Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naprogramujte si své sny

aktualizováno 
Asi se najde jen málo lidí, kteří si někdy nepřáli předem si určit, co se jim bude v noci zdát. Tuto touhu má splňovat nový přístroj, který hodlá jeho výrobce uvést na trh již tento rok. Chcete si také předem určit své sny? A víte, jaká jsou rizika?
Pokud jste někdy snili o tom, že budete ovládat své sny a nenecháte se již dále strašit nočními můrami, patrně budete potěšeni doslova snovým produktem, se kterým přišla japonská společnost Takara. Podle slov tvůrců tohoto produktu si nyní budete moci vědomě určovat, o čem se vám má zdát.

Nejdřív pes a potom sny

Japonská hračkářská společnost Takara na sebe upozornila již produktem nazvaným Bow-Lingual. Jedná se systém, který doslova překládá psí „řeč“ do člověčtiny. Tento produkt byl tak populární, že jej dokonce přivezl ukázat japonský předseda vlády prezidentu Putinovi při oslavách výročí města Petrohrad.

Přístroj Bow-Lingual pro "překlad" psí řeči 

Stejnou funkci nabízí Meowlingual, který se však zaměřuje na kočičí miláčky. Firma však nezůstala pouze u překladače řeči zvířat. Nedávno představila zařízení, které má umožnit jeho uživateli plánování vlastních snů.

Nový přístroj japonský výrobce nazval Yumemi Kobo a hodlá jej začít prodávat již tento rok, i když ještě nebyl dostatečně otestován.

Co se nám dnes bude zdát?

Systém pracuje v několika fázích. Při ulehnutí člověka se tato hračka snaží člověka uvolnit a přivést na pokraj spánku prostřednictvím podkresové náladové hudby, měkkého světla a příjemné vůně. V okamžiku, kdy se uživatel cítí dostatečně uvolněn, má namluvit větu, která by měla vyjadřovat podstatu snu, který chce, aby se mu tuto noc zdál. Na základě osmihodinového spánkového cyklu, pak zařízení v REM fázích spánku potichu vysílá tuto větu společně s hudbou a vůní.

Zařízení na ovlivňování snů Yumemi Kobo 

To má stimulovat mozek, aby pak rozehrál snovou scénu, kterou si uživatel vysnil v bdělém stavu. Po osmi hodinách pak systém spáče pomalu budí jemnou hudbou a mírným světlem, které má simulovat úsvit. To vše proto, aby nezapomněl na příjemné chvíle, které ve spánku prožil, a měl hned po ránu dobrou náladu.

Na každého nepůsobí

V průběhu testování této novinky, které prováděli především zaměstnanci společnosti Takara, se zjistilo, že přístroj ne vždy splní uživatelovo očekávání. „Někdo říká, že téma snu bylo správné a děj se neodehrával podle původních představ“, říká marketingový ředitel společnosti Kenji Hattori pro BBC a dodává: „Další testovací osoby si stěžovaly, že byly hlukem přístroje probuzeny, ale na určitém vzorku lidí vše fungovalo tak, jak mělo“. Vše by se prý ale mělo do uvední produktu na trh stihnout vyřešit.

Slova odborníka však nejsou tak optimistická jako tvrzení lidí z Takary. „Obsah snění je velice individuální, niterná, soukromá záležitost. Někdo je vnímavý i ve spánku, jiné, jak se říká, neprobudí, ani když vedle nich střílejí z děla,“ říká klinický psycholog PhDr. Jiří Tyl a dodává: „Některý sen zpracovává zážitky z uplynulého dne, některý plánuje na zítřek, jiný vyvolává staré děsy...“. Z tohoto důvodu podle Tyla bude zařízení na někoho působit dost a na někoho vůbec ne. „Je také mnoho lidí, kteří si sen nikdy neuvědomí, a proto věří, že se jim nic nezdá,“ upřesňuje psycholog. Podle Tyla pracuje zařízení pracuje na principu pozitivní sugesce a jeho účinek by měl být kladný. „Bylo by skvělé zjištění, že metoda může zahnat noční můry a navodit sny příjemné,“ uzavírá doktor Tyl.

Poměrně levné snění.

Cena tohoto zařízení asi nikomu noční můry dělat nebude, neboť se má pohybovat v přepočtu kolem 2 000 korun. Potenciální zájemci tak již nyní mohou začít šetřit a těšit se splnění svých snů alespoň ve snu. Případně mohou doufat, že jim firma bude ochotna vrátit peníze, když zjistí, že na ně Yumemi Kobo nemá vliv.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Další z rubriky

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Najdete na iDNES.cz