Nahrajte si do svého počítače druhý. Udrží vám to čistý systém

aktualizováno 
Výhody virtualizace pro domácího uživatele jsou zřejmé – můžete si vyzkoušet prakticky libovolný software, aniž by po jeho odinstalování zůstaly jakékoli pozůstatky. Zároveń se chráníte před ohrožením počítače a dat v něm uložených škodlivým kódem.
Virtuální systémy můžete používat kdekoliv

Virtuální systémy můžete používat kdekoliv | foto: Profimedia.cz

Virtualizací se dnes zaklínají skoro všechny firmy v oboru IT, nic magického na ní ovšem není. Výkon dnešních počítačů přesahuje meze, které je běžný uživatel schopen efektivně využít (nebereme-li v úvahu hraní náročných her). Nic tak nebrání ani domácímu využití virtualizace, která byla dříve prakticky výhradně doménou firem.

Spoon

Zajímavá internetová služba Spoon umí zcela bezpečně a bez instalace do počítače zpřístupnit desítky různých aplikací – od internetového prohlížeče Mozilla Firefox, přes různé komunikátory jako je Skype či Google Talk, stahovací aplikace typu eMule, až po multimediální přehrávače jako VLC Media Player.

Dostupných aplikací i her je k dispozici několik desítek, žádná z nich se přitom neinstaluje do vašeho počítače přímo, ale pouze do vytvořeného virtuálního prostředí.

Ani samotnou virtualizací se nemusíte příliš trápit, vše automaticky obstará drobná virtualizační aplikace. Katalog dostupných aplikací je pak přístupný prostřednictvím všech běžných internetových prohlížečů.

Virtualizační aplikace si stáhne data potřebná ke spuštění a provozu vybraných programů, které se poté chovají úplně stejně, jako kdyby byly běžným způsobem instalovány ve vašem počítači. Když už program nepotřebujete, prostě jej ukončíte, aniž by po jeho činnosti zůstaly v počítači jakékoli pozůstatky.

Vše co k provozu programů tímto způsobem potřebujete je dostatečně rychlé internetové připojení, což asi nebude činit žádný velký problém. Vámi vybrané programy navíc můžete provozovat i bez připojení k internetu, prostě jen určíte, které programy chcete mít takto dostupné. Nepřijdete pak ani o vlastní uživatelská nastavení těchto programů.

Při využívání aplikací prostřednictvím systému Spoon můžete také stejné aplikace využívat na více počítačích, včetně synchronizace potřebných dat. Bezplatně můžete synchronizovat až 1 GB dat, za vyšší kapacitu je třeba zaplatit.

Internetovou službu Spoon najdete na adrese www.spoon.net.

Spoon umožňuje provoz aplikací ve virtuálním prostředí, aniž by bylo nutné je

Spoon umožňuje provoz aplikací ve virtuálním prostředí, aniž by bylo nutné je instalovat do vašeho počítače

 Cameyo

Online virtualizační služba Cameyo umí z jakéhokoli softwaru vytvořit samostatně spustitelný balíček, který lze bez instalace používat na jakémkoli počítači. Sami si tak můžete vytvořit přenosnou verzi libovolného programu, který pak spouštíte bez jakéhokoli zásahu do počítače.

Cameyo nabízí dva způsoby, jak připravit balíček pro vybranou aplikaci. Čistě online postup zahrnuje bezplatnou registraci a následně výběr instalátoru programu (formou odkazu ke stažení nebo výběrem instalačního balíčku uloženého v počítači), který chcete upravit do samostatně spustitelné podoby. Cameyo balíček zpracuje a zašle vám e-mail s odkazem na jeho stažení. Druhý způsob zahrnuje stažení malé aplikace do vašeho počítače, která zaznamená všechny operace během instalace jakéhokoli programu a vytvoří z něj samostatně spustitelný balíček.

Virtualizované programy můžete přenášet nejen na USB klíčence, ale lze je také umístit do oblíbeného cloudového úložiště DropBox a odsud je spouštět na jakémkoli počítači připojeném k internetu.

Bezplatnou virtualizační službu Cameyo najdete na adrese www.cameyo.com.

Online služba Cameyo připraví samostatně spustitelný balíček z jakékoli

Online služba Cameyo připraví samostatně spustitelný balíček z jakékoli aplikace

Paragon Go Virtual

Speciální virtualizační aplikace Paragon Go Virtual umí velmi jednoduše převést kompletní obsah vašeho počítače do podoby virtuálního stroje, spustitelného ve virtualizačních nástrojích VirtualBox nebo VMware Workstation.

Účely virtualizace vašeho stroje mohou být různé – ať už pro potřeby zálohování nebo testování nového softwaru ve virtuálním prostředí, tedy bez rizika nežádoucích změn v konfiguraci vašeho počítače. Stejně tak si ale můžete uložit kompletní virtuální počítač na USB klíčenku a spouštět jej na jakémkoli jiném stroji.

S vytvořením virtuálního stroje vám pomůže jednoduchý průvodce, který rozpozná používaný operační systém a automaticky nastaví všechny potřebné parametry. Vám stačí jen zvolit virtualizační software, ve kterém budete virtuální počítač spouštět.

Virtualizační aplikaci Paragon Go Virtual stahujte zde, k neomezenému použití je třeba provést bezplatnou registraci na internetu. VirtualBox ke zprovoznění virtuálního stroje stahujte zdarma zde.

Paragon Go Virtual převede kompletní obsah vašeho počítače na funkční virtuální

Paragon Go Virtual převede kompletní obsah vašeho počítače na funkční virtuální stroj

 Sandboxie

Abyste mohli bezpečně vyzkoušet neznámý program, nemusíte hned operovat s virtuálním počítačem, stačí vám jednoduchý nástroj Sandboxie.

Aplikace Sandboxie spouští programy v izolovaném prostředí, odkud není možné ovlivnit ostatní data v počítači ani konfiguraci operačního systému. Sandboxie se hodí třeba i pro surfování po internetu, kdy například nehrozí napadení virem či jiným škodlivým kódem ze sítě.

Sandboxie stahujte ze Slunečnice zde, program si můžete vyzkoušet zdarma.

Sandboxie spustí jakýkoli software zcela odděleně od zbytku počítače, nehrozí

Sandboxie spustí jakýkoli software zcela odděleně od zbytku počítače, nehrozí tedy napadení virem ani nežádoucí změny nastavení

Využíváte nějakým způsobem virtualizaci? Podělte se o svoje zkušenosti a tipy s ostatními uživateli.

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: připojení k neviditelné wi-fi nebo rychlejší start

Tipy a triky pro Windows 10

Vyzkoušejte novou funkci pro rychlé sdílení fotografií a videí. Ukážeme také, jak se připojit k neviditelné wi-fi síti,...

Vyzkoušejte nástroje Microsoftu pro ladění Windows

Ilustrační foto - pomoc

Je počítač s Windows pomalý, pokulhává, vykazuje nějaké chyby nebo se o něm chcete případně dozvědět více informací?...

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

Najdete na iDNES.cz