Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podívejte se, který antivir vám nejméně zpomalí počítač

  • 141
Testy antivirových řešení ukazují, jak se tyto programy dokážou vyrovnat s virovými hrozbami. A nejen to, zjistíte z nich, jak jsou náročné na systémové prostředky a tím pádem i chod počítače.

Mít počítač bez antivirového programu je příliš zbytečné riziko, vzhledem ke všem sofistikovaný trikům, které škodlivé programy využívají, aby se do něj dostaly. Na druhou stranu takový antivir dokáže v mnoha případech pěkně zpomalit chod počítače. Který je na systém nejnáročnější a který nejméně? I to ukazují testy, i když ne zcela jednoznačně.

Různé testy, různé výsledky

Asi nejcitovanějším z testů anitvirových programů je Virus Bulletin, který pravidelně zveřejňuje schopnosti antivirových programů včetně náročnosti na systém. Jak bude vidět níže, výsledky testů závisí na verzi operačního systému i použitém počítači.

Pojďme se ale nejdříve podívat na test jiné organizace. Speciálně na spotřebované systémové prostředky se totiž v jednom ze svých testů již několik let zaměřuje organizace AV-Comparatives. Ta na podzim vydala novou várku výsledků a z nich vyplývá, že nejlépe si vedly antiviry Avira a Eset a naopak, nejvíce vám systém zpomalí antivir Defender od Microsoftu a Lavasoft.

Do testování firma zahrnula celkem 19 antivirů. Vlastní testování pak probíhalo na poměrně výkonném stroji a SSD diskem a na čisté instalaci 64bitových Windows 10.

Během testování testeři zkoušeli kopírování souborů, archivaci a rozbalování archivovaných souborů, kódování a překódování, instalace a odinstalovávání programů, spouštění programů a aplikací, stahování souborů a další. Z toho vyšel výsledek označovaný jako AV-C Score. Další výsledek dal test v PC Marku 8. Testeři vždy vyzkoušeli, jak se sníží rychlost práce s nainstalovaným antivirem oproti systému bez něj. Výsledky testu můžete vidět níže.

Tabulka výsledků výkonnostní testů antivirů s ohledem na jejich náročnost na...
Nároky na systémové prostředky antivirů, jak je změřila organizace...

Tabulka výsledků výkonnostní testů antivirů s ohledem na jejich náročnost na systémové prostředky. Čím je Impact Score nižší, tím menší zpomalení systému čekejte.

Je zajímavé, že největší zátěž na systém měl antivir od Microsoftu, který by logicky měl být do systému co nejlépe integrovaný. Jak jsme již ale upozornili výše, nelze brát výsledek obecně.

Ukazují nám to poslední dva testu spotřebitelských antivirů u konkurenčního Virus Bulletinu. Ten měří změnu času, něž se provede sada úkolů na o něco slabším počítači s pevným HDD diskem.

Nejčerstvější výsledek Virus Bulletinu je z jara toho roku a platí pro OS Windows 8.1 Pro. Z něj nevyplývá, že