Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster 2.0 Beta 5 - nejpopulárnější vyhledávač MP3 souborů

  0:35aktualizováno  0:35
Kdo hledá hudbu v MP3 používá Napster. Kdo kritizuje pirátské šíření nahrávek, zmiňuje Napster. Představujeme vám program, o kterém se mluví.
Účelem Napsteru je jednoduché vyhledání a stažení oblíbené hudby v MP3 formátu. Proti jiným programům zaměřeným na vyhledávání MP3 souborů pracuje na jiném principu. Server Napsteru tvoří centrálu internetové sítě vlastníků těchto souborů, kteří volně nabízejí své soubory ostatním zájemcům. Popularita programu je tak vysoká, že si vynutila i verzi pro počítače Apple Macintosh - pod názvem Macster. Pro Windows je nyní k dispozici pátá beta druhé verze Napsteru. Jedná se o Freeware program, který je k dispozici zcela zdarma.

Po spuštění programu musíte zadat jméno a heslo, abyste získali přístup k databázi Napsteru. Vzhledem k obrovskému množství připojených uživatelů, může chvíli trvat, než najdete jméno, které ještě nikdo nepoužívá. Svou knihovnu MP3 souborů můžete nabídnout ke sdílení a rozšířit tak dazabázi Napsteru o další dostupné soubory.

Ve vzhledu ovládacího panelu došlo v nové verzi ke změně, ale jeho řešení zůstává spartánské a nijak neoslňuje. Hlavní důraz je kladen na je jeho účelnost. Napster se vyznačuje snadno osvojitelným uživatelským rozhraním.

Napster Search

Po spuštění se program se připojí k serveru Napsteru a můžete začít hledat požadovaný MP3 soubor. Při hledání vložíte název skladby či jméno umělce, k dispozici je řada dalších vymezujících kritérií. Maximální počet vyhledaných souborů je v beta verzi omezen na sto. Ve finální verzi by podle autorů toto omezení mělo zmizet. U vyhledaných odkazů se vypisuje kvalita MP3 souborů a údaje o rychlosti linky přes níž jsou dostupné.

Vybrané soubory můžete lehce stáhnou přímo v programu Napster.

Napster Transfer

Napster nabízí i další doplňující funkce. Chat umožňuje komunikaci s dalšími uživateli ve fórech (kanálech) rozdělených podle žánrů. Library zobrazuje vaše sdílené soubory. Můžete je spouštět přímo z Napsteru a vytvářet z nich playlisty. Hotlist udržuje seznam souborů ve vybraných oblíbených MP3 knihovnách.

Napster Library

Napster si přes určité nedostatky získal masovou podporu u fanoušků MP3 formátu, kteří se zbavili únavného prohledávání Internetu. V Napsteru je možné najít prakticky vše, co je populární. Obvykle nabízí kolem 600 až 1500 GB písní v MP3, z právního hlediska většinou pochybného původu.

Program vešel ve známost i u širší veřejnosti poté, co Napster žalovala americká asociace zastupující zájmy hudebních společností (RIAA - Recording Industry Association of America) za podporu ilegálního kopírování a distribuce nahrávek. V USA se také množí případy blokování přístupu k Napsteru v univerzitních sítích, neúnosně zatížených studenty stahujícími a vyměňujícími MP3 skladby. Budoucnost výměnného systému založeného Napsterem závisí hlavně na rozhodnutí amerických soudů.

Výrobce: Napster, Inc.
Website: http://www.napster.com/
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: napv2b5.exe
Cena: Freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Netradiční spořiče monitoru, které si zamilujete

Ilustrační foto

Nejen pro milovníky industriálního designu, ale také vyznavače sci-fi, lega či vizuálních efektů jsme vybrali povedené...

Najdete na iDNES.cz