Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster: Stahování komerčních nahrávek v MP3 je legální

  0:45aktualizováno  0:45
Tým právníků Napsteru notně posílený příchodem Davida Boiese, který se na straně vlády USA nemalou měrou podílel na vyhrání sporu s firmou Microsoft, se statečně vrhl do boje proti RIAA. Jeho posledním trhákem je prohlášení, že stahování MP3 souborů prostřednictvím Napsteru je zcela legální.
Tým právníků Napsteru notně posílený příchodem Davida Boiese, který se na straně vlády USA nemalou měrou podílel na vyhrání sporu s firmou Microsoft, se statečně vrhl do boje proti RIAA. Jeho posledním trhákem je prohlášení, že stahování MP3 souborů prostřednictvím Napsteru je zcela legální. Ve své odpovědi na snahu RIAA donutit soud vydat předběžné opatření a ukončit provoz Napster serverů, se kromě jiného uvádí, že vyhledávání a následné stahování komečních nahrávek ve formátu MP3 je legální a je chráněno zákonem v případě, že uživatelé Napsteru tyto získané nahrávky dále za úplatu nešíří.

Jak jsme již opakovaně informovali, Napster v současné době čelí žalobě RIAA a jejích členů, kteří žádají okamžité stažení všech nahrávek předních hudebních nahrávacích společností z důvodu masivního porušování autorských práv. Na podporu svého tvrzení doložili výsledky průzkumů, které dokazují, že existence Napsteru se nemalou měrou promítla do poklesu prodeje hudebních CD.

Napster na svou obranu předložil výsledky vlastních studií, které dokazují, že se jím nabízené služby naopak pozitivně promítly do růstu prodeje hudebních CD. Podle předložené studie více než 70 procent dotázaných uživatelů Napsteru prohlásilo, že Napster používá pouze pro otestování hudebních nahrávek před jejich koupí.

Ve své odpovědi na žádost RIAA o zastavení provozu služby Napster tým právníků uvádí tři významné důvody na svoji obranu, proč by soudkyně Marilyn Hall Patel měla soudní stání rozhodnout ve prospěch Napsteru.

V prvé řadě je to tvrzení, že stahování nahrávek uživateli Napsteru je v souladu se zákonem, na základě kterého firma Diamond Multimedia vyhrála při s RIAA ve věci svého prvního MP3 přehrávače RIO. Tento zákon (Audio Home Recording Act z roku 1992) výslovně zamezuje žalobám z porušování autorských práv při nekomerčním použití analogové nebo digitální nahrávky. Na základě tohoto tvrzení by stahování hudebních nahrávek prostřednictvím Napsteru bylo zcela legální, ale stahování plných verzí počítačových programů a filmů by i nadále bylo porušováním autorských práv. V případě, že tento argument neobstojí, má Napster v záloze ještě dvě esa.

Podle jeho vyjádření se na něho vztahují stejné legislativní podmínky, které zachránily v roce 1980 firmu SONY a její Betamax videorekordér. Firma SONY tehdy čelila žalobě filmového průmyslu z výroby zařízení, které může být snadno použité pro výrobu pirátských kopií filmů. Rozhodnutí soudu, které bylo ve prospěch Betamaxu, bylo odůvodněno tím, že dané zařízení může být použité i pro mnoho zcela legálních účelů. V souladu s tímto rozhodnutím Napster prohlašuje, že i za stávající situace, kdy většina jeho uživatelů stahuje komerční nahrávky, mohou být jeho služby použity zcela legálně, například pro propagaci nezávislých hudebníků a nahrávacích společností.

Posledním obranným tvrzením, které soud však nedávno zamítl, je prohlášení, že Napster nemá nic společného s nabízenými nahrávkami svých uživatelů a jako takový za ně nemůže nést odpovědnost.

Nejzajímavějším argumentem je citace obskurního legislativního dogma o zneužití autorských práv, které říká, že majitel autorských práv může přijít o možnost vymáhání odškodného za jejich porušování v případě, že je použil s cílem zamezení další konkurence. Právníkům Napsteru se totiž podařilo legální cestou získat dokumenty prokazující, že RIAA zneužívá vlastnictví autorských práv ke komerčním hudebním nahrávkám s úmyslem zamezení konkurence. S největší pravděpodobností se jedná o materiály prokazující nátlak hudebních společností na prodejce, který měl za následek umělé zvýšení cen hudebních nosičů.

Soudní stání ve věci Napster versus RIAA je naplánováno na 26. července a bude rozhodně zajímavé sledovat, jak to všechno dopadne. Z původně předem jasného soudního stání se stává komplikovaná kausa, ve které je výsledek stále nejistý.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz