Na soubory přes USB

  • 4
Zrovna jste se vrátili z dovolené a potřebujete přenést tu spoustu fotografií, které jste na ní pořídili, z notebooku na počítač. Na disketu se nevejde ani jedna a vy začínáte přemýšlet, jak z toho ven. Využijte svůj USB port !
Občas se stane, že člověk potřebuje přenést někam větší objem dat a náhle zjistí, že mu disketa nestačí. Když se k tomu přidá i nedostatek času, odpadá možnost větší soubor rozdělit na několik částí, které by se na diskety vejít mohly. A tak přichází ke slovu další zařízení či možnosti, které vám dovolí přenášet soubory buď přímo, díky propojení dvou počítačů či přes nějaké médium, které je možno číst a případně na něj zapisovat na obou počítačích. Dalším řešením je přesunout svá data na internet a poté si je odtud vyzvednout . Možností dnešní trh přináší mnoho. My jsme otestovali tři výrobky, které mají minimálně na jedné straně USB konektor.

Propojení dvou počítačů přes USB

USB kabel pro propojení dvou počítačů Možná ještě pro propojení dvou počítačů používáte paralelní kabel a službu LapLink. Možná ani nevíte, že lze propojit dva počítače ještě jinak, než pomocí síťě. Není však potřeba shánět ani paralelní ani sériové kabely, postačí jeden USB port na každém počítači. Zřízení, které umožňuje vytvořit malou domácí USB síť pro dva počítače, vypadá v podstatě jako klasický USB s malým válcovitým objektem přesně uprostřed. A právě ten objekt je nedůležitější součást celého systému. Testovaly jsme dva propojovací USB kabely od různých firem a nakonec jsme dospěli k závěru, že je to ten samý produkt, ale pokaždé s jinou nálepkou. První od společnosti Camtel se jmenoval USB Data Bridge. Jeho cena se pohybuje mírně pod 1700 korunami. Na disketě jsme nalezli pouze ovladače pro Windows 95 a 98, a tak jsme museli využít domovských stránek společnosti pro aktualizaci. Druhý produkt - USB Link - je o přibližně 150 korun levnější.

Instalace a funkce

Jak již bylo napsáno, k samotnému propojovacímu USB kabelu je přiložen manuál a disketa s ovladači a programem, který softwarově zaštiťuje komunikaci mezi oběma počítači. Nároky na systém jsou minimální. USB propojení si vystačí s procesorem 486DX 66 MHz a samozřejmě USB konektorem. Minimální požadavek na operační systém je Windows 95 v OSR2.1(B), kvůli podpoře USB 1214.

Souborový manažer při přenosu dat Nejdříve jsme instalovali na každém počítači software a posléze je propojili pomocí kabelu. Systém se nás požádal o ovladače, které jsme nainstalovali. Spustili jsme na obou počítačích ovládací program a mohli se systémem pracovat. Samotný program funguje jako souborový manažer, který je znám již z LapLinku. Poté co se propojí s programem na druhém počítači, můžete již nerušeně brouzdat po adresářích a souborech obou propojených počítačů. Propojení umožňuje soubory přenášet, mazat a prohlížet, totéž s adresáři. Všechno probíhá velice jednoduše s podporou myši. Dále toto USB zařízení podporuje PowerManagement, což znamená, že vám odebírá méně energie, pokud s ním určitou dobu nepracujete.

Výkon

Test výkonu byl prakticky testem rychlosti přenosu. Výrobce udává přenosovou rychlost mezi 4 Mb za sekundu a 8 Mb za sekundu. Testovací soubor o velikosti 64 MB se tak podařilo přenést z jednoho počítače na druhý za 1 minutu 6 sekund.

Tento způsob přenosu souborů se zdá být velice efektivní a použitelný všude, kde lze najít dva počítače s alespoň jedním volným USB portem. Nemohli jsme vyzkoušet propojení s více počítači, které údajně systém podporuje. Je to sice poněkud drahá náhrada LapLinku, ale na druhou stranu je podstatně rychlejší.

