Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naprogramujte si své sny

aktualizováno 
Asi se najde jen málo lidí, kteří si někdy nepřáli předem si určit, co se jim bude v noci zdát. Tuto touhu má splňovat nový přístroj, který hodlá jeho výrobce uvést na trh již tento rok. Chcete si také předem určit své sny? A víte, jaká jsou rizika?
Pokud jste někdy snili o tom, že budete ovládat své sny a nenecháte se již dále strašit nočními můrami, patrně budete potěšeni doslova snovým produktem, se kterým přišla japonská společnost Takara. Podle slov tvůrců tohoto produktu si nyní budete moci vědomě určovat, o čem se vám má zdát.

Nejdřív pes a potom sny

Japonská hračkářská společnost Takara na sebe upozornila již produktem nazvaným Bow-Lingual. Jedná se systém, který doslova překládá psí „řeč“ do člověčtiny. Tento produkt byl tak populární, že jej dokonce přivezl ukázat japonský předseda vlády prezidentu Putinovi při oslavách výročí města Petrohrad.

Přístroj Bow-Lingual pro "překlad" psí řeči 

Stejnou funkci nabízí Meowlingual, který se však zaměřuje na kočičí miláčky. Firma však nezůstala pouze u překladače řeči zvířat. Nedávno představila zařízení, které má umožnit jeho uživateli plánování vlastních snů.

Nový přístroj japonský výrobce nazval Yumemi Kobo a hodlá jej začít prodávat již tento rok, i když ještě nebyl dostatečně otestován.

Co se nám dnes bude zdát?

Systém pracuje v několika fázích. Při ulehnutí člověka se tato hračka snaží člověka uvolnit a přivést na pokraj spánku prostřednictvím podkresové náladové hudby, měkkého světla a příjemné vůně. V okamžiku, kdy se uživatel cítí dostatečně uvolněn, má namluvit větu, která by měla vyjadřovat podstatu snu, který chce, aby se mu tuto noc zdál. Na základě osmihodinového spánkového cyklu, pak zařízení v REM fázích spánku potichu vysílá tuto větu společně s hudbou a vůní.

Zařízení na ovlivňování snů Yumemi Kobo 

To má stimulovat mozek, aby pak rozehrál snovou scénu, kterou si uživatel vysnil v bdělém stavu. Po osmi hodinách pak systém spáče pomalu budí jemnou hudbou a mírným světlem, které má simulovat úsvit. To vše proto, aby nezapomněl na příjemné chvíle, které ve spánku prožil, a měl hned po ránu dobrou náladu.

Na každého nepůsobí

V průběhu testování této novinky, které prováděli především zaměstnanci společnosti Takara, se zjistilo, že přístroj ne vždy splní uživatelovo očekávání. „Někdo říká, že téma snu bylo správné a děj se neodehrával podle původních představ“, říká marketingový ředitel společnosti Kenji Hattori pro BBC a dodává: „Další testovací osoby si stěžovaly, že byly hlukem přístroje probuzeny, ale na určitém vzorku lidí vše fungovalo tak, jak mělo“. Vše by se prý ale mělo do uvední produktu na trh stihnout vyřešit.

Slova odborníka však nejsou tak optimistická jako tvrzení lidí z Takary. „Obsah snění je velice individuální, niterná, soukromá záležitost. Někdo je vnímavý i ve spánku, jiné, jak se říká, neprobudí, ani když vedle nich střílejí z děla,“ říká klinický psycholog PhDr. Jiří Tyl a dodává: „Některý sen zpracovává zážitky z uplynulého dne, některý plánuje na zítřek, jiný vyvolává staré děsy...“. Z tohoto důvodu podle Tyla bude zařízení na někoho působit dost a na někoho vůbec ne. „Je také mnoho lidí, kteří si sen nikdy neuvědomí, a proto věří, že se jim nic nezdá,“ upřesňuje psycholog. Podle Tyla pracuje zařízení pracuje na principu pozitivní sugesce a jeho účinek by měl být kladný. „Bylo by skvělé zjištění, že metoda může zahnat noční můry a navodit sny příjemné,“ uzavírá doktor Tyl.

Poměrně levné snění.

Cena tohoto zařízení asi nikomu noční můry dělat nebude, neboť se má pohybovat v přepočtu kolem 2 000 korun. Potenciální zájemci tak již nyní mohou začít šetřit a těšit se splnění svých snů alespoň ve snu. Případně mohou doufat, že jim firma bude ochotna vrátit peníze, když zjistí, že na ně Yumemi Kobo nemá vliv.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Najdete na iDNES.cz