Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster v2.0 beta 7 - nová verze podporuje legalitu stahování

  0:30aktualizováno  0:30
Bez oslavných tiskových prohlášení, téměř nepovšimnuta, se objevila nová beta verze Napsteru. Kromě downloadu na domovské stránce žádné další informace o tom, co nového přináší již 7. beta verze tohoto kontroverzního programu, nenajdete. Proto jsme ji otestovali za vás.
Napster má novou verzi, ale netěšte se předčasně. Finální verze, jak se zdá, se nikdy nedočkáme. Zato zde máme, již sedmou betu verze 2.0. Přesto i každá nová beta verze programu Napster vzbuzuje velká očekávání. Kromě soudních problémů, které rozhodují o existenci Napsteru v dosavadní podobě (kausa RIAA versus Napster), je Napster i pod silným tlakem konkurence. V krátké době vznikla řada programů jako je Gnutella, ScourExchange či CuteMX. Každý z nich nabízí proti Napsteru něco navíc. Mohli bychom tedy očekávat, že Napster bude na výzvu reagovat a přijde s řadou novinek.

Jaká je realita, posuďte sami. Již minulá beta 6 byla dosti sporným pokrokem pro uživatele Napsteru. Nabídla možnost měnit barvy programového panelu či poslouchat skladbu během stahování (play song). Vysloveným krokem vzad pak bylo odstranění tlačítka resume. V praxi sice příliš nefungovalo, ale odstranění funkce místo pokusu o její vylepšení není rozhodně postup vstřícný uživatelům. Ani podpora formátu WMA většinu uživatelů nenadchla a přes rostoucí uplatnění tohoto formátu od firmy Microsoft takových souborů v Napsteru mnoho nenajdete.

Kdo očekával od beta verze 7 vylepšení možností pro stahování souborů, zmýlil se. Jak je u Napsteru zvykem, na jeho stránkách nenajdete o nové verzi žádné informace. Novinky jsou však viditelné na první pohled. Na panelu přibyla dvě tlačítka - Home a Discover. Pod tlačítkem Home naleznete domovskou internetovou stránku Napsteru. Podobně jako např. u ScourExchange se zobrazí při každém spuštění programu. Stránka bude zajisté sloužit ke sdělování posledních novinek, ale zatím se zde mnoho věcí nedovíte.

Druhé tlačítko funguje obdobně. Zobrazuje internetovou stránku New Artist Programu firmy Napster. Program podpory umělců, který Napster před nedávnem vyhlásil, tak našel konkrétní formu i v programovém klientu Napster. K zobrazení informací však stačí internetový prohlížeč. Zájemci naleznou New Artist Program na adrese http://artist.napster.com/. Záměrem Napsteru bylo umožnit uživatelům hledat novou hudbu a umožnit všem hudebníkům, kteří projeví zájem, prezentovat svou hudbu. Trochu jako MP3.com, aniž by však Napster musel skladovat jejich MP3 soubory. Místo toho jste odkázáni na hledání v síti Napsteru. Hudbu odpovídající vašim zájmům můžete vyhledávat podle čtrnácti žánrů vybraných z ID3 tagu MP3 souborů.

Zvýšený počet tlačítek se nevejde do zmenšeného okna, proto při menší velikosti okna slouží pro pohyb mezi tlačítky dvě šipky. Jinak je nový klient Napsteru shodný s předchozí verzí. Nová verze nejenže neodstranila nedostatky, ale pro uživatele nepřinesla nic opravdu užitečného Napster neumožnil ani resuming, ani nerozšířil hledání na další druhy multimediálních souborů. Uživatelé si mohou zatím nechat zdát o rysech, jež zavedla "open source" verze Napsteru OpenNap, zejména propojení všech serverů dohromady a možnost sdílet jakékoliv druhy souborů. Nezbývá tedy než zkoušet dále pomocí programu Napigator jednotlivé servery Napsteru.

Vypadá to, jako by Napster věnoval veškerou energii svému soudnímu boji a na vývoj programu mu nezbývaly síly. Nebo si schovává zásadnější změny na pozdější dobu, až bude jasné rozhodnutí americké justice. Nové funkce, které nabízí, slouží spíše jako obhajoba v soudním sporu, který Napster vede. Nyní může bez rozpaků tvrdit, že jeho systém pomáhá umělcům a nepracuje proti jejich zájmům. My se zatím musíme spokojit s Napsterem v podobě, v jaké existuje, nebo se obrátit ke konkurenčním programům.


Výrobce: Napster, Inc.
WWW: http://www.napster.com/
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://www.napster.com/download/ (1.61 MB)
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Najdete na iDNES.cz