Připojení počítače přes USB do sítě

Nejčastěji k propojení počítačů dochází v rámci místní sítě, kdy má každý počítač vlastní síťovou kartu. K jejich instalaci však potřebujete „otevřít“ počítač a nastavovat různé parametry, nic pro laika. Navíc, pokud vlastníte notebook, stejně do něj počítačovou kartu nedostanete. Pokud si nechcete kupovat PCMCIA síťový adaptér, který pro změnu většinou využijete jen u notebooku, můžete sáhnout po výrobku společnosti Edimax s názvem USB Fast Ethernet Adapter. Název trochu zběhlejším uživatelům řekne téměř vše. Fast Ethernet znamená schopnost pracovat na síti s přenosovými rychlostmi 10 a 100 Mbps. Jedná se tedy o plnohodnotnou náhražku síťové karty, která podporuje half a full duplex provoz.

USB Fast Ethernet AdapterBalení obsahuje disketu s ovladači pro Windows 95 ( ze známých důvodů ve verzi OSR 2.1) a Windows 98, a ovládací program Webdesk manager. Dále je v balení propojovací USB kabel, na který se napojí poslední součást dodávky, kterou je poměrně malá a lehká krabička s průhledného plastu. Ta je vyplněna elektronikou, která se stará o samotnou komunikaci a nahrazuje síťovou kartu. Tento externí síťový adaptér je z jedné strany ukončen USB konektorem a na druhé straně má standardní RJ45 konektor.

Instalace a funkce

Prakticky žádný počítač s USB portem a běžícími Windows 95 OSR 2.1, by neměl mít s tímto výrobkem prodlémy. Po zapojení adaptéru, instalaci ovladačů a napojení počítače na síť, se musí upravit nastavení síťového prostředí v ovládacích panelech. Poté se již počítač hlásil jako nový přírůstek do sítě. Průhledná krabička obsahuje navíc ještě dvě diody, první indikuje probíhající komunikaci a přenos dat, druhá rychlost sítě, když svítí jen při 100 Mb za sekundu. Náš soubor o velikosti 64 MB byl přenesen z jednoho počítače na druhý za 1 sekundu a 40 setin.

Tento výrobek lze doporučit všem, kteří se chtějí čas od času připojit k nějaké síti nebo jen k druhému počítači se síťovou kartou. Je mnohem jednodušší zapojovat tento adaptér za chodu, což standard USB umožňuje, než při každém připojení k síti počítač restartovat. Ani cena není nepříznivá, za tento výrobek dáte něco málo přes 1500 korun. Tento adaptér budí křehký dojem, a tak by se člověk mohl bát, že jej při hrubším zacházení (kterého na cestách není nikdy dost) rozbije.

USB disketa

USB Paměť ThumbDrive 64MBPřenosu dat pomocí diskety se nejvíce podobá poslední výrobek. Možná jste si již zvykli u digitálních fotoaparátů, které se připojují přes USB, že se tento port umí chovat jako další disk či mechanika. A právě na tomto poli operuje následující výrobek. Pokud se vám zdála disketa příliš velká a neskladná, flash paměť ThumbDrive společnosti Trek vám možná bude dělat opačné problémy. Oproti klasické disketě má navíc zabezpečení heslem, které neumožní přístup k datům bez jeho správného zadání.

Při rozbalení naleznete jeden kus tohoto záznamového paměťového média a disketu s ovladači pro Windows 98 a 2000. Rozměry ThumbDrive jsou opravdu minimální 60x17x7mm (délka, šířka, výška) a váha 20g.

Instalace a funkce

Naprosto bezproblémová instalace umožňuje prakticky do minuty toto zařízení používat. Dodává se v několika kapacitních velikostech, my jsme měli k dispozici 64 MB verzi. ThumbDrive se chová jako další diskový prostor. Lze s ním také tak pracovat. Při každém připojení se musí pomocí hesla, které bylo zadáno při prvním použití (ale dá se samozřejmě měnit) , uvést do chodu, jinak se jako další disk vůbec nezobrazí. Tato USB paměť má diodu, která indikuje práci s daty. Disketě se podobá i další funkcí, kterou je znemožnění přepisu či mazání uložených dat, díky dvoupolohovému kolíčku.

Také zde jsme využili náš 64 MB testovací soubor, který paměť dokázala pojmout za 3 minuty a 25 sekund. Přenos zpět do počítače trval 1 minutu 26 sekund.

Cena bude asi hlavním motivem, proč si tento produkt koupí jen málokdo. Přeci jen téměř 8800 korun za 64MB, i když vždy pohotových a lehce přenosných dat, je mnoho.

Produkty byly zapůjčeny společnostmi HSH computer, Skymaster a Actebis.
,