Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster se zaprodal hudebnímu průmyslu

  0:05aktualizováno  0:05
Zásadní zlom nastal v ostře sledovaném sporu mezi hudebním průmyslem a firmou Napster, poskytující systém pro sdílení MP3 souborů. Nahrávací firma BMG oznámila vytvoření strategického spojenectví s Napsterem a odstoupení od žaloby na tento systém, který se přemění v placenou členskou službu.
Hudební gigant BMG se dohodl s Napsterem. BMG je jednou z "velké pětky" největších hudebních firem, které tento systém pro výměnu MP3 souborů na internetu zažalovaly z porušování autorských práv.

Vlastník BMG společnost Bertelsmann AG oznámila, že od žaloby na Napster odstoupí. Podmínkou dohody však je, že Napster zavede placenou službu pro členy, která bude chránit díla s copyrightem, a z níž budou odváděny poplatky. Zároveň bylo oznámeno, že BMG vytvoří s Napsterem strategické spojenectví. Tato partnerská spolupráce by měla přeměnit Napster v novou zabezpečenou členskou službu pro sdílení souborů. Bertelsmann se bude podílet na jejím financování prostřednictvím své skupiny pro elektronické obchodování. Bertelsmann vyzval ostatní hudební firmy, aby se k alianci přidaly. Obě společnosti uvedly, že již vyvinuly nový obchodní model distribuční služby.

O podobných nabídkách Napsteru hudebním firmám, které by umožnily rozjet Napster na komerční bázi a zajistily dodržování autorských práv k šířeným skladbám, jsme již dříve informovali. Napster v současné podobě je pouze přechodným stádiem. Zakladatel Napsteru Fanning uživatelům vzkázal: "Pokud si myslíte, že je nyní Napster skvělý, jen počkejte, teprve začínáme".

Dohoda s firmou Bertelsmann přišla po řadě jednání v době, kdy Napster čeká na rozhodnutí odvolacího soudu o tom, zda bude jeho služba předběžně zakázána. Výkonný šéf Napsteru Barry na tiskové konferenci uvedl, že očekává kladné rozhodnutí soudu i další dohody a spojenectví s ostatními hudebními firmami.

Podle vedení Bertelsmannu Napster ukázal cestu pro novou hudební distribuci a vytvoří základnu pro nový způsob obchodování, který je budoucností hudebního průmyslu. Prvním, kdo se k dosažené dohodě vyjádřil, je další člen "velké pětky" Time Warner. Označil dohodu za pozitivní krok pro hudební průmysl a důkaz, že hudební firmy přijímají myšlenku služeb založených na předplatném. Mluvčí firmy však odmítl komentovat možnost připojení Time Warner k dohodě.

Hudební průmysl byl dosud kritizován za více než opatrný postoj k novým internetovým technologiím. Pokud se BMG podaří využít potenciál Napsteru s jeho milióny uživatelů a snadným přístupem k hudbě, bude to znamenat opravdový převrat v dosavadní distribuci hudby. Postoj a případné připojení dalších hudebních firem však zatím zůstávají otázkou.

Autor:


Témata: MP3, Time Warner, Napster

Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz