Nahlédněte pod kapotu vaší optické mechaniky

aktualizováno 
Chcete se dozvědět komplexní informace o všech optických mechanikách, které máte v počítači nainstalované? Víte, jaké typy médií umí vaše mechanika přečíst? Nebo jen potřebujete zkontrolovat čitelnost vypálených disků? Představíme vám zajímavou aplikaci, která toho umí ještě více.

Optické mechaniky se zabydlely v našich počítačích a dnes jsou jejich standardní výbavou. Možná už jen málokdo by se bez nich dokázal obejít. Všechny nové programy a hry jsou vydávané na discích CD či DVD. Především DVD disky se v posledních měsících prosazují stále více. Děje se tak díky příznivým cenám jak za vypalovací mechaniky, tak i za samotná média. Mechanik je na trhu navíc dost. Vybírat lze celé řady typů pocházejících od různých firem. Ale víte skutečně, co vše ta vaše umí?

Každý, kdo si pořizuje novou optickou mechaniku, ať už pouze čtecí či i zapisovací jistě minimálně ví, na jaké typy médií dokáže zapisovat a jaké číst. Pokud však chcete znát více parametrů, jistě uvítáte jednoduchou utilitu VSO Inspector, zobrazující detailní informace o hardwarové konfiguraci CD/DVD mechanice. Třešničkou na dortu je i možnost otestovat vlastnosti CD/DVD nosičů.

Stažení a instalace
Program pochází s francouzských programátorských dílen Vso-Software. Tato firma má na svém kontě již několik velmi užitečných aplikací – mimo jiné i DivXtoDVD. Domovskou stánku produktu naleznete na této adrese. Stahovat ji můžete přímo z adresy - VSO Inspector (1.3 MB). Je určena pro operační systémy Windows 98, ME, NT, 2000, XP a 2003. K dispozici je zcela zdarma. Instalace je standardní a stačí se jí proklikat.

Tip: Produkt oficiálně podporuje angličtinu. Chcete-li si ho však počeštit, můžete si stáhnout tuto češtinu. Spusťte stažený soubor a řiďte se pokyny na obrazovce.

V jednoduchosti je síla
Po úspěšné instalaci se otevře hlavní a zároveň jediné okno produktu. To se skládá z horní části, kde se nachází několik ovládacích tlačítek. Zbytek okna je věnované třem záložkám, pod kterými naleznete všechny funkce programu. Vzhled aplikace je příjemný a ovládání jednoduché.

Záložka Device Features
První záložka vám prakticky ihned prozradí komplexní informace o vaší mechanice. V první části podá informace o modelu mechaniky, kdo ji vyrobil či její písmeno v systému. Vítanou je jistě i informace o verzi firmwaru či velikosti vyrovnávací paměti. Druhá část je určena pouze DVD mechanikám a říká, jaký kód regionu mechanika používá, případně jestli ho lze měnit. V poslední části se dozvíte, jaké typy disků dokáže číst, a na jaké zapisovat.

VSO Inspector

Záložka Media
Po vložení média do mechaniky by vás mohla zajímat další karta. Ta totiž obsahuje informace o médiu. V první boxíku se dozvíte jeho typ (CD nebo DVD), identifikační číslo, podporované rychlosti a také využitou kapacitu atd. Druhá oblast pojednává o tom, co je na disku uloženo. Zde je mimo jiné možné získat informace o počtu stop či sessions. Poslední částí lze získat detailní informace o médiu z internetu.

VSO Inspector

Záložka Scan
Testování médií je další funkcí, kterou VSO Inspector zvládá. Jde tedy jistě o užitečnou funkci. Na výběr přitom máte dva druhy testů. Ten první slouží k proskenování povrchu disku a druhý k testu čitelnosti souborů. Chcete-li testovat jen nějaký rozsah sektorů, klikněte na tlačítko Advanced, kde si můžete definovat počáteční a konečný sektor. Zde také naleznete volbu, kterou můžete měnit interval pro zobrazení aktuální rychlosti čtení disku při testování. Tlačítkem Start spustíte test. Jeho průběh uvidíte v horní části okna. Výsledkem je textový výpis, ve kterém najdete maximální, minimální a průměrnou rychlost čtení dat. V procentech jsou vyjádřené nepřečtené sektory.

VSO Inspector

Závěrem
VSO Inspector je jednoduchý prográmek, který určitě nezklame. Obsahuje několik užitečných funkcí, které čas od času jistě uvítá každý z nás. Výsledky testů si lze navíc uložit do textového souboru a k dispozici je i tlačítko pro sejmutí obrazovky přímo do souboru JPG prostřednictvím tlačítka v záhlaví okna. Majitelům vypalovacího balíku Nero Burning ROM však tento počin může přijít zbytečný, protože obdobné nástroje se v něm nacházejí také.

VSO InspectorNejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

Tipy a triky pro Windows 10: zameťte po sobě stopy z vyhledávání

Tipy a triky pro Windows 10

Posuvníky v nabídkách Windows 10 se již nemusí automaticky schovávat. Podíváme se i na připojení FTP účtu jako další...Najdete na iDNES.cz