Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nafoukněte si cédéčko. Jak na CD a DVD dostat více dat

aktualizováno 
Poradíme vám nejen jak přeplnit datový disk, ale také se dozvíte, jak operační systém naučit zobrazovat víc informací o hudebních souborech či složkách na pevném disku. V části pro pokročilé čekají návody, díky kterým upravíte vlastnosti spořiče, pracovní plochy, či popisků.

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy a triky pro začátečníky

485 – jak na médium dostat více dat
Vytváříte-li vypalovaná CD či DVD, jistě se snažíte o jejich maximální zaplnění. Někdy se však stane, že vám chybí 1 MB, díky kterému by se na nosič vešel film či písnička anebo fotografie. Pokud k vypalování používáte oblíbený program Nero Burning Rom, máme pro vás tip. Můžete totiž použít metodu tzv. přeplňování (overburning). Této metody lze využít však pouze v případě, že disk vypálíte najednou (disc-at-once). Nejprve však musíte volbu povolit. Otevřete Nero, vytvořte novou kompilaci a klikněte na volbu Soubor -> Možnosti. Nyní se přepněte na kartu Pro odborníky. Zde naleznete volby pro přeplňování jak CD, tak i DVD. Zadejte velikost, o kolik se má médium přeplnit (CD v minutách, DVD v MB). Ale pozor! Zadávejte jen malá čísla. Disk není nafukovací.

Tipy a triky pro začátečníky

486 – detaily o hudebních souborech přímo ve Windows
Komprimované hudební soubory se staly každodenní součástí našich životů. Používáme je v MP3 přehrávačích, mobilních telefonech a dalších zařízeních. Bohužel operační systémy si s těmito soubory nerozumí tak, jak bychom chtěli. To však můžete změnit. Rozšíření operačního systému Windows, produkt Audioshell, umožňuje zobrazení a editaci informací audio souborů. Podporuje všechny standardní hudební formáty (WMA, MP3, WAV, OGG, FLAC, APE atd.) a zobrazuje informace o nahrávce (název, interpret, datový tok, použitý kodek hudby, délka nahrávky atd.). Nástroj vřele doporučujeme. Po instalaci doplňku je nutné v Průzkumníku Windows položky přidat. To uděláte tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na položku Název a vyberete z dialogového okna volbu Další. Zcela dole naleznete nové položky.

Tipy a triky pro začátečníky

487 – podrobnosti o vašich složkách na očích
Připraveno pro vás máme ještě jedno rozšíření. Tentokrát jde o aplikaci Aurionix FileUsage, která přidává 3 informační sloupce při prohlížení obsahu disku v detailním pohledu. Tyto sloupce ukazují celkovou velikost všech souborů a podsložek uvnitř dané složky, celkové využití diskové kapacity v procentech a celkový počet souborů uvnitř dané složky. Po instalaci rozšíření je zapotřebí provést restart PC. Zobrazování nových sloupců aktivujete podobně jako v předchozím tipu, nejdříve je však nutné PC po instalaci doplňku restartovat.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

488 – dejte spořiči šanci
Chráníte-li přístup do svého počítače pomocí hesla a heslo používáte i pro spořič, možná vás štve, že heslo je nutné zadat ihned po startu spořiče. My vám poradíme, jak systém nastavit tak, abyste heslo museli zadat až po určité době po aktivaci spořiče. Vy si pouze určíte dobu, kdy můžete myší nebo klávesnicí přerušit spořič obrazovky bez nutnosti zadávat heslo. Otevřete systémový registr Windows (Start -> Spustit, vepište regedit a klikněte na OK). V otevřeném okně vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon. Vytvořte novou řetězovou hodnotu a pojmenujte ji jako ScreenSaverGracePeriod. Poklikejte na ni přidělte počet sekund (např. 60).

Tipy a triky pro pokročilé

489 – jméno přihlášeného a počítače na pracovní ploše
Tímto fíglem si můžete nechat zobrazit jméno uživatele a jméno počítače na pracovní ploše. A to jednoduchým způsobem. Ikonka Tento počítač ponese jméno přihlášeného uživatele a označení PC. Díky tomu je možné jednoduše rozpoznat, který počítač je přihlášen a jaké uživatelské jméno se používá. Otevřete systémový registr a vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}. Na pravé straně naleznete záznam LocalizedString. Ten přejmenujte na LocalizedString.old. Vytvořte novou rozšířitelnou řetězovou hodnotu nazvanou LocalizedString a nastavte tuto hodnotu na %USERNAME% on %COMPUTERNAME%. Změny se projeví ihned po stisknutí klávesy F5 na pracovní ploše.

Tipy a triky pro pokročilé

490 - zakázání popisků
Ve výchozím nastavení systému Windows se po umístění kurzoru myši na jakýkoliv objekt na pracovní ploše objeví jeho popisek. V některých situacích je tento popisek nejen na obtíž, ale dokonce uživatele otravuje. Proč ho tedy nedeaktivovat? Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně vyhledejte položku ShowInfoTip. Poklikejte na ni a změňte hodnotu 1 na 0. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz