Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Napster v2.0b6 - prohrál první stání, ale přišel s novou verzí

  0:30aktualizováno  0:30
Po rozhodnutí v otázce MP3.com přišla na řadu další MP3 kausa - Napster. Přes nepříznivý výrok soudu se Napster nevzdává, o čemž svědčí i nová verze tohoto oblíbeného programu.
Po rozhodnutí v otázce služeb, jež poskytuje MP3.com, jsme se dočkali posunu i v dalším sledovaném soudním procesu týkajícího se MP3 a hudby na Internetu. Jak jsme vás již měli příležitost informovat, žalovala Napster organizace RIAA, která v USA zastupuje zájmy hudebních firem.

Soudní líčení v otázce Napsteru se pro tento vyhledávací systém, s nímž si můžete stáhnout pohodlně jakékoliv MP3 soubory, nevyvíjí nejšťastněji. První kolo soudního jednání vyznělo proti snaze Napsteru hájit se jako pouhý internetový poskytovatel služeb, který nemůže být brán v odpovědnost za porušování autorských práv, jehož se dopouštějí jeho uživatelé. Obhajoba Napsteru byla postavena na tomto tvrzení, zatímco RIAA jej obvinila z toho, že porušování copyrightu svou činností podporuje. Soud v Severní Kalifornii, před nímž se kausa projednává, obhajobu Napsteru zamítl.

Právní postavení pro internetového poskytovatele je v USA zakotveno v zákoně nazývaném Digital Millenium Copyright Act, který byl schválen v roce 1998. Firma musí splnit řadu podmínek, aby mohla být prohlášena za internetového poskytovatele ve smyslu tohoto zákona. Podle soudkyně Patelové, jež soudu předsedá, Napster tyto zákonné požadavky nesplňuje. Firma prý v prvé řadě nepřesvědčila soud o tom, že data porušující copyright, neprocházejí jejím systémem. Počítače, na nichž jsou taková data uložena a mezi nimiž se mohou vyměňovat, mají být podstatnou částí systému Napsteru, a proto podle soudu k výměně dat dochází uvnitř systému. Napster měl také podle soudu podniknout kroky, aby svým uživatelům zabránil porušovat autorská práva nahrávek a uživatelům, kteří se tak provinili, měl své služby uzavřít.

Zatím toto soudní rozhodnutí neznamená konec Napsteru. Byla však otřesena dosavadní taktika Napsteru, čelit žalobě přihlášením se ke statutu internetového poskytovatele podle výše zmíněného zákona. Napsteru však zůstává ještě jedna možnost obhajoby. Podle soudu jsou obě sporné strany zajedno v tom, že je Napster hledačem. Také pro internetové hledače jsou v americkém zákoně přesně formulovány podmínky, o něž by se mohl Napster opřít. O tom, zda Napster tyto podmínky plní, musí soud teprve rozhodnout.

Zdá se, že probíhající právní spory s organizací RIAA či s Metallicou tým Napsteru nijak neovlivňují. Na stránkách Napsteru se objevila nová, již šestá betaverze Napsteru. Na první pohled si všimnete přepracovaného programového panelu. Kromě změn uživatelského rozhraní má být nová verze také údajně rychlejší. Novinkou je nápověda v podobě internetového prohlížeče FAQ. Bohužel ani v této verzi nebylo odstraněno omezení na maximální počet sta vyhledaných výsledků.


Výrobce: Napster, Inc.
WWW: http://www.napster.com/
Platforma: Windows 95/98/NT
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Netradiční spořiče monitoru, které si zamilujete

Ilustrační foto

Nejen pro milovníky industriálního designu, ale také vyznavače sci-fi, lega či vizuálních efektů jsme vybrali povedené...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Najdete na iDNES.cz