Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nadupaný notebook od 24 000 Kč. Recenze Aceru s designem Gemstone Blue

aktualizováno 
Nejnovější Acer jsme si již ukázali v březnu. Tehdy šlo o předprodejní vzorek, dnes máme již otestovaný ostrý prodejní kus. Co od něj můžete čekat?

Acer Aspire 6920G | foto: Jiří Zahrádka

Vzhledem k tomu, že jsme již Aceru Aspire 6920 věnovali jeden článek, nebudeme dnešní článek příliš protahovat. Design se většině lidem v okolí líbil, posoudit jej můžete ve fotogalerii. První dojmy a detailnější popis najdete v původním článku, kdy jsme měli předprodejní vzorek tohoto modelu zapůjčený jako první v Evropě.

 Přečtěte si více
      Exkluzivně první v Evropě: máme záhadný notebook od Aceru

Design, to je oč tu běží
Nový Acer by mohla prodávat dobrá cena nebo slušné technické parametry, díky zajímavým tvarům ale asi u zákazníků rozhodne nejspíše design. Ten při bližším zkoumání může připomenout některé prvky z jiných notebooků - Sony má podobné zakončení kloubů displeje, HP Pavilion může připomínat plocha před klávesnicí s integrovaným touchpadem, Apple zářícím logem na víku notebooku... Celkově si ale Acer s ničím jiným nespletete, zapadá do přibližně rok starého designového konceptu Gemstone, kterému se jiné notebooky nepodobají.

Acer Aspire 6920G

Acer Aspire 6920G


Novinka koncept rozšiřuje, Acer nazval tento design Gemstone Blue (modrá). Je to tak především kvůli zářivě modrým diodám v kloubech displeje (trvale svítí při připojení k nabíječce), druhou záležitostí je pak víko displeje s tmavě modrým odstínem. To je navíc holografické a obsahuje třpytící částečky, především na denním světle tak notebook zaujme na první pohled. V noci zase upoutá zářící logo Acer.

Napájecí kabel se zapojuje do kloubu displeje

Zářící logo výrobce na víku displeje


Konstrukce je měkčí
Displej má netypickou úhlopříčku 16", což se projevilo nejenom na rozměrech, ale také pevnosti konstrukce. Notebook sice po chvíli boje dáte do batohu pro 15,4" notebooky, jeho časté přenášení ale nedoporučujeme. Prvotním posláním všech Aspirů je být domácím multimediálním centrem, notebooky jsou tak navrhovány bez ohledu na hmotnost a v tomto případě rovněž pevnost. Šasi se příčně i podélně ohýbá, což má na svědomí také jeho poměrně tenký profil. Na pracovním stole nebo při přenášení notebooku po domácnosti je ale tuhost dostatečná.

Pohled na levý bok

Pohled na přední část

Pohled na pravý bok

Pohled na zadní část


Z fotografií je vidět výbava, u testovaného modelu tak nalezneme čtveřici USB 2.0, ExpressCard/54 slot, čtečku karet 6 v 1 (SD, MMC, MMCplus, MS, MS PRO, xD), HDMI port s HDCP, VGA pro externí monitor, Consumer infrared (CIR) port, ethernet, analogový modem, 0,3Mpix webovou kameru a trojici audio konektorů s podporou S/PDIF. Vše doplňuje optická mechanika DVD SuperMulti, ve vyšších modelech má být k dispozici i Blu-ray. Konektivitu zajišťuje bezdrátový adaptér 802.11 a/g/n a nechybí ani Bluetooth 2.0 s EDR zajišťující lepší příjem signálu.

Vyčerpávající? Také jde o multimediální centrum. Všimnout si toho lze již po otevření notebooku, po levé straně nalezneme velký dotykový ovladač pro ovládání aplikace Acer Arcade Deluxe (funkčností podobné jako Widows Media Centrum). V prostředí Vist se ovladač domluvil také s Windows Media Playerem, k dalším aplikacím (Winamp, JetAudio) byl netečný. Ve volitelné výbavě nalezneme také TV tuner a dálkové ovládání, náš testovaný model nadstandardními funkcemi neoplýval.

