Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Najděte procesy, které ohrožují a zpomalují vaše PC

aktualizováno 
Tentokrát jsme si pro vás přepravili nástroj, s pomocí kterého zobrazíte všechny běžící procesy v PC včetně těch skrytých. Vyhledá a odstraní ty, které ohrožují nebo zpomalují chod systému. Využít ho tedy mohou především ti z vás, kteří nevědí, jaký proces se chová korektně a jaký ne.

Počítačoví uživatelé se dnes a denně setkávají a mnoha problémy. Moderní výpočetní technika by měla sloužit především k usnadnění našeho života. V mnoha případech se tak, ale bohužel neděje. Život nám totiž ztrpčují mnohá nebezpečí.

Nyní máme na mysli především různé škodlivé kódy (viry, červy) a také osoby zabývající se probouráváním do systémů a softwaru (hackeři). Do první skupiny ještě patří tzv. malware. Jde o speciální druh škodícího softwaru. Nejčastěji se s ním setkáte ve formě spywaru či adwaru. Jak však rozpoznat co je a co není škodlivý kód? Tak na tuto otázku vám může pomoci odpovědět dnešní nástroj.

Existuje celá řada utilitek na odstraňování jak spyware, tak adware. Máte-li však pocit, že i po jejich aplikaci se chová váš systém podivně, pak je ten pravý čas na Security Task Manager. Nástroj mají na svědomí němečtí autoři a zkušební verzi si můžete stáhnout na přímé adrese Security Task Manager 1.6 (1.3 MB), nebo na domovské stránce www.neuber.biz. Produkt je určen operačním systémům Windows 95, 98, Me, NT, 2000, 2003 a XP. Po stažení, proveďte instalaci produktu, která není nikterak složitá a zvládne ji snad každý.

Instalace
Během instalace si můžete povšimnout, že instalační proces probíhá v českém jazyku. Na tom by nebylo nic neobvyklého, protože instalátory již dnes mohou běžně využívat pro zobrazení pokynů lokální jazyk, o to větší vás však čeká překvapení při prvním spuštění. Přivítá vás totiž úvodní obrazovka, která je celá lokalizovaná. Ano program je díky českému nadšenci v mateřštině. Vy se tak ihned dozvíte, že pracujete s časově omezenou zkušební verzi (30 dní) a také to, že program slouží k analýze všech úloh ve vašem PC a následnému odstranění softwaru, který ohrožuje nebo zpomaluje chod systému.

Security Task Manager

První krůčky
Po kliknutí na volbu Pokračovat proběhne několika vteřinové skenování běžících úloh v PC. To má za úkol najít a zjistit všechny spuštěné procesy v PC, ať již byly spuštěny systémem nebo uživatelem. Pod procesy jsou uloženy např. spuštěné programy (vč. těch na pozadí), běžící služby v PC apod. A právě v procesech se nejčastěji schovávají různé druhy spywarů a adwarů. Samotná aplikace vám vzdáleně může připomínat klasického Správce úloh Windows. Na rozdíl od něho však Security Task Manager poskytuje mnoho informací a je doplněn pokročilými funkcemi.

Díky přehledné a jednoduché grafice se v něm vyzná snad každý. Vše navíc podtrhuje sloupcové zpracování a barevné odlišení nebezpečných procesů. Ve výchozím nastavení jsou k dispozici informace o názvu procesu, jeho posouzení, PID, graf využití CPU, využití paměti, cesty k souboru, jeho typ, titulek a výrobce. K tomu si lze však přidat i informace o jeho aktivitě, a kdy došlo k jeho spuštění. Seznam si můžete nechat setřídit podle kteréhokoliv údaje. Defaultně je nastaveno podle hodnocení rizika.

Security Task Manager

Co je nebezpečné a co ne?
Označíte-li nějaký proces, zobrazí se dolní části okna podrobné informace o vybrané úloze. V nich se lze např. dozvědět zda byl program certifikován, zda se spouští společně s Windows, jestli je systémovým souborem atd. V neposlední řadě je zobrazen také jezdec jehož umístění vlevo signalizuje, že jde o bezpečný proces a vpravo o nebezpečný. Úlohy, které uznáte za nebezpečné, lze potom odstranit buď přechodně nebo trvale. První možnost slouží pro dočasné vyřazení procesu z paměti, druhá ji potom umístí do tzv. karantény. Odtud ji můžete kdykoliv obnovit. K procesům můžete přidávat i vlastní komentáře a ty můžete nechat kdykoliv vyexportovat do souboru.

Mega PC

Konzultace a SpyProtector
Budete-li názoru, že proces označen jako nebezpečný je bezpečným, lze využít konzultace. Označte proces a klikněte na tlačítko Google. Otevře se stránka, kde se inkriminované úloze dozvíte více. V plné verzi (lze pořídit za 29 EUR) je k dispozici ještě nástroj SpyProtector. Ten v reálném čase monitoruje pokusy o spuštění nových procesů či zanesení nových informací do systémového registru Windows.

Security Task Manager

Závěrem
Security Task Manager zobrazí všechny běžící procesy v systému včetně jejich popisu a určí zda je nebezpečný. K dokonalosti mu však ještě stále mnohé chybí. Např. ne všechny procesy, které jsme v průběhu testování měli na PC spuštěny byly nebezpečné. Na druhou stranu šlo vesměs o úlohy, které byly vyvolány softwarem třetích stran. A právě od nich je možné očekávat největší nebezpečí. Zakoupíte-li si tuto aplikaci, dostanete do ruky nejen časově neomezenou verzi s funkcí SpyProtector, ale také přístup na internetové stránky pro registrované uživatele, kde naleznete velké množství dalších informací nejen o ochraně. V počeštěné verzi jsme narazili na nedotažený překlad některých popisků. I přesto však můžeme Security Task Manager doporučit alespoň k vyzkoušení.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

Tipy a triky pro Windows 10

Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Najdete na iDNES.cz