„Nacpěte“ do svého přenosného MP3 přehrávače dvakrát více hudby!

aktualizováno 
Vlastníte přenosný MP3 přehrávač a zdá se vám, že pojme velmi málo hudby? Pak by vás možná mohl zajímat postup, kterým lze i na přehrávač s kapacitou 128 MB uložit místo 2 Audio CD rovnou 4 Audio CD s hudbou. Způsob, jak na to, je velmi jednoduchý a zvládne ho opravdu každý.

Dnes si představíme zajímavý softwarový nástroj na úpravu hudebních souborů, který by mohl potěšit nejednoho majitele přenosného přehrávače MP3 souborů. Ten je dnes již téměř běžným vybavením mladých lidí, stejně jako mobil.

Na své popularitě získal především díky absenci pohyblivých částí, svými velmi malými rozměry (nejen proti discmanům), menší hmotností a také nižší energetické náročnosti. Jako médium se v tomto případě používá paměťový čip, což je paměť  typu flash. Flash je ve své podstatě tvořena z kombinace RAM paměti a pevného disku. Informace uchovává v buňkách, ale nepotřebuje žádné pohyblivé součásti a po odpojení elektrického napájení si je pamatuje, což je předností tohoto média.

První přenosné MP3 zařízení se na trhu objevily již před několika lety. V té době však měly mnohonásobně menší kapacitu flash karty, než jaká je standardem v dnešní době. Doby, kdy jste pro vaše MP3 soubory měli vyhrazené pouze 32, 64 MB volného místa jsou tedy naštěstí pryč. V současné době jsou k dispozici přehrávače s kapacitou 128, 256, 512 MB, 1 nebo i 2 GB. Zde samozřejmě platí přímá úměra, čím větší paměť, tím je přehrávač dražší. Poslední modely jsou však opravdu velmi drahé a tak jdou na odbyt spíše ty s kapacitou 256 a 512 MB. Na ty však uložíte pouze 4.5 hodiny, respektive 9 hodin komprimované hudby ve slušné kvalitě, zabalené do komprimovaného formátu MP3. Avšak díky specializovanému programu můžete na kartu vtěsnat i více hudby. Pro tyto účely nám poslouží MP3 Workshop.

Stažení a instalace
Domovskou stránku produktu naleznete na této adrese. Samotný instalační balíček si lze stáhnout přímo z adresy - MP3 Workshop (768 kB). Jde o freewarový produkt, takže za jeho používání nemusíte platit a je určen operačním systémům Windows 9x, 2000, NT a XP. Poslední verze se sice objevila již v roce 2000, ale to programu na jeho kvalitě nijak neubírá. Instalace spočívá v poklikání na stažený archív, čímž provedete dekompresi potřebných souborů do složky Program Files na rootu systémového disku (většinou C). Z tohoto místa ho spusťte, protože ve Start nabídce jeho zástupce „prozatím“ nenaleznete. Můžete si ho tam však při prvním spuštění vytvořit.

MP3 Workshop

Snadné nastavení
Po spuštění si ve druhém kroku můžete vybrat, zda budete chtít mít některé volby k dispozici i v kontextovém menu Průzkumníka Windows a zda chcete asociovat soubory s příponou *wsq s tímto programem. V dalším kroku si lze vybrat produkty pro spolupráci s MP3 Workshop. Nyní si vyberete, zda chcete vytvořit zástupce programu ve Start menu a umístit ikonku na pracovní plochu Windows. Nyní již pouze klikněte na tlačítko Finish a nastavení je hotové.

MP3 Workshop

Hlavní okno zaujme velkým množstvím ovládacích prvků. Během chvilky se však rychle zorientujete. Dominantními a zároveň nejdůležitějšími prvky jsou ikonky nacházející se vpravo nahoře. Ty slouží k definování, co budete s programem dělat. Převádět tak můžete CD do komprimovaného formátu (WAV, MP3), či mezi sebou MP3 na WAV a obráceně, ale také upravovat ID3 tagy a nastavovat hlasitost písní. Nás však bude nejvíce zajímat volba Resamles an MP3 files (ikonka MP3 -> MP3).

MP3 Workshop

Z MP3 zase na MP3
Právě ta totiž slouží ke změně velikosti MP3 souborů, čímž se jich na přehrávač může vejít mnohem více. V praxi to pak vypadá tak, že program vezme MP3 soubor a podle vašeho nastavení u něho upraví datový tok, případně vzorkovací frekvenci. Tak lze velikost souboru s MP3 srazit i na více jak polovinu. Bohužel však za cenu snížení kvality původního hudebního souboru.

Postup je jednoduchý
Klikněte na tlačítko Queue Files. V okně vyberte MP3 soubory k převodu a klikněte na tlačítko Otevřít. Tím vložíte soubory do pracovního listu. Na levé straně vyberte pro vás ještě přijatelný bitrate (datový tok písničky). Při toku 128 kbps se kvalita MP3 blíží ke kvalitě CD.

MP3 Workshop

Tip: Podrobné informace o nastavení parametrů při převodu do MP3 naleznete v článku Převádíme hudební CD do MP3.

Po definování datového toku, si lze upravit i ID3tagy, nastavit copyright či změnit hlasitost písničky. Dobré je definovat si složku, pro výstup upravených souborů. Budete-li se vším hotovi, klikněte na tlačítko Process Queue, čímž odstartujete převod MP3 souborů. Ten podle rychlosti vašeho PC může trvat i několik minut. Během této doby uvidíte informace o zpracování (čas projektu, zbývající čas, procento zpracování a definovat lze prioritu práce). Upravené MP3 soubory si již nyní stačí vyzvednou ve složce a zkopírovat do MP3 přehrávače.

MP3 Workshop

Závěrem
I přestože změna již jednou vytvořených MP3 souborů se příliš nedoporučuje (nenávratné snížení kvality), v některých situacích se může hodit. Vždy je však zapotřebí pamatovat na to, že snížením datového toku na poloviční hodnotu lze sice ušetřit kolem 50 %  velikosti původního souboru, ale zároveň i na to, že dojde ke snížení hudební kvality. Program je však pro tyto účely jako stvořen a pracuje bezchybně. Navíc toho umí mnohem více, než jen upravovat MP3 soubory dle vašeho přání.

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: browser, co chrání soukromí, nebo zálohu Gmailu

Zabezpečení

Prohlížeč Avast Secure Browser má poskytnout maximální ochranu uživatele. O zálohu a případnou obnovu e-mailů se...

IBM koupí firmu Red Hat. V cloudu zaútočí i na Microsoft a Amazon

Red Hat teď patří pod IBM

Americká firma IBM se dohodla na koupi softwarové společnosti Red Hat za 34 miliard dolarů (770,4 miliardy korun) v...

Stáhněte si zdarma: zjednodušená verze Photoshopu či nahrávač MP3

Adobe Photoshop Express

Odlehčená verze Photoshopu Express zvládne řadu úkolů. Pohodlně zaznamenat zvuk pomocí počítače umí MP3 My MP3...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz