Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster se zaprodal hudebnímu průmyslu

  0:05aktualizováno  0:05
Zásadní zlom nastal v ostře sledovaném sporu mezi hudebním průmyslem a firmou Napster, poskytující systém pro sdílení MP3 souborů. Nahrávací firma BMG oznámila vytvoření strategického spojenectví s Napsterem a odstoupení od žaloby na tento systém, který se přemění v placenou členskou službu.
Hudební gigant BMG se dohodl s Napsterem. BMG je jednou z "velké pětky" největších hudebních firem, které tento systém pro výměnu MP3 souborů na internetu zažalovaly z porušování autorských práv.

Vlastník BMG společnost Bertelsmann AG oznámila, že od žaloby na Napster odstoupí. Podmínkou dohody však je, že Napster zavede placenou službu pro členy, která bude chránit díla s copyrightem, a z níž budou odváděny poplatky. Zároveň bylo oznámeno, že BMG vytvoří s Napsterem strategické spojenectví. Tato partnerská spolupráce by měla přeměnit Napster v novou zabezpečenou členskou službu pro sdílení souborů. Bertelsmann se bude podílet na jejím financování prostřednictvím své skupiny pro elektronické obchodování. Bertelsmann vyzval ostatní hudební firmy, aby se k alianci přidaly. Obě společnosti uvedly, že již vyvinuly nový obchodní model distribuční služby.

O podobných nabídkách Napsteru hudebním firmám, které by umožnily rozjet Napster na komerční bázi a zajistily dodržování autorských práv k šířeným skladbám, jsme již dříve informovali. Napster v současné podobě je pouze přechodným stádiem. Zakladatel Napsteru Fanning uživatelům vzkázal: "Pokud si myslíte, že je nyní Napster skvělý, jen počkejte, teprve začínáme".

Dohoda s firmou Bertelsmann přišla po řadě jednání v době, kdy Napster čeká na rozhodnutí odvolacího soudu o tom, zda bude jeho služba předběžně zakázána. Výkonný šéf Napsteru Barry na tiskové konferenci uvedl, že očekává kladné rozhodnutí soudu i další dohody a spojenectví s ostatními hudebními firmami.

Podle vedení Bertelsmannu Napster ukázal cestu pro novou hudební distribuci a vytvoří základnu pro nový způsob obchodování, který je budoucností hudebního průmyslu. Prvním, kdo se k dosažené dohodě vyjádřil, je další člen "velké pětky" Time Warner. Označil dohodu za pozitivní krok pro hudební průmysl a důkaz, že hudební firmy přijímají myšlenku služeb založených na předplatném. Mluvčí firmy však odmítl komentovat možnost připojení Time Warner k dohodě.

Hudební průmysl byl dosud kritizován za více než opatrný postoj k novým internetovým technologiím. Pokud se BMG podaří využít potenciál Napsteru s jeho milióny uživatelů a snadným přístupem k hudbě, bude to znamenat opravdový převrat v dosavadní distribuci hudby. Postoj a případné připojení dalších hudebních firem však zatím zůstávají otázkou.

Autor:


Témata: MP3, Napster, Time Warner

Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Najdete na iDNES.cz