Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster funguje dál - prozatím

  0:02aktualizováno  0:02
Uživatelé Napsteru mohou oslavovat. Populární systém pro sdílení MP3 souborů přežil další "soudný" den a funguje dál. Jednání před odvolacím soudem skončilo bez finálního verdiktu, ale poprvé se vyvíjelo nepříjemně pro žalující organizaci RIAA.
Napster opět přežil. Druhého října se konalo další pokračování soudního případu RIAA versus Napster. Federální soud nařídil v červenci, aby Napster zamezil kopírování MP3 souborů chráněných autorskými právy, což by znamenalo zrušení výměnné služby, kterou provozuje. V posledním okamžiku se Napster obrátil k odvolacímu soudu, který toto nařízení prozatím pozastavil. Nyní se obě sporné strany musely dostavit k odvolacímu soudu, aby rozhodl, jak dál.

Soud vyslechl obě strany a zatím nerozhodl, ale průběh líčení byl poprvé dosti nepříjemný pro žalující stranu. Na rozdíl od soudkyně Patelové, která o případu rozhodovala v první instanci, soud nepomíjel argumenty obhajoby. Soustředil se hlavně na otázku, proč zastavit Napster, když zatím nikomu nebylo soudně dokázáno, že pomocí tohoto systému porušuje copyright.

Celé jednání bylo pro žalující organizaci RIAA velmi deprimující. Soudci nerozhodli o zákazu Napsteru, o který hudební průmysl usiloval. Místo toho chtěli od zástupců žalující strany více informací a jejich postoj k RIAA nebyl příliš shovívavý. Soudní senát také při jednání zpochybnil některé závěry, ke kterým došel první soud, např. zodpovědnost Napsteru za to, co kopírují jeho uživatelé.

Právní zástupce Napsteru Boies, výkonný šéf Barry
a zakladatel Fanning po soudním jednání. (Reuters)

Napster přes probíhající soud stále nevylučuje možnost dohody s hudebními firmami. Podle RIAA není chyba na jejich straně, protože Napster měl spoustu příležitostí přijít se smysluplnou nabídkou. Šéf Napsteru Barry však na tiskové konferenci uvedl, že Napster již RIAA nabídl několik kompromisních řešení. Např. obchodní model, v němž by uživatelé platili měsíčně 4.95 dolaru a pro hudebníky a nahrávací společnosti by připadlo 500 miliónů dolarů. Všechny nabídky však byly odmítnuty a zástupci hudebních firem nepřišli s žádným protinávrhem.

Pro Napster je nyní rozhodující zachování jeho služby. Přestože jde bezesporu o úspěch Napsteru, nelze jej přeceňovat. Senát odvolacího soudu odložil své rozhodnutí bez určení přesného termínu. I když bude jeho rozhodnutí znít ve prospěch Napsteru, bude se jednat pouze o rozsudek odvolacího soudu. Jeho charakter však může značně ovlivnit další vývoj kausy.

Jaká jsou možná rozhodnutí soudu? Senát se může přiklonit k rozsudku soudkyně Patelové a zablokovat výměnnou službu. Může jej přehodnotit a konstatovat, že předčasný zákaz není nutný, dokud nebude u řádného soudu o Napsteru definitivně rozhodnuto. Soud může poslat případ zpět nižší instanci (soudkyni Patelové), aby provedla nové řízení a přihlédla k dalším důkazům. Podle některých pozorovatelů je nejpravděpodobnější poslední řešení.

Autor:


Témata: MP3, soudce, Napster, Reuters

Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Asistent Google si poradí se dvěma jazyky najednou. Čeština pořád chybí

Umělá inteligence Google Assistant se už nyní připravuje na konverzaci v...

Už delší dobu se mluvilo o funkci bilingvního asistenta. Koncem léta Google tuto funkci konečně představil spolu s...

Trump si stěžuje, že Google neodkázal na jeho řeč. Nemá pravdu, ale vadí to?

Donald Trump si postěžoval, že Google neodkazuje na jeho projevy. Není to ale...

Americký prezident si na Twitteru podruhé postěžoval na to, že jej vyhledávač Google znevýhodňuje. Tentokrát to...

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Najdete na iDNES.cz