Nanotechnologie začínají pronikat do praxe

Nanotechnologie začínají pronikat do praxe | foto: Profimedia.cz

Nanovlákna mají pomáhat čistit spodní vody

  • 3
Po stroji na průmyslovou výrobu nanovláken budou na Technické univerzitě v Liberci zkoumat další využití nanotechnologií v běžném životě.

Vědecký tým Miroslava Černíka z Fakulty mechatroniky bude bádat, jak by nanočástice železa mohly pomoci při sanaci spodních vod. Vědci si již zkušebně ověřili používání nanoželeza na některých místech, kde průmysl způsobil zamoření spodních vod, například v bývalém vojenském prostoru Ralsko nebo v ústecké Spolchemii.

Škodí hlavně rozpouštědla. „Znečištění spodních vod je v České republice velmi závažným problémem,“ řekl Miroslav Černík. Podle něj je řada míst zamořena chlorovanými uhlovodíky, které se do spodních vod dostaly neopatrným používáním rozpouštědel při různých výrobách. V podzemí jsou i další jedovaté a nebezpečné látky. „Domníváme se, že by částice bylo možné využít i při odstranění dusičnanů z vod,“ dodal Černík.

Na konci projektu by měl být vyvinut materiál, který bude znečišťující látky z vody odbourávat. S vědci liberecké univerzity na projektu spolupracují také vědecké týmy brněnské Masarykovy univerzity, olomoucké Univerzity Palackého a společnost Aquatest.

Nanotechnologie prožívají v tuzemsku velký boom. Liberecká společnost Elmarco vyvinula s místní Technickou univerzitou stroj na průmyslovou výrobu nanovláken, na trh přišla už s náplastí z takového materiálu, která má urychlit léčbu oděrek. Studium nanotechnologií ještě letos nabídne Vysoká škola báňská v Ostravě.