Blbůstky za babku. Mikroskop z čínského e-shopu je super, dron nevydržel

  • 132
Mikroskop k mobilu za stovku. Kvadrokoptéra s kamerou na dálkové ovládání za 400 korun. Cena směšně nízká, poštovné zdarma. Čínské e-shopy před Vánocemi lákají na slevy i velký výběr. Když máte štěstí, je to skvělý dárek, v opačném případě vyhozené peníze.

Čínský e-shop DealExtreme

Pokud hledáte kvalitní elektroniku a dvouletou záruku, čínské e-shopy vás svou nabídkou zřejmě nepřesvědčí. Ale pokud rádi šetříte a nevadí vám, že občas dostanete poštou levný nedodělek, možná vás zaujmou. Vyzkoušeli jsme maličkosti, které potěší i naštvou.

Produkty pocházejí z obchodů DealExtreme, GearBest, AliExpress a čínského (hongkongského) eBay. Všechny mají stránky v angličtině. Občas jsme narazili na nelogické popisky, chyby v popiscích či dokonce přímo lživé či zavádějící popisky. Jindy byl inzerován originální značkový výrobek, ale přišla (podle našeho měření) neznačková kopie. Také s takovými zážitky je při nakupování na čínských e-shopech dobré počítat.

Doprava zdarma

Zatímco po Česku zaplatíte minimálně stovku za poštovné, doprava z čínského e-shopu je obvykle zcela bezplatná. Platí to i u směšně levných kabelů za 25 korun, za dopravu přes půl světa neplatíte ani korunu navíc.

Nevýhodou je nevyzpytatelná doba doručení. Někdy přišla obálka už za týden, jindy jsme čekali i skoro dva měsíce. Pokud pospícháte, zvolte si dražší poštovné. Nebo si aspoň zvolte sledovaný balíček, ať víte, na čem jste.

Doručení trvá obvykle 10 - 30 dní. Pokud chcete mít jistotu, že zboží dorazí do Vánoc, budete zřejmě muset připlatit za rychlejší dopravu (např. DHL), příplatek se pohybuje mezi 100 - 300 korun podle hmotnosti a e-shopu.

Při objednávání elektroniky a dalšího „dražšího“ zboží ze zemí mimo EU musí čeští zákazníci při importu počítat s daní. U levnějších produktů není doplatek žádný, u dražších věcí (nad 22 eur) je dobré počítat s daní ve výši 21 % z ceny. Některé čínské e-shopy se tomu snaží předejít a na zásilku píšou „gift“, ale to už dávno nefunguje.

Aktualizace: Doplnili jsme informace o poštovném.

1. Mikroskop nás přes špatnou kvalitu stále baví

Mikroskop z čínského obchodu za necelých sto korun

V dětství si řada z nás hrála s lupou nebo dětskými mikroskopy. Logicky na tuto hračku navazuje produkt „60x mikroskop s příchytkou na mobilní telefon“, který jsme našli celkem náhodou (variantu pro použití bez mobilu mají i některé české e-shopy).

Hned zkraje je potřeba poznamenat, že ono „60x“ v názvu označuje cokoli, jen ne zvětšení. To je řekněme osmi až desetinásobné. Také provedení je velmi základní: levný plast, levné plastové čočky, levná pružinka atd.

Mikroskop lze snadno připnout na kamerku mobilního telefonu

Po připnutí na mobilní telefon vás čeká několik minut frustrujícího nastavování. Mikroskop totiž ostří vysouváním a zasouváním tubusu, což je dost nepohodlné. Navíc mechanismus je z levného plastu, takže to ostření není úplně plynulé. Naštěstí si s tím většinou poradí ostření mobilního telefonu. Nám se osvědčilo nastavit ostření na mobilu na manuální (MF) a pak doostřit mikroskopem. Poté už můžete přepnout mobil do režimu automatické zaostřování.