Příslušenství - anténa pro tuner, VoIP telefon a dálkové ovládání

Dotykový multimediální ovladač a jeho podsvícení


Jak jsme na tom s výkonem
O výpočty se stará slušný dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo T5750 taktovaných na 2,0 GHz. S výkonem je na tom velmi dobře i přesto, že je na žebříčku mezi procesory od Intelu na jedné z nejnižších příček. Díky jeho použití však Acer udržel výslednou cenu notebooku podle našeho názoru velmi nízko. Společně se 4 GB operační paměti, 250GB diskem a především grafickou kartou NVIDIA GeForce 9500M se podařilo sestavit velmi výkonný počítač vhodný i pro hry.

V tabulce vpravo jsou již vidět výsledky tesů. Celkový výkon hodnotí benchmark PCMark05. Běžné notebooky dosahují v tomto programu skóre okolo 3000 bodů, herní okolo 6000 bodů. Testovaný Acer se tak nachází uprostřed, za svou cenu nabízí velmi slušný výkon.

Grafická karta od NVIDIe patří k tomu nejnovějšímu na trhu. Obsahuje 32 unifikovaných stream procesorů, podporuje DirectX 10 a je vybavena 512 MB vlastní paměti. Není to herní trhák, výkonem by se dala přirovnat ke starší kartě 8600M GT. Ta dnes stačí pro slušné hraní i novějších titulů a hráčům ji lze doporučit.

Pomocí programu HDTach jsme proměřili výkon pevného disku Western Digital. Jeho kapacita je velmi slušných 250 GB, plotny se otáčí rychlostí 5400 otáček / min. S přenosovou rychlostí 48,7 MB/s patří v současnosti k těm nejrychlejším diskům do notebooku, odezva 17,3 ms rovněž patří k lepším hodnotám. Při běhu byl trochu slyšitelný, kmitání hlaviček přehlušil větráček na procesoru.

Poslední měřenou součástí se stala operační paměť. Tu jsme proměřili programem HWiNFO32 a Acer opět mile překvapil. Datová propustnost paměti složená z dvojice 2GB modulů činí 2527 MB/s, což patří ve světě notebooků k těm nejlepším hodnotám.

 Benchmark  Skóre
 3DMark05  6167
 3DMark06  3543
 PCMark05   4592 

Na následujícím grafu je znázorněn výkon procesoru při operacích v pevné řádové čárce (CPU - všechny základní výpočty) a v plovoucí řádové čárce (FPU - využíváno v CADu, tabulkových procesorech...). Náš testovaný Acer je osazen procesorem Intel Core 2 Duo T5750, který je taktovaný na frekvenci 2,0 GHz, disponuje 2 MB L2 cache a jeho sběrnice tiká na taktu 667 MHz. Více o dalších dvou porovnávaných procesorech se dozvíte v nedávné recenzi zde. Výkon procesorů jsme naměřili pomocí programu SiSoftware Sandra.

Výkon CPU 


Jak si Acer vedl v praxi


Displej - netypický 16" displej s netypickým rozlišením 1366 x 768. To je vhodné pro sledování filmů, čtení dokumentů ale vyžaduje o trochu více rolování, než u dnes standardních 1280 x 800. Větší šířka je při práci příjemná, dovoluje pohodlnější rozmístění většího počtu oken. Vysoký kontrast barev zajišťuje lesklý povrch panelu, pro omezení odlesků okolních zdrojů světla je tak nutné myslet na naklopení displeje. Maximální úhel, do kterého jde displej naklopit, však není příliš velký (max. 135°). Bílá barva je trochu tmavší a barvy jsou lehce zkreslené do modra. Celkově jej hodnotíme jako velmi dobrý.

Zvuk - co by to bylo za multimediální notebook bez pořádného zvuku. U notebooků to není jednoduché, Acer již rok ale patří k jedněm z nejlepších. Nejinak je tomu i zde, zvukový systém Dolby Home Theater hraje velmi hlasitě, ke stareoreproduktorům s čistým zvukem se navíc připojuje jeden "basový" na spodní straně notebooku. Basy jsou trochu nadneseným výrazem, reproduktorek dodává ale zvuku potřebné tóny na nižších kmitočtech a mezi notebooky tak Aspire svým zvukem rozhodně vyčnívá.

Klávesnice - po stránce rozložení a velikosti nelze nic vytknout, připomínku máme k prohýbání. Především pravá část klávesnice je měkčí, stisk tak není příliš jistý. Po několika dnech si lze zvyknout a nemá to vliv na funkčnost, tvrdá klávesnice je ale při psaní daleko příjemnější. Ke klávesnici připojíme ještě poznámku o multimediálních tlačítkách - tolik jich potkáte na málokterém notebooku. Může za to dotykový panel na levé straně, který je velmi citlivý a lze jej zamknout, není se tak třeba bát o nechtěné spuštění filmu / hudby. Další tlačítka nalezneme po pravé části klávesnice (například pro rychlé spuštění e-mailového klienta), jejich funkci je možné měnit přes aplikaci Acer Launch Manager.

