Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na palubě raketoplánu Atlantis jsou nebezpečné mikroby

aktualizováno 
Raketoplán Atlantis, který kvůli nepřízni počasí stále čeká na start, vynese do vesmíru krom šestičlenné lidské posádky také tři druhy mikrobů. Vědci z NASA u nich chtějí zkoumat změny v reakcích genů a schopnost vyvolávat onemocnění.

Vědci si od experimentu slibují pokrok ve výzkumu infekčních nemocí. Ilustrační foto

Vědci budou studovat tři velmi běžné mikroby, kterými jsou Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa a Candida albicans, jež dle odborníků představují možnou hrozbu pro zdraví posádek raketoplánů.

Předmětem výzkumu bude jejich genetická adaptibilita a schopnost vyvolávat nemoci v prostředí se sníženou gravitací. Výsledky experimentu pomohou odborníkům z NASA odhadnout nebezpečí, které astronautům hrozí při budoucích výzkumných misích k Měsíci a Marsu.


Candida albicans: jeden ze třech mikroorganismů, které jsou nebezpečné pro zdraví členů posádek raketoplánů. Autor: NASA

Z předchozích studií vyplynulo, že vesmírné lety oslabují obranyschopnost lidí i zvířat. Pravděpodobnost kontaminace vody a umělé atmosféry při dlouhých letech roste, jelikož jak voda, tak i vzduch jsou v plavidle neustále recyklovány. Astronauti jsou podle všeho i náchylnější k nemocem, které jsou vyvolávány právě výše jmenovanými bakteriemi.

„Vesmírné lety skrývají ohromný potenciál pro vývoj nových způsobů léčby, vakcín a diagnostiky léčby, prevence a kontroly infekčních onemocnění,“ říká Cheryl Nickersonová z Biodesign Institute Arizonské státní univerzity. „Náš experiment bude prvním svého druhu, který prozkoumá účinky vesmírných letů na možnost vzniku infekčních onemocnění a prošetří profily exprese genů mikrobů způsobujících infekční onemocnění.“

Podle vědců je pochopení lidských biologických změn a reakcí mikrobů žijících v uzavřeném prostoru velmi důležité kvůli zdraví, bezpečnosti i výkonnosti členů posádky. Všechny tři mikroorganismy, které mohou být na palubu zavlečeny lidským tělem, vodou nebo potravou, se už při minulých misích ukázaly jako nebezpečné.

Výsledky nadcházejícího experimentu odborníkům napoví, v jakých podmínkách a v jakém prostředí se vlastně členové posádky nacházejí a jaké potenciální nebezpečí hrozí z opakovaného pití recyklované vody a dýchání recyklovaného vzduchu. Jak dále věří, pomohou jim také v otázce, jak předejít kontaminaci a následujícímu vzniku infekčních chorob.

„Tento experiment si vyžádá minimum ze zdrojů raketoplánu, avšak může značně přispět k výzkumu infekčních onemocnění ve vesmíru i na Zemi,“ říká projektový manažer Steven Hing.

Bakterie budou na palubě raketoplánu Atlantis umístěny v uzavřených komorách. Posádka ručně uvolní růstové medium na prostředí kultur a mikroorganismy po dobu 24 hodin budou růst, dokud astronauti proceduru nezastaví.

Jakmile raketoplán dosedne na Zem, některé vzorky budou vědci ihned zkoumat, jiné zmrazí, přičemž se zaměří na rozdíly v rychlosti růstu, genetické změny a jejich infekčnost.

 Mikroby, které se podívají do vesmíru

Salmonella typhimurium způsobuje salmonelózu se známými příznaky (zvracení, průjem a horečka). V případě oslabení imunitního systému může být nemoc velmi nebezpečná.

Pseudomonas aeruginosa může znečišťovat vodu na palubách raketoplánů. Byla zodpovědná za infekci močových cest posádky Apolla 13.

Candida albicans je kvasinka, v lidském těle přítomná od narození. Při přemnožení, způsobeném řadou faktorů — např. při oslabení imunity či alergických reakcích — je nebezpečná. Mrtvé kvasinky uvolňují do těla toxiny, které mohou mít na svědomí třeba poruchy jater.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Otázka života a smrti. Jak zachránit posádku vybuchující rakety?

Průběh zkoušky první záchranné raketové věžičky určené pro kosmické lodi...

Už od prvních pilotovaných letů si konstruktéři raket uvědomovali, že kosmické lodi by měly být osazeny záchrannými...

Najdete na iDNES.cz