Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster funguje dál - prozatím

  0:02aktualizováno  0:02
Uživatelé Napsteru mohou oslavovat. Populární systém pro sdílení MP3 souborů přežil další "soudný" den a funguje dál. Jednání před odvolacím soudem skončilo bez finálního verdiktu, ale poprvé se vyvíjelo nepříjemně pro žalující organizaci RIAA.
Napster opět přežil. Druhého října se konalo další pokračování soudního případu RIAA versus Napster. Federální soud nařídil v červenci, aby Napster zamezil kopírování MP3 souborů chráněných autorskými právy, což by znamenalo zrušení výměnné služby, kterou provozuje. V posledním okamžiku se Napster obrátil k odvolacímu soudu, který toto nařízení prozatím pozastavil. Nyní se obě sporné strany musely dostavit k odvolacímu soudu, aby rozhodl, jak dál.

Soud vyslechl obě strany a zatím nerozhodl, ale průběh líčení byl poprvé dosti nepříjemný pro žalující stranu. Na rozdíl od soudkyně Patelové, která o případu rozhodovala v první instanci, soud nepomíjel argumenty obhajoby. Soustředil se hlavně na otázku, proč zastavit Napster, když zatím nikomu nebylo soudně dokázáno, že pomocí tohoto systému porušuje copyright.

Celé jednání bylo pro žalující organizaci RIAA velmi deprimující. Soudci nerozhodli o zákazu Napsteru, o který hudební průmysl usiloval. Místo toho chtěli od zástupců žalující strany více informací a jejich postoj k RIAA nebyl příliš shovívavý. Soudní senát také při jednání zpochybnil některé závěry, ke kterým došel první soud, např. zodpovědnost Napsteru za to, co kopírují jeho uživatelé.

Právní zástupce Napsteru Boies, výkonný šéf Barry
a zakladatel Fanning po soudním jednání. (Reuters)

Napster přes probíhající soud stále nevylučuje možnost dohody s hudebními firmami. Podle RIAA není chyba na jejich straně, protože Napster měl spoustu příležitostí přijít se smysluplnou nabídkou. Šéf Napsteru Barry však na tiskové konferenci uvedl, že Napster již RIAA nabídl několik kompromisních řešení. Např. obchodní model, v němž by uživatelé platili měsíčně 4.95 dolaru a pro hudebníky a nahrávací společnosti by připadlo 500 miliónů dolarů. Všechny nabídky však byly odmítnuty a zástupci hudebních firem nepřišli s žádným protinávrhem.

Pro Napster je nyní rozhodující zachování jeho služby. Přestože jde bezesporu o úspěch Napsteru, nelze jej přeceňovat. Senát odvolacího soudu odložil své rozhodnutí bez určení přesného termínu. I když bude jeho rozhodnutí znít ve prospěch Napsteru, bude se jednat pouze o rozsudek odvolacího soudu. Jeho charakter však může značně ovlivnit další vývoj kausy.

Jaká jsou možná rozhodnutí soudu? Senát se může přiklonit k rozsudku soudkyně Patelové a zablokovat výměnnou službu. Může jej přehodnotit a konstatovat, že předčasný zákaz není nutný, dokud nebude u řádného soudu o Napsteru definitivně rozhodnuto. Soud může poslat případ zpět nižší instanci (soudkyni Patelové), aby provedla nové řízení a přihlédla k dalším důkazům. Podle některých pozorovatelů je nejpravděpodobnější poslední řešení.

Autor:


Témata: MP3, soudce, Napster, Reuters

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Rusko rozhodlo o zablokování populární komunikační sítě Telegram

Messenger Telegram

Moskevský soud nařídil zablokování přístupu k šifrované komunikační službě Telegram po celém Rusku. Důvodem je, že tato...

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Najdete na iDNES.cz