Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na prodávaných použitých pevných discích lze najít opravdové skvosty

aktualizováno 
Společnost O&O Software vypracovala studii, v níž zkoumala obsah běžně prodávaných použitých harddisků. Devadesát procent z nich nebylo smazáno vůbec nebo tak, že šla data jednoduše obnovit.

Uživatelé, kteří prodávají svůj použitý pevný disk, stále podceňují rizika s tím spojená. Podle studie nazvané Deutschland Deine Daten, která byla vypracována společností O&O Software, více než 90 procent majitelů pevných disků před jejich prodejem nedostatečně smaže data na nich.

Průzkum, který mapoval chování německých uživatelů, se zaměřil na pevné disky nabízené v aukčním domě eBay. Pracovníci společnosti nakoupili 100 harddisků a následně zjišťovali, jak je to s daty na nich. Pouze na 10 procentech pevných disků byla data kompletně smazána tak, aby nešla obnovit. Zbytek disků nebyl smazán buď vůbec, nebo tak, že šla data lehce "vytáhnout" zpět. Disky obsahovaly osobní data všeho druhu. Výjimkou nebyly PIN kódy a další citlivé informace.

Jeden z pevných disků, který pocházel z firemního počítače, obsahoval důvěrnou obchodní korespondenci. Dva disky nesly informace o datech pacientů.

Studie poukazuje na to, že více než tři čtvrtiny všech uživatelů, kteří pevné disky prodali, si nejsou vědomi toho, že by na nich mohla data zůstat. Za odstranění dat považují maximálně zformátování disku.

Ani v USA uživatelé data nemažou

K velmi podobnému výsledku došli dva studenti Massachusetts Institute of Technology (MIT) před více než rokem. Ti se rozhodli vykonat obdobný pokus a tak nakoupili celkem 158 pevných disků z různých zdrojů. Disky následně po obsahové stránce podrobně prozkoumali. Zcela nesmazaná byla asi šestina z nich. Objeveno bylo na 5 tisíc čísel kreditních karet, ale i výpis finančních transakcí za celý rok – jeden zkoumaný disk byl původně zřejmě součástí bankomatu.

Zveřejněné informace potvrzují stále přetrvávající neznalost počítačových uživatelů, co se odstraňování dat týče. Většina z nich se domnívá, že pokud data smaže, je vymalováno a nikdo je již neobnoví. Jak zmiňovaní studenti na počátku loňského roku zjistili, bylo sice zformátováno 60 procent všech kupovaných disků, to však nezaručuje nemožnost obnovení dat na nich.

Jedinou účinnou metodou jak definitivně smazat data z pevného disku, aniž by nešla obnovit a zařízení přitom zůstalo funkční, je jejich několikanásobný přepis.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Najdete na iDNES.cz