Klávesnice

Dotykový multimediální ovladač


Hlučnost - v tomto ohledu nás bohužel Aspire příliš nepotěšil, od domácího stroje bychom očekávali bezhlučný běh. Notebook je ale slyšet již po zapnutí, aniž by se více zahřál, při hraní her jde pak větráček do vysokých otáček a notebook je hlučný. V noci je notebook rušivý.

Výdrž - od multimediálního stroje asi neočekáváte příliš dlouhou výdrž a děláte dobře. V redakčním testu, kdy necháváme přehrávat hudbu v programu Windows Media Player při maximálním jasu displeje, vydržel Acer běžet 1 hodinu a 58 minut. Maximální výdrž, kdy se s notebookem nepracuje a jas displeje je snížen na minimum, činí 2 hodiny a 57 minut. Při zapnuté WiFi a běžném prohlížení iDNESu vydržel notebook přibližně dvě a čtvrt hodiny. Baterie má kapacitu 71 Wh.

Hmotnost a rozměry nejsou příliš vhodné pro přenášení, což jsem již zmínil v kapitole o konstrukci. Hmotnost notebooku totiž činí 3,28 kg, dalších 520 gramů má adaptér. S rozměry 385 x 275 x 43,6 / 39,3 mm se po kratším přemlouvání notebook vejde do standardních brašen pro 15,4" notebooky, zkoušeny byly dva batohy a dvě brašny přes rameno.

Verdikt
Za danou cenu můžete mít originální notebook s velmi slušným výkonem. Nedoporučuji časté přenášení, Aspire je především domácí notebook nahrazující stolní počítač. Plusem je dobrý displej, k největším nevýhodám patří vyšší hlučnost. Výkonem notebook spíše potěšil, díky svému designu bude navíc vypadat na pracovním stole hodnotně.

Víko displeje se otevírá jen do malého úhlu

 Specifikace Acer Aspire 6920G-6A4G25MN
 • Procesor Intel Core 2 Duo T5750 (2,0 GHz, 667 MHz FSB, 2 MB L2 cache, 35 W TDP)
 • Paměť 2 x 2 GB, 667 MHz
 • Chipset Intel PM965
 • Disk 250 GB, 5400 ot./min, WD2500BEVS-22UST0
 • Optická mechanika MATSHITA DVD-RAM UJ870QJ
 • Grafika NVIDIA GeForce 9500M GS 512 MB
 • Displej 16", 1366 x 768, glare
 • Rozhraní: 4x USB 2.0, ExpressCard/54, čtečka karet 6 v 1 (SD, MMC, MMCplus, MS, MS PRO, xD), HDMI port s HDCP, VGA, CIR, RJ-11 pro analogový modem, RJ-45 pro gigabitový ethernet, 3x audio s S/PDIF, webová kamera 0,3 Mpix 
 • Další komunikace: WiFi 802.11 a/g/n, Bluetooth 2.0 + EDR
 • Další výbava: u vyšších modelů TV tuner s dálkovým ovládáním
 • Rozměry 385 x 275 x 43,6 / 39,3 mm
 • Hmotnost  3,28 kg
 • Baterie 71 Wh
 • Operační systém Vista Home Premium
 • Cena od 24 000 Kč
Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Samsung ukázal tablety snů, ale pro Česko jsou příliš drahé

Nové tablety s Windows 10 Samsung Galaxy Book

Samsung na veletrhu MWC představil dva tablety s Windows 10, oba míří na náročné zákazníky. Ten větší, dvanáctipalcový,...

920 gramů váhy, patnáct hodin výdrže a „business“ výbava. Fujitsu U937

U937

Veletrh CeBit je na uvádění „spotřebních“ produktových novinek poměrně skoupý, jednou z výjimek je nový ultralehký...

Notebook, tablet, stylus a LTE za jedny peníze. Alcatel vypadá parádně

Alcatel Plus 12

Je to zařízení 2v1, tedy tablet i notebook. Má vestavěný LTE modem, ve výbavě nechybí stylus pro Windows Ink, má rychlé...

Najdete na iDNES.cz