Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Náběh Windows výrazně zkrátí speciální program. Je zadarmo

aktualizováno 
Nová aplikace při bootování Windows odloží start či zcela zastaví náběh některých instalovaných programů. Jiný užitečný nástroj zase pomůže při zálohování uživatelských dat v Google Chrome. Zadarmo můžete vyzkoušet i chytrého e-mailového klienta a rychlý a malý prohlížeč obrázků.
Ilustrační foto - Soluto

Ilustrační foto - Soluto | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Soluto 1.0 – freeware
Počítač, respektive operační systém Windows šlape jako hodinky, jen kdyby ten start po přihlášení netrval dlouho. Také se vám stává, že nahrávání pracovní plochy a nabíhání některých součástí Windows trvá dlouho a vy byste si tak klidně stihli dát kafe? V tom případě vyzkoušejte Soluto.

Operační systém při svém startu musí provést řadu úkonů. Mezi nimi je spuštění služeb a různých potřebných programů pro správný chod systému a zabezpečení. A to není všechno. Při startu se nahrávají také různé nástrojové lišty, komunikační programy a podobně, které uživatelům přinášejí více komfortu při práci.

Tyto programy potom zbytečně zdržují při startu PC, zabírají v operační paměti místo pro jiná data a jejich ikonky překážejí na pracovní ploše. Většina z nich není pro chod PC nutná, nebo rozhodně ne okamžitě. A v tom případě může přijít vhod Soluto.

Po instalaci a následném restartování provede zjištění, co vše se startuje s Windows, následně zobrazí časovou osu, na které detailně vidíte, jak dlouho která aplikace startuje.

Záznamy v horní části lze měnit, ve spodní nikoliv. V té horní máte možnost start aplikací zakázat, odložit (spustí se až tehdy, kdy PC není využíváno) či ponechat beze změny.

U záznamů nechybí ani informace, pro jakou změnu se rozhodli jiní uživatelé Soluto. Nahoře je k dispozici informace o počtu procesů startujících se s Windows a také čas potřebný k jejich bootování, hned vedle najdete údaj o startu bez těch zakázaných či zapauzovaných programů.

Soluto
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ časová osa bootování
+ nedovolí vypnout potřebné procesy
+ radí s rozhodováním
- při instalaci si bez zeptání stáhne další komponenty
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (907 KB).


Google Chrome Backup 1.8 – open source
Jestliže používáte internetový prohlížeč Google Chrome, pak vám přijde vhod tento program. Dokáže totiž zálohovat jeho nastavení a další data.

Google Chrome Backup je zdarma dostupný software pro zálohu oblíbených záložek, uložených hesel, uživatelského nastavení apod. Po spuštění klikněte na Run Wizard.

V prvním kroku průvodce vyberete, zda chcete zálohovat, anebo obnovovat nastavení. V případě zálohy si v dalším okně můžete vybrat, zda se má zálohovat výchozí uživatelský profil či jiný. Pak nastavíte složku, do které se má profil zazálohovat.

Obnova probíhá podobně. Výhodou je i to, že pomocí tohoto nástroje můžete spravovat uživatelské profily v prohlížeči či si vytvářet nové.

Nechybí ani konfigurace nástroje, kde je možné měnit například úroveň komprese zálohy, nastavit start s Windows, zabezpečit zálohovaný archiv heslem apod. V případě, že budete chtít ještě něco navíc, tak po zaplacení 3,49 eura získáte funkce pro export oblíbených záložek do HTML či CSV a možnost využít je ve službě Google Bookmarks.

Google Chrome Backup

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ záloha všech uživatelských profilů
+ upozornění na novou verzi Google Chrome
- nelze zálohovat pouze vybrané součásti
- nadstandardní funkce jsou zbytečné
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (802 KB).


Postbox 2.0 – freeware
E-mailový klient Postbox je postavený na jádře Thunderbirdu od výrobce prohlížeče Firefox, ale oproti němu přináší několik výhod.

Po instalaci rychle nastavíte uživatelský účet a tím se tak připojíte i k poště (stačí zadat pouze přihlašovací údaje – jméno, e-mailovou adresu a heslo).

Program si sám zjistí adresu příchozího i odchozího serveru. Pokud by se mu to přece jen nepovedlo, můžete ji ručně vyplnit sami. Pro stahování pošty se používají protokoly POP a IMAP.

Zdarma dostupná verze je ochuzena o řadu funkcí. Tak například o tzv. inspektora pro zobrazování obsahu v příloze (obrázky, URL adresy apod.), propojení se sociálními sítěmi (Facebooku, Twitter apod.), speciální vyhledávání a to i v přílohách (chcete-li například najít nějaký obrázek, pak zadáte klíčové slovo a zobrazí se stránka s náhledy obrázků a vám tak odpadá nutnost otevírat jeden po druhém, abyste zjistili, který je ten pravý).

Postbox

Operační systém: Mac OS X, Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ známé prostředí, ale přece odlišné
+ práce s přílohami
- další užitečné funkce nabízí až placená verze
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,4 MB).


ArtSee 1.9 – freeware
K prohlížení obrázků lze využít celou řadu programů – od toho integrovaného ve Windows až po placené fotoeditační programy, které jsou zbytečně náročné na systémové prostředky PC. Zkuste ArtSee a možná ho již nedáte z ruky.

Jestliže si ještě pamatujete produkt ACDSee Classic ve verzi 2.43 (jeden z nejlepších prohlížečů obrázků bez zbytečných funkcí), pak tento ho dokáže strčit do kapsy.

Skrytý je pouze v jednom jediném a malém souboru (o velikosti 360 KB) a tak je ideální i pro USB flash disky. Umí zobrazovat obrázky ve formátech BMP, EMF, GIF, ICO, JPG, PNG a TIF. Dokáže z vybraných obrázků spustit prezentaci, otáčet je podle potřeby či rovnu automaticky. Nechybí mu ani zoomovací funkce, využívat lze klávesové zkratky, vyhledávání atd.

ArtSee

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ prohlížeč obrázků v jednom souboru
+ zobrazuje nejběžnější obrazové formáty
+ vhodný i pro USB flash disky
- chybí křížek k uzavření aplikace
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (238 KB).


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz