NAPA DAV316: dostupný MP3/CD přehrávač s ID3 tagy

  5:00aktualizováno  5:00
Žhavá novinka na našem trhu, přenosný MP3/CD přehrávač hongkongské společnosti AMAX DAV316, nabízí za necelých šest tisíc podporu ID3 tagů a vyrovnávací paměť pro MP3 na 120 sekund. Nebude se opakovat zklamání z Thomsonu PDP 2080 v podobné cenové hladině?

Po dvou předchozích přenosných přehrávačích, solidním DAV315 a nepovedeným DAV311, jenž si na úkor velmi špatné kvality zvuku přibral možnost přehrávat VideoCD, přichází z Asie pravděpodobně bomba předvánočního trhu. DAV316 už je zase čistokrevným MP3/CD playerem, navíc s grafickým displejem, podporou ID3 tagů a větší cache, to vše pod hranicí šesti tisíc korun včetně DPH.

RozbaleníNAPA DAV316
DAV316 už neobdržíte jako o 315 v plastovém lisovaném obalu na jedno otevření, ale v solidní kartonové krabici. Kromě přehrávače samotného obdržíte pochopitelně i nezbytné příslušenství. Energii dodávají dva tužkové akumulátory, poctivé to "šestnáctistovky", jež v této činnosti dokáží podle typu disku a vyjádření výrobce setrvat až 12 hodin (u cédéčka s MP3 na 192 kbps jsem zaznamenal výdrž cirka 9 hodin). K nim náleží síťový adaptér, jehož prostřednictvím se dobíjejí přímo v přístroji - bohužel bez indikace na displeji. Dále tu jsou sluchátka značky LáPhony. Jsou velice levná a basy od nich rozhodně nečekejte. Já je nechal v krabici a vzal na to kosy. Tedy KOSSy. To vám byl potom zvuk jedna báseň! Dalším elementem v krabici je popruh, po jehož připnutí na boční úchytky můžete nosit přehrávač přes rameno jako kabelku. A prosím fanfáru, jako poslední přichází dálkový ovladač! Velice šikovný, pochopitelně průchozí s jackem na připojení sluchátek. Naneštěstí hlavní tlačítka, velmi citlivá, jsou rozmístěna trochu nešťastně nad klipsnou, kde byste při připínání k pásku nebo náprsní kapse potřebovali mít palec. Nicméně funguje prima.

Rozkoukání
DAV316 konečně podporuje ID3 tagyVzhled přístroje i rozmístění ovládacích prvků jsou, kromě barevného provedení, shodné s DAV315. Numerický displej však nahradil grafický kolega se dvěma textovými řádky a jedním pro stavové ikony, jenž předchozímu modelu zoufale chyběl, nicméně stále není podsvícen. Vlevo od něj jsou umístěna tlačítka Stop/Power Off, Play/Pause a přetáčení/vyhledávání vpřed a vzad. Vpravo pak zamykací Hold (vlastní má i dálkový ovladač), regulace hlasitosti a Mode pro volbu režimů přehrávání (Repeat One/All/Dir, Intro, Random One/All/Dir), zapnutí/vypnutí vyrovnávací paměti (pouze pro CDDA), volbu jedné ze čtyř přednastavených konfigurací ekvalizéru (Classic, Pop, Jazz, Rock) a v případě datových disků i přeskakování po jednotlivých souborech či celých adresářích. Na displeji scrolluje název souboru, v případě rozeznání ID3 tagu pak název skladby, její interpret a album, na spodním řádku číslo adresáře, souboru a odehraný čas. Je-li přehrávač v klidu, můžete si naprogramovat vlastní playlist s maximálně 32 položkami.

Playback
Dálkový ovladač s osmi tlačítky Přehrávání prakticky není co vytknout. Dekodér si poradí s kompletní škálou datových toků, mechanika načetla všechna CD, co jsem jen našel. Zvuk je kvalitní (jen si musíte pořídit jiná sluchátka) a vynikne zvláště po připojení k domácí aparatuře pomocí separátního Line Out jacku. Předvolby ekvalizéru zvuk příliš nevylepší (spíš naopak), ale naštěstí to není zapotřebí. Vyrovnávací paměť pojme 2 minuty záznamu v MP3 při 128 kbps, po načtení bufferu se zastaví motor, což zvyšuje výdrž baterií. Pro CDDA je to 45 sekund s 4bit kompresí a mechanika stále běží. Přístroj se s otřesy například při chůzi vyrovnává velice dobře, sem tam může dojít k menšímu přeskočení, ale nestalo se, že by se přehrávání po nějakém výpadku už nerozeběhla. Jen jediná výtka - přehrávač má ve vertikální poloze problém s načítáním obsahu disku. Při čtení TOC mu více svědčí vodorovná pozice.

Hodnocení
Přehrávač DAV316 zůstal věrný pověsti dobrého služebníka svého předchůdce. K tomu přidal dálkové ovládání, grafický displej a podporu ID3 tagů. Pokud jste se trápili s Thomsonem PDP 2080, jehož doporučená koncová cena byla jen o tři stovky nižší, s "třistašestnáctkou" chybu neuděláte.

Nenechte se zmást přibalenými sluchátky, jež hrají opravdu jako z pověstného kastrolu. Výstup přehrávače je kvalitní, není to samozřejmě žádná HiFi záležitost, ale zvuk je čistý a díky odděleným výstupům pro sluchátka a zesilovač můžete přístroj připojit i k domácí aparatuře. Ostudu přehrávači dělá jen nepoužitelný ekvalizér.

Kvalita zvuku a funkce: 25 bodů ze 30.

Ovládání přístroje tlačítky rozmístěnými kolem displeje je snadné a intuitivní. Dálkový ovladač na sluchátkovém kabelu je vymožeností dražších kousků, ale zde nechybí. Mohl by však být zpracován lépe, tlačítka jsou příliš citlivá a špatné umístěná. Povrchové zpracování přehrávače ve světle fialové metalíze není zrovna šťastné, ale o barvu tu nejde.

Ergonomie a ovládání: 19 bodů z 25.

Ve výbavě by se mi samozřejmě líbila kvalitnější sluchátka, ale to už je daň za nízkou cenu, s níž se kupující musí smířit. Také by neškodil kabel pro propojení s věží. Chybou je absence jakékoliv indikace stavu nabíjení akumulátorů.

Vybavení: 10 bodů z 15.

Cena, za níž je přehrávač k dostání na předvánočním trhu, určitě přiláká mnoho zájemců z řad fanoušků MP3. Je více než lákavá a o DAV316 určitě bude veliký zájem. Za necelých šest tisíc získáte kvalitní přehrávač se všemi funkcemi, které při poslechu MP3 využijete.

Cena: 30 bodů ze 30.

K testu zapůjčila firma Alzasoft.Témata: Asie, MP3, rock, classic, Jazz

Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...Najdete na iDNES.cz