Nanotechnologie slibují akumulátorovou revoluci: 3x kapacita nabitá za 5 minut

  0:01aktualizováno  0:01
Léta zkoumá laboratoř Altair nové lithiové akumulátory na bázi nanotechnologií. Vývoj nyní jde do druhé fáze, byly uděleny již dva patenty. Pokud by se podařilo převést plody výzkumu do reality, akumulátory by měly vydržet trojnásobek doby.

Dokonalé akumulátory na dosah?

Společnost Altair nemá nic společného s prvním PC Altair 8800, ale svým způsobem by mohl způsobit svým rozsahem podobnou revoluci. Chemický koncern, který vyrábí základní směsi pro jiné společnosti, investuje peníze do vývoje, který by měl umožnit výrazně zmenšit jednotlivé části chemikálií.

Jedním z možných použití současného vývoje kysličníku lithiotitanu by mohly být nabijitelné baterie, které jsou dnes v noteboocích či v mobilních telefonech na bázi lithium-polymerů. Tyto lithiumpolymerové akumulátory však mají životnost na pouze velmi omezený počet nabíjecích cyklů, což je dělá poměrně nepraktickým pro opravdu náročné použití.

Problém těchto článků je, že se elektrolyt časem ukládá na elektrodě a redukuje tak množství použitelného (nabijitelného) materiálu - akumulátor má časem pouze zlomek kapacity. Altair slibuje, že se mu podařilo vyvinout jak pro elektrolyt, tak pro elektrody nové materiály za použití nanotechnologií, které mají zabraňovat tomuto negativnímu efektu.

Pro elektrody pokryté uhlíkem slibuje Altair "takřka zcela nenarušenou krystalovou mřížku", na které nemůže elektrolyt ulpívat - jak konkrétně společnost tohoto výsledku dosáhla, to neprozrazuje. Podle Altairu právě teď probíhají jednání s výrobci akumulátorů, jejich jména však Altair též nezmínil.

Pro výrobu materiálů již minulý měsíc obdržel Altair dva patenty, jeden pro elektrolyt z oxidu lithium-titanu a druhý na elektrodu s kysličníky kovu s tloušťkou pokrytí pouze několik nanometrů. Pro financování výzkumu Altair dostal podporu nejen z kruhu privátních investorů, ale i půl miliónu dolarů od americké Národní nadace vědy.

Nanotechnologie v akumulátorech je jedna z oblastí, která je nejblíže přesazení do praxe - nejpozději do 18 měsíců by měly být k dostání baterie s nanostrukturami, na nichž pracuje Lucent. Tyto by však neměly být dobijitelné.

Kdy míní Altair uvést své vylepšené akumulátory na trh, není zřejmé - u ostatních technologií jsou hlášeny nové a nové průlomy, nejčastěji v oblasti palivových článků, avšak jejich nasazení v ostrém provozu se stále oddaluje. Užitek plynoucí z použití těchto technologií by však byl ohromný - dle údajů Altairu vykazuje nový akumulátor trojnásobnou hustotu energie.

Při stejné velikosti tak má mít trojnásobnou kapacitu, co dnešní akumulátory. Mimo to jej je možné nabít během několika minut s tak vysokým nabíjecím proudem, který by současné akumulátory okamžitě zničil nebo při častějším používáním výrazně zkrátil jejich životnost.

A do třetice všeho skvělého, nový článek má být schopen vydržet díky zvýšené odolnosti proti ukládání monolytu až několik tisíc nabíjecích cyklů bez výrazné ztráty kapacity. Na rozdíl od současných akumulátorů, které zpravidla během dvou let ztratí polovinu své reálné kapacity, tyto by mohly přežít i samotný notebook či telefon.

Komentář redakce

Zní to až příliš dobře na to, abychom nebyli alespoň trochu skeptičtí. Přesto, zkusme se zasnít a představit si, jaké by to bylo s takovýmito akumulátory: práce s notebookem opravdu celý den bez omezení - 13 až 15 hodin - a přitom dobití jen po pěti minutách v kterékoli zásuvce. A konečně už by neplatilo, že notebook se stává po několika letech jen drahým stolním počítačem, protože nový akumulátor by přišel příliš draho - nový akumulátor prostě nebude potřeba, alespoň v rámci morální životnosti většiny notebooků. A se dvěma akumulátory už se lze vydat i na kratší pracovní cesty - a notebook pravděpodobně přežije i pračku či ledničku...

Skepse je však na místě - Altair asi tuší, proč neudávat žádná data, ani orientační. I při uvedení lithium-polymerových akumulátorů jásali všichni, ale jejich nasazení zůstalo poměrně omezené - a svět náročné elektroniky nadále důvěřuje především staré, dobré a lety prověřené lithium-iontové technologii. Nezbývá tak než doufat - a v současném notebooku se spolehnout na to, co je jediné reálně k mání dnes a pravděpodobně ještě po nějakou dobu i v budoucnu.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...Najdete na iDNES.cz