Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na palubě raketoplánu Atlantis jsou nebezpečné mikroby

aktualizováno 
Raketoplán Atlantis, který kvůli nepřízni počasí stále čeká na start, vynese do vesmíru krom šestičlenné lidské posádky také tři druhy mikrobů. Vědci z NASA u nich chtějí zkoumat změny v reakcích genů a schopnost vyvolávat onemocnění.

Vědci si od experimentu slibují pokrok ve výzkumu infekčních nemocí. Ilustrační foto

Vědci budou studovat tři velmi běžné mikroby, kterými jsou Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa a Candida albicans, jež dle odborníků představují možnou hrozbu pro zdraví posádek raketoplánů.

Předmětem výzkumu bude jejich genetická adaptibilita a schopnost vyvolávat nemoci v prostředí se sníženou gravitací. Výsledky experimentu pomohou odborníkům z NASA odhadnout nebezpečí, které astronautům hrozí při budoucích výzkumných misích k Měsíci a Marsu.


Candida albicans: jeden ze třech mikroorganismů, které jsou nebezpečné pro zdraví členů posádek raketoplánů. Autor: NASA

Z předchozích studií vyplynulo, že vesmírné lety oslabují obranyschopnost lidí i zvířat. Pravděpodobnost kontaminace vody a umělé atmosféry při dlouhých letech roste, jelikož jak voda, tak i vzduch jsou v plavidle neustále recyklovány. Astronauti jsou podle všeho i náchylnější k nemocem, které jsou vyvolávány právě výše jmenovanými bakteriemi.

„Vesmírné lety skrývají ohromný potenciál pro vývoj nových způsobů léčby, vakcín a diagnostiky léčby, prevence a kontroly infekčních onemocnění,“ říká Cheryl Nickersonová z Biodesign Institute Arizonské státní univerzity. „Náš experiment bude prvním svého druhu, který prozkoumá účinky vesmírných letů na možnost vzniku infekčních onemocnění a prošetří profily exprese genů mikrobů způsobujících infekční onemocnění.“

Podle vědců je pochopení lidských biologických změn a reakcí mikrobů žijících v uzavřeném prostoru velmi důležité kvůli zdraví, bezpečnosti i výkonnosti členů posádky. Všechny tři mikroorganismy, které mohou být na palubu zavlečeny lidským tělem, vodou nebo potravou, se už při minulých misích ukázaly jako nebezpečné.

Výsledky nadcházejícího experimentu odborníkům napoví, v jakých podmínkách a v jakém prostředí se vlastně členové posádky nacházejí a jaké potenciální nebezpečí hrozí z opakovaného pití recyklované vody a dýchání recyklovaného vzduchu. Jak dále věří, pomohou jim také v otázce, jak předejít kontaminaci a následujícímu vzniku infekčních chorob.

„Tento experiment si vyžádá minimum ze zdrojů raketoplánu, avšak může značně přispět k výzkumu infekčních onemocnění ve vesmíru i na Zemi,“ říká projektový manažer Steven Hing.

Bakterie budou na palubě raketoplánu Atlantis umístěny v uzavřených komorách. Posádka ručně uvolní růstové medium na prostředí kultur a mikroorganismy po dobu 24 hodin budou růst, dokud astronauti proceduru nezastaví.

Jakmile raketoplán dosedne na Zem, některé vzorky budou vědci ihned zkoumat, jiné zmrazí, přičemž se zaměří na rozdíly v rychlosti růstu, genetické změny a jejich infekčnost.

 Mikroby, které se podívají do vesmíru

Salmonella typhimurium způsobuje salmonelózu se známými příznaky (zvracení, průjem a horečka). V případě oslabení imunitního systému může být nemoc velmi nebezpečná.

Pseudomonas aeruginosa může znečišťovat vodu na palubách raketoplánů. Byla zodpovědná za infekci močových cest posádky Apolla 13.

Candida albicans je kvasinka, v lidském těle přítomná od narození. Při přemnožení, způsobeném řadou faktorů — např. při oslabení imunity či alergických reakcích — je nebezpečná. Mrtvé kvasinky uvolňují do těla toxiny, které mohou mít na svědomí třeba poruchy jater.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Čínský vesmírný modul se nekontrolovaně zřítí na Zem. Nikdo neví kam

Loď Šen-čou 9 před spojením s experimentálním modulem Tchien-kung 1

Čínský zkušební modul s názvem Nebeský palác 1 je na cestě k naší planetě od roku 2016, kdy nad ním technici ztratili...

Vakuum, radiace, asteroidy: Muskův kabriolet čeká krušná jízda vesmírem

Muskův kabriolet Tesla Roadster s figurínou Starman se vznáší ve vesmírném...

Internetem kolují odhady, kdy se rudý roadster letící vesmírem znovu přiblíží Zemi či Marsu. Otázka by však neměla znít...

Podívejte se na další fotografie od Čecha, který vyfotil Teslu ve vesmíru

Minimálně jednu fotografii Martina Maška zná u nás každý, kdo se jen trochu...

Minimálně jednu fotografii Martina Maška zná u nás každý, kdo se jen trochu zajímá o vesmír. Právě Mašek totiž pořídil...

Najdete na iDNES.cz