Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na prodávaných použitých pevných discích lze najít opravdové skvosty

aktualizováno 
Společnost O&O Software vypracovala studii, v níž zkoumala obsah běžně prodávaných použitých harddisků. Devadesát procent z nich nebylo smazáno vůbec nebo tak, že šla data jednoduše obnovit.

Uživatelé, kteří prodávají svůj použitý pevný disk, stále podceňují rizika s tím spojená. Podle studie nazvané Deutschland Deine Daten, která byla vypracována společností O&O Software, více než 90 procent majitelů pevných disků před jejich prodejem nedostatečně smaže data na nich.

Průzkum, který mapoval chování německých uživatelů, se zaměřil na pevné disky nabízené v aukčním domě eBay. Pracovníci společnosti nakoupili 100 harddisků a následně zjišťovali, jak je to s daty na nich. Pouze na 10 procentech pevných disků byla data kompletně smazána tak, aby nešla obnovit. Zbytek disků nebyl smazán buď vůbec, nebo tak, že šla data lehce "vytáhnout" zpět. Disky obsahovaly osobní data všeho druhu. Výjimkou nebyly PIN kódy a další citlivé informace.

Jeden z pevných disků, který pocházel z firemního počítače, obsahoval důvěrnou obchodní korespondenci. Dva disky nesly informace o datech pacientů.

Studie poukazuje na to, že více než tři čtvrtiny všech uživatelů, kteří pevné disky prodali, si nejsou vědomi toho, že by na nich mohla data zůstat. Za odstranění dat považují maximálně zformátování disku.

Ani v USA uživatelé data nemažou

K velmi podobnému výsledku došli dva studenti Massachusetts Institute of Technology (MIT) před více než rokem. Ti se rozhodli vykonat obdobný pokus a tak nakoupili celkem 158 pevných disků z různých zdrojů. Disky následně po obsahové stránce podrobně prozkoumali. Zcela nesmazaná byla asi šestina z nich. Objeveno bylo na 5 tisíc čísel kreditních karet, ale i výpis finančních transakcí za celý rok – jeden zkoumaný disk byl původně zřejmě součástí bankomatu.

Zveřejněné informace potvrzují stále přetrvávající neznalost počítačových uživatelů, co se odstraňování dat týče. Většina z nich se domnívá, že pokud data smaže, je vymalováno a nikdo je již neobnoví. Jak zmiňovaní studenti na počátku loňského roku zjistili, bylo sice zformátováno 60 procent všech kupovaných disků, to však nezaručuje nemožnost obnovení dat na nich.

Jedinou účinnou metodou jak definitivně smazat data z pevného disku, aniž by nešla obnovit a zařízení přitom zůstalo funkční, je jejich několikanásobný přepis.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

Která je nejrychlejší nebo nejvtipnější? Šampioni ze světa kryptoměn

Kdo zvítězí v závodu kryptoměn?

Hodnota, anonymita, náročnost těžby, rychlost a humor. I ve světě kryptoměn se svádí souboj o prvenství. Přinášíme...

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

Najdete na iDNES.cz