Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na trh míří první 3D televizory, které nepotřebují brýle. Nabídne je Toshiba

  7:10aktualizováno  7:10
Tokio (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Trojrozměrná televizní budoucnost dorazí do japonských obchodů už před letošními Vánoci. Toshiba začne prodávat dva televizory schopné zobrazit 3D, aniž by divák musel použít speciální brýle. Viděli jsme výsledek a je překvapivě dobrý.

Toshiba GL1 první 3D televizor bez brýlí | foto: Akihabara News

Den před oficiálním zahájením asijského veletrhu IT a spotřební elektroniky CEATEC představila Toshiba dva světově první 3D televizory, které budou v běžném prodeji a nepotřebují pro vytvoření 3D efektu brýle.

Toshiba GL1 první 3D televizor bez brýlí

Toshiba GL1 první 3D televizor bez brýlí - přenosný model s úhlopříčkou 12 palců. Zdroj: AkihabaraNEws.

Veletrh CEATEC

asijský CES - IT a spotřební elektronika

Letos se v Japonsku koná již po jedenácté. Na výstaviště Makuhari Messe ve městě Chiba poblíž Tokia každoročně zavítá kolem 200 000 návštěvníků. Počet vystavovatelů se pohybuje kolem 800 až 900.

Budoucnost bez brýlí. Jaké to je?

Na ukázku televizorů se na výstavišti Makuhari Messe čekala dlouhá fronta. Prezentace probíhala ve zcela zatemněné místnosti, aby výsledný obraz byl co nejlepší. U každého televizoru mohl stát pouze jeden divák na přesně vyznačeném místě.

3D efekt je překvapivě výrazný. Obraz je barevně sytý, bez příliš rušivého rastru. Pokud nehýbete hlavou, dá se říci, že je téměř velmi dobrý (tj. podle školního hodnocení známka 2 v porovnání s aktivními systémy).

První 3D televize, která nepotřebuje brýle _ Toshiba GL1

První 3D televize, která nepotřebuje brýle - Toshiba GL1, model s 12" displejem. (Fotografie byla pořízena za velmi nepříznivých světelných a prostorových podmínek.)

Pokud však pohnete hlavou doleva či doprava, obraz se před vámi začne jakoby vlnit. Není to nic zásadního, ale při běžném sledování by vám to vadilo.

Nic takového u běžných 3D systémů nehrozí, nepočítaje v to, že aktivní 3D televizory nabízí Full HD rozlišení což u Toshiba 3D modelů zatím nepřipadá v úvahu.

První 3D televize, která nepotřebuje brýle _ Toshiba GL1

První 3D televize, která nepotřebuje brýle. Prototyp s úhlopříkou 60 palců.

3D Full HD bez brýlí se zatím nechystá

Modely označené GL1 mají úhlopříčky pouhých 12 a 20 palců (tj. 30 respektive 50 centimetrů). Menší model by mohl být přenosný. Vzhledem k velikosti tedy v praxi ani jedna z novinek nemůže zatím konkurovat stávajícím 3D systémům využívajícím aktivní nebo pasivní 3D brýle.

Dvacetipalcová televize má rozlišení 1280 x 720 pixelů, kontrastní poměr 550:1 a je vybavena superrychlým procesorem CELL (více o revolučním TV konceptu Toshiba CELL si můžete přečíst v článku
Toshiba Cell je nejdokonalejší televizor s výkonem jako dvacet počítačů).

Součástí jsou dva televizní tunery, dva HDMI vstupy (1080/60p a 1080/24p), vstup pro připojení k internetu (ethernet) a USB port.

Přenosný model s rozlišením 466 × 350 pixelů dokáže zobrazit kontrast v poměru 500:1, ve výbavě má pouze jeden TV tuner, ale samozřejmě dva HDMI vstupy, ethernetový vstup pro internetové připojení, USB port a navíc čtečku SD karet.

Podle japonského serveru Akihabara News byla cena stanovena na 240 tisíc jenů (asi 52 000 Kč) pro 20" model a na 120 000 jenů (26 000 Kč)pro 12" televizor. Přímo v tokijské největší "elektronické čtvrti" Akihabara si budou moci zákazníci první kousky zakoupit začátkem prosince.

První 3D televize, která nepotřebuje brýle _ Toshiba GL1

Logo, které budeme v budoucnu snad vídat častěji. 3D bez brýlí. Jen doufejme, že to nebude na úkor obrazové kvality. Aktivní i pasivní systémy zatím nabízí razantně lepší 3D výsledky než systémy "bez brýlí".

Na stánku byl k vidění i prototyp s úhlopříčkou 60 palců. V případě jeho uvedení na trh už o konkurenci pro stávající 3D systémy hovořit lze. 3D televizory bez brýlí jsme ve stádiu prototypů viděli dříve i u jiných značek - Philips a Samsung. Toshiba se pochlubila i notebookem s 3D displejem, který taktéž nepotřebuje brýle.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

První 8K monitor na světě, který se na stůl nevejde. Sharp má 70" obra

Kužník Jan: První 8K monitor na světě s úhlopříčkou 70 palců vyrobil Sharp.

Sharp na konferenci IFA Global Press Conference představil světově první 8K monitor s úhlopříčkou 70 palců. Prodávat se...

Nejlevnější způsob, jak nepřijít o MS ve fotbale. Test DVB-T2 set-top boxů

Testované DVB-T2 set-top boxy pohromadě.

Přechod na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 se blíží. Otestovali jsme sedm set-top boxů, se kterými...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Najdete na iDNES.cz