Optická kvalita není nijak závratná. Musíte hodně digitálně dozoomovat do středu záběru, abyste se zbavili tmavých okrajů, čímž klesá rozlišení (ale aspoň subjektivně stoupá přiblížení). Výsledné fotky jsou přesto dostatečné pro účely nadšeného objevování nebo prostě blbnutí. Fotografie jsou vzhledem k okolnostem překvapivě dobré i díky zabudovanému LED světýlku, které poskytuje dostatečné osvětlení ze strany sledovaného objektu.

Potištěný papír pod levným mikroskopem
Stonek pod levným mikroskopem
Pavouček pod levným mikroskopem (UV)
Pavouček pod levným mikroskopem (UV)
Sůl pod levným mikroskopem (UV)
Kůže na ruce pod levným mikroskopem
Lístek pod levným mikroskopem
Lístek pod levným mikroskopem
Kamínek pod levným mikroskopem

Ukázky z mikroskopu (klikněte pro větší náhled fotografie)

Ze všech produktů, které jsme z Číny objednali, si tento jediný získal naše jednoznačné doporučení. Existuje celá řada kvalitnějších mikroskopů, ale toto je přesně ten okamžik, kdy nechcete utrácet tisíce korun za to, abyste si jednou za čas mohli zablbnout a podívat se na svět zblízka. Jako dárek se hodí nejen pro rodiče, kteří chtějí dětem ukázat, že mobil může sloužit i k objevování reálného světa, ale také pro všechny, kteří jsou stále zvědaví, co se skrývá mimo dosah našeho oka.

Podívejte se, jak si hrajeme s mikroskopem:

2. Kvadrokoptérka za pakatel nás nadchla. Na chvíli

Kvadrokoptéra HT F803C z čínského e-shopu GearBest za necelých 450 Kč

Úplně jako malí kluci jsme se těšili na zlatý hřeb naší objednávky z Číny, dálkově ovládanou kvadrokoptéra s kamerou a schopností 3D triků. V čínském e-shopu jsme ji pořídili za 18 dolarů, tedy asi 450 korun.

Za tuto cenu nelze čekat zázraky. Všechny plastové části působily nesmírně levně a manuál je psaný strojově přeloženou angličtinou, takže musíte zapojit fantazii. Naše oblíbená fráze je „charge bo minutes“, což jsme po chvíli luštění vyhodnotili jako „nabíjet 60 minut“.

Manuál je psaný anglicky, ovšem jedná se o místy jen těžko srozumitelný překlad

„...the charging time will be bo mins approximately.“

Prvních několik letů bylo hodně nepředvídatelných. Dron je všechno, jen ne stabilní a naučit se s ním kontrolovaně létat vyžadovalo trpělivost. Elektronika na palubě moc práce neušetřila, vše musíte stabilizovat ručně. Zvláště v místnosti se připravte na celou řadu kolizí, které naštěstí dron přečkal bez úhony, jen se trochu polámala plastová ochrana rotorů.

Kvadrokoptéra HT F803C má dokonce i 1Mpix kamerku

Kamera je velmi základní. Relativně dobře si poradí za jasného denního světla, ale s čímkoli jiným má velký problém. A samozřejmě nepřenáší obraz z kamery živě (ani by nebylo kam), ale nahrává jej na 4GB microSD kartu, která je překvapivě součástí balení.

Obrázky z interiéru jsou jedním slovem příšerné. Vypadají, jako kdyby prošly nějakou aplikací typu Prisma. O HD video v žádném případě nejde. Nečekejte, že byste fotky mohli použít k něčemu nějak zvlášť uměleckému nebo profesionálnímu. Už jen proto, že nevidíte, co vlastně fotíte, takže spíše odhadujete, kam kamera míří, a pak na kartě dodatečně zjistíte, co jste vlastně vyfotili.

Ukázka 1: fotka 1280 na 960 px

Ukázka 2: fotka 1280 na 960 px

Originály ke stažení: video (2,8 MB), foto 1 (247 KB), foto 2 (198 KB).

Baterie 350 mAh pro kvadrokoptérku

Za 450 korun se vším všudy by to ovšem byla skvělá hračka. Jenže z nějakého důvodu se nám ta hračka po týdnu používání už prakticky neodlepí od země. Původně jsme mysleli, že se nám jen někde zapnulo softwarové omezení výkonu, ale po důkladném restartování a vyčištění všeho, co nás napadlo, a pročtení manuálu (což bylo samo o sobě trochu utrpení) i on-line diskuzí jsme nenašli způsob, jak dron zprovoznit. Máme objednanou novou baterii a zjistíme, jestli za to skutečně může jen vadný kus, nebo je chyba někde jinde. Každopádně GearBest na naši reklamaci zatím nereagoval. I to je oproti českému e-shopu nepříjemná nevýhoda.

Jiní ale mají s dronem velmi dobré zkušenosti:

Ještě než nám odešla baterie, vyzkoušeli jsme létání v interiéru i exteriéru. Dron má celkem dobrý výkon (navíc je lehoučký), a manévrování je tak svižné. Dálkové ovládání fungovalo odhadem minimálně na 60 metrů. A díky funkci 3D ovládání si můžete vyzkoušet i některé automatické přemety. Takže pokud budete mít štěstí a vaše baterie bude kvalitní, je to za 450 korun skvělá hračka.

3. Neznačkové náhražky k mobilu

Naši kolegové z Mobil.iDNES.cz už v minulosti psali o tom, jak si koupit mobil v Číně. Ale i když jste ho koupili v Česku, můžete v čínských e-shopech najít velmi levné příslušenství a podstatně nižší ceny než u nás.

Pouzdro na mobilní telefon OnePlus 3

Začněme tou nejpříjemnější zkušeností. Za necelý dolar včetně poštovného (tedy cca 25 korun) nám z Číny přišlo pouzdro na mobil OnePlus 3 (viz naše recenze zabijáka vlajkových lodí). Originální pouzdro by stálo kolem 700 korun.

Vybrali jsme povrch „sandstone“, tedy pískovec, který byl typický pro OnePlus One. Neoriginální obal rozhodně působí na omak trochu levně, nicméně není to pocit nepříjemný. Pouzdro sedí prakticky dokonale. Samozřejmě že můžete mít smůlu a dostanete špatný odlitek, ale i kdyby pouzdro nesedělo, tak jste v nejhorším přišli o 25 korun. Koupit příslušenství tohoto typu v Číně se zkrátka vyplatí.

Pouzdro sedí dobře, i když kolem tlačítek trochu opatrně.
Pouzdro sedí dobře, i když kolem tlačítek trochu opatrně.

Pouzdro sedí dobře, i když kolem tlačítek trochu opatrně

Špatnou zkušenost jsme naopak měli s „originální“ nabíječkou pro ten samý telefon. Stála cca 250 korun, tedy asi čtvrtinu oproti oficiální ceně, což mělo být dostatečným varováním, ale v rámci testování jsme to zkusili.

„Originální nabíječka“ k OnePlus 3 z Číny se nevyplatila

Nabíječka je na pohled i na omak úplně stejná jako její originální sestřička. Zatímco originál nabíjí rychle (DASH charge zvládne telefon za půl hodiny nabít z nuly na 60 % kapacity baterie), zakoupená „originální“ nabíječka se zmůže jen na obyčejnou rychlost (nabíjí asi pětkrát pomaleji). Tady jsme se tedy napálili. Reklamaci s prodejcem řešíme a článek v případě úspěšného vyřízení doplníme.

Aktualizace: upřesnili jsme, co to v daném případě znamená „rychlé nabíjení“.

4. Levné blbůstky a pár tipů na závěr

Držáček lze sehnat i v Česku, stojí okolo stovky

Mobilní příslušenství se tedy v Číně často vyplatí (pokud nehledáte originály za neoriginální ceny) a e-shopy jsou na to velmi dobře připravené. Nabízejí obaly a pouzdra snad ke všem myslitelným typům a značkám.

Kromě toho jsou zde doplňky univerzální, třeba takové selfie tyčky. Pokud se vám koncept selfie tyčky nelíbí, možná vás zaujme aspoň její část: držák na mobil se závitem pro stativ. Ten jsme v čínských e-shopech viděli za necelých 25 korun, opět včetně poštovného.

Držáček se hodí třeba k natáčení časosběrných videí.
Držáček na mobil se závitem pro stativ

Držáček se hodí třeba k natáčení časosběrných videí

V tomto případě jde skutečně o naprosto jednoduchý mechanismus s pružinou, který drží mobil na místě. Z obrázku je asi zřejmé, že jde o levné plasty, ale mobil nám zatím z držáčku nevypadl. Po zašroubování na stativ (kvůli stabilitě používáme kovový) je z mobilu ucházející kamerka, která v lecčems nahradí kompaktní foťák.

Sluchátka v čepici za cenu 100 až 200 Kč (podle typu)

Ukázkou nestandardního příslušenství je „fleece kulich se sluchátky“, který jsme pořídili za asi 200 korun. S neskrývaným despektem si jej nasadil náš redakční audiofil Václav Nývlt: „Má to horší basy, které zmizí už jenom tím, jak daleko jsou ta sluchátka od těla. Sluchátka si také musíte posunout tak, abyste je měli na uchu a ne někde jinde. Pravé sluchátko hraje o trochu výše než levé. Ale nehraje to úplně špatně. Na mluvené slovo docela pěkně. Nemá to skoro žádné basy, výrazné středy a sypké, nevýrazné výšky. A v té čepici je horko!“

Náš model používá kabel, ale existují i bezdrátové modely.
Sluchátka lze z čepice vyjmout.

Náš model používá kabel, existují ale i bezdrátové modely

Na obligátní otázku „a jak to pereš?“ je jednoduchá odpověď: sluchátka lze z čepice vyndat a čepici pak vyprat. Zkrátka, není to ani náhodou hi-fi zvuk, ale na čepici to hraje dobře.

Poslední zboží, které jsme v čínském e-shopu koupili, patří na Technet jen okrajově: zrcátko napodobující vzhled MacBooku Air. Tzv. mirrorbook byl v čínském e-shopu za zhruba 75 korun a po technické stránce na něm není vůbec co recenzovat. Je to prostě vtípek a jako takový jsme jej koupili. Pro někoho, kdo má notebooky od Applu rád, to může být dobrý dárek.

Maličkost do kabelky: zrcátko v podobě miniaturního populárního jablečného...
Maličkost do kabelky: zrcátko v podobě miniaturního populárního jablečného...

Maličkost do kabelky - zrcátko v podobě miniaturního populárního jablečného notebooku za 75 korun

Kromě toho jsme v Číně koupili i různé kabely, rozbočovače USB, konverze a další maličkosti, které nestojí za zmínku. Je dobré vědět, že jsou obvykle výrazně levnější než u nás.

Závěr: kupujete levně, ale na vlastní riziko

Má tedy cenu v čínských e-shopech vůbec nakupovat? Podle nás není důvod, proč to nezkusit. Ale musíte vědět, kde má pro vás riziko neznačkového „šuntu“ smysl. Obecně lze říci, že v čínských e-shopech se nebojíme nakupovat věci, které jsou mechanické či jednoduché elektronické povahy a kde nám nebude líto, pokud bude jejich kvalita mizerná.

Tím rozhodně nechceme říci, že vše, co z Číny objednáte, bude katastrofa. Naopak, velká část toho, co kupujeme v českých e-shopech, samozřejmě pochází z Číny, takže objednávkou z čínského e-shopu často jen přeskočíte prostředníka. Ale je dobré pamatovat na to, že v českém obchodě máte jako zákazník jistá práva, která nelze v cizině brát jako automatická.

U některých druhů zboží (obal na mobil, pásek, LAN kabel apod.) je riziko nízké a cena také. To jsou ideální adepti na objednávku z Číny. U elektroniky je to tak půl na půl. Můžete opravdu hodně ušetřit, ale také se můžete spálit a pak doufat, že se domůžete nějaké záruky. A pak jsou druhy zboží, kde si asi raději připlatíme za jistotu kvality či alespoň možnost bezproblémové reklamace.

Máte nějaké zkušenosti (pozitivní či negativní) s nákupem v čínských e-shopech? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.