer v3.0 OEM. Sice dostanete myš pouze v pytlíku společně s redukcí a pouze šestiměsíční zárukou, za ale daleko příjemnější cenu - zhruba tisícovku. Absence CD se softwarem se bát nemusíte, protože Windows myš detekují a software lze jednoduše stáhnout z internetu.  


Témata: software