Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster v2.0b6 - prohrál první stání, ale přišel s novou verzí

  0:30aktualizováno  0:30
Po rozhodnutí v otázce MP3.com přišla na řadu další MP3 kausa - Napster. Přes nepříznivý výrok soudu se Napster nevzdává, o čemž svědčí i nová verze tohoto oblíbeného programu.
Po rozhodnutí v otázce služeb, jež poskytuje MP3.com, jsme se dočkali posunu i v dalším sledovaném soudním procesu týkajícího se MP3 a hudby na Internetu. Jak jsme vás již měli příležitost informovat, žalovala Napster organizace RIAA, která v USA zastupuje zájmy hudebních firem.

Soudní líčení v otázce Napsteru se pro tento vyhledávací systém, s nímž si můžete stáhnout pohodlně jakékoliv MP3 soubory, nevyvíjí nejšťastněji. První kolo soudního jednání vyznělo proti snaze Napsteru hájit se jako pouhý internetový poskytovatel služeb, který nemůže být brán v odpovědnost za porušování autorských práv, jehož se dopouštějí jeho uživatelé. Obhajoba Napsteru byla postavena na tomto tvrzení, zatímco RIAA jej obvinila z toho, že porušování copyrightu svou činností podporuje. Soud v Severní Kalifornii, před nímž se kausa projednává, obhajobu Napsteru zamítl.

Právní postavení pro internetového poskytovatele je v USA zakotveno v zákoně nazývaném Digital Millenium Copyright Act, který byl schválen v roce 1998. Firma musí splnit řadu podmínek, aby mohla být prohlášena za internetového poskytovatele ve smyslu tohoto zákona. Podle soudkyně Patelové, jež soudu předsedá, Napster tyto zákonné požadavky nesplňuje. Firma prý v prvé řadě nepřesvědčila soud o tom, že data porušující copyright, neprocházejí jejím systémem. Počítače, na nichž jsou taková data uložena a mezi nimiž se mohou vyměňovat, mají být podstatnou částí systému Napsteru, a proto podle soudu k výměně dat dochází uvnitř systému. Napster měl také podle soudu podniknout kroky, aby svým uživatelům zabránil porušovat autorská práva nahrávek a uživatelům, kteří se tak provinili, měl své služby uzavřít.

Zatím toto soudní rozhodnutí neznamená konec Napsteru. Byla však otřesena dosavadní taktika Napsteru, čelit žalobě přihlášením se ke statutu internetového poskytovatele podle výše zmíněného zákona. Napsteru však zůstává ještě jedna možnost obhajoby. Podle soudu jsou obě sporné strany zajedno v tom, že je Napster hledačem. Také pro internetové hledače jsou v americkém zákoně přesně formulovány podmínky, o něž by se mohl Napster opřít. O tom, zda Napster tyto podmínky plní, musí soud teprve rozhodnout.

Zdá se, že probíhající právní spory s organizací RIAA či s Metallicou tým Napsteru nijak neovlivňují. Na stránkách Napsteru se objevila nová, již šestá betaverze Napsteru. Na první pohled si všimnete přepracovaného programového panelu. Kromě změn uživatelského rozhraní má být nová verze také údajně rychlejší. Novinkou je nápověda v podobě internetového prohlížeče FAQ. Bohužel ani v této verzi nebylo odstraněno omezení na maximální počet sta vyhledaných výsledků.


Výrobce: Napster, Inc.
WWW: http://www.napster.com/
Platforma: Windows 95/98/NT
Cena: freeware

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Stáhněte si zdarma: lepší vyhledávání souborů a informací v nich

Ilustrační foto - práce na PC

Vyhledávač informací v PC a duplicitních souborů se jmenuje LookDisk. Tvorbu screenshotů s popisky s možností uložit je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz