Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Najděte v PC to, co hledáte

aktualizováno 
Hledáte soubor, adresář či kousek textu, ale nemůžete si vzpomenout, kde se nachází? Nástroj standardně obsažený ve Windows vám k tomu již nestačí? Potom zkuste novou generaci vyhledávačů. S větším komfortem a přesností tak budete moci nejen vyhledávat soubory a složky, ale také informace uvnitř dokumentů a to aniž byste je otevřeli.

Lokální vyhledávání není nic jiného, než prohledávání paměťových zařízení (pevné disky, flash paměti, externí záznamové mechaniky apod.) prostřednictvím určité aplikace za využití jistých kriterií (název, typ, datum souboru/souborů apod.).

Ti z vás, kteří pro svoji práci či zábavu používají operační systémy společnosti Microsoft, jistě znají funkci Hledat. Možná si tak ještě vzpomenete na doby, kdy vám zachránila život, když jste uložený soubor na pevném disku PC nemohli najít. Avšak jejich nástroj je nejen pomalý, ale hlavně neohrabaný a jako vyhledávač informací málo použitelný. Je to již více jak dva roky, co Google představil novou generaci vyhledávače. Není však sám, kdo se věnuje desktopovému vyhledávání.

Existuje totiž celá řada dalších konkurenčních programů. S některými z nich bychom vás dnes chtěli seznámit. Konečně tak např. budete moci specifikovat mnoho vyhledávacích podmínek, které chcete. Nezapomněli jsme ani na aplikace vyhledávající informace na firemních sítích.

Google Desktop Search (beta) - freeware
Google má obrovské zkušenosti s vyhledáváním na celosvětové síti a tak se není čemu divit, že informace umí vyhledávat i v místních discích PC. GDS umožňuje prohledávat nejen všechny soubory na PC, ale i elektronickou poštu v programech Microsoft Outlook, Outlook Express, Netscape Mail, Thunderbird, historii chatovacího programu AOL Instant Messenger, internetové stránky prohlížené programem Internet Explorer a nově také PDF soubory, videosoubory, obrázky a hudební soubory. Vedle dalších funkcí umí vyhledávač projíždět také texty vytvořené v Microsoft Word, Excel, PowerPoint nebo v klasickém textu. Po stažení a nainstalování dojde k zaindexování obsahu pevného disku a vyhledávání je připraveno k použití.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (2 MB).

  Copernic Desktop Search 1.7 – freeware
  Copernic Desktop Search pracuje na stejném principu jako GDS, ovšem využívá vlastního prostředí a disponuje jemnějším nastavením celého procesu indexace i vyhledávání. Prohledává multimediální soubory, obrázky, zprávy a přílohy elektronické pošty, kontakty či dokumenty různých formátů. Vyhledávat lze dle vlastností souboru (jméno, datum, velikost, typ, ...) nebo jeho obsahu. Umožňuje otevření okna s náhledem nalezeného dokumentu a zobrazením prvního výskytu hledaného termínu.

 • Program stáhnete zdarma (3,1 MB).

  Harddisk Search and Stats 2.2 – freeware 
  Jednoduchý diskový vyhledávací nástroj pro vaše PC. Prohlíží vaše mechaniky, složky, nebo soubory, dle jednoho nebo více specifikovaných klíčových slov. Poté zobrazí celý seznam souborů, jenž našel a je jen na vás, zda budete chtít soubor otevřít v asociovaném programu, nebo interním prohlížeči. Obsahuje rekurzivní hledání, filtry pro hledání souborů podle přípony a také podporuje tzv. wildcards. Program podporuje všechny ASCII/text-based typy souborů a nevyžaduje instalaci.

 • Program stáhnete zdarma (584 KB).

  Desdemona Personal Finder 1.0 – shareware
  Desdemona Personal Finder je český nástroj a slouží pro rychlé fulltextové hledání dokumentů na vašem disku. Hledat je možno mezi několika formáty (txt, pdf, doc). Můžete prohledávat pevné disky, DVD, CD-ROMy, síťové disky a další připojitelná zařízení. Ještě před tím je však nutné provést indexování disku. Po každé změně či přesunutí souboru je nutné provést znovu zaindexování. Nalezené dokumenty si můžete nechat zobrazit v náhledu a ten tisknout. Vyžaduje Java Runtime Environment JRE, nejméně verze 1.4.0.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (13,5 MB).

  Instant File Name Search 1.6 – freeware
  Vyhledávač a prohledávač souborů. Po instalaci provede průzkum dat na discích (vč. síťových), čímž si vytvoří databázi všech dostupných souborů. Vyhledávat lze podle jména souboru, částečného jména souboru, přípony souboru. K dispozici jsou i další pokročilé možnosti. Vítaná je i možnost nastavení, která média či složky mají být indexována.

 • Program stáhnete zdarma (871 KB).

  Filehand Search 3 - shareware
  Filehand Search přináší na váš počítač vyhledávání podobné tomu na internetu. Jeho používáním tak můžete najít informace uložené ve vašem počítačovém systému se stejným klidem a rychlostí, jako kdybyste hledali pomocí některého známého vyhledávače na internetu, jako je např. Google či Yahoo. Výsledky lze řadit podle jejich relevantnosti. Informace samozřejmě prohledává i uvnitř souborů.

 • Program stáhnete zdarma (1,4 MB).

  Agent Ransack 1.7.3 - freeware
  Pokročilý nástroj pro vyhledávání a prohledávání souborů na discích pomocí řady metod - mj. prostřednictvím metody regulárních výrazů. Poskytuje také náhledy a průvodce pro vytváření struktury vyhledávacího dotazu, takže soubory nemusíte otevírat. Integruje se do menu Windows (funkce Najít). Obsahuje výborně zpracovanou nápovědu.

 • Program stáhnete zdarma (791 KB).

  InfoRapid Search & Replace 3.1. - freeware
  Speciální vyhledávač s regulárními výrazy v rámci textových dokumentů všeho druhu. Má vnitřní extraktory pro formáty HTML a RTF, umí využít i standardních konvertorů pro MS Office, pokud je na disku najde. Přidán je také konvertor pro PDF (PDFtoText), čímž lze vyhledávat prakticky ve všech důležitých typech dokumentů najednou. Umí hromadné nahrazení výrazů v dokumentech typu TXT a HTML. A navíc výsledky ukládá společně s dotazy a obsahuje vnitřní prohlížeč pro jejich zobrazování se zvýrazněním klíčových slov.

 • Program stáhnete zdarma (1 MB).

  Power Searcher 3.2.3 – shareware
  Pokročilý nástroj pro vyhledávání souborů na discích podle řady kritérií, s možností tisku výsledků. Kritériem je např. část jména, datum, velikost, atributy a obsah. Obsahem může být i několik klíčových slov či frází v booleovských výrazech (AND/OR) na jedné řádce či v celém souboru. Lze vidět i náhledy dotyčných nalezených částí textu. Hledá jak v textových, tak i v binárních souborech.

 • Program stáhnete zdarma (3 MB).

  LAN Search Pro 7.0 – shareware
  Jeden z nejlepších nástrojů pro rychlé vyhledávání PC na lokální síti. Vy můžete hledat specifické názvy souborů, nebo specifické typy souboru. Vyhledávací nástroj v sobě navíc zahrnuje schopnost hledat skryté síťové zdroje, zdroje omezeného přístupu, IP subsítě, síťové FTP servery a mnohem více. Obsahuje vestavěného heslového manažera pro přihlášení do sítě s omezeným přístupem.

 • Program stáhnete zdarma (768 KB).


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

  Tablet pro práci i zábavu

  S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

  Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

  Ilustrační foto - finance

  Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Najdete na iDNES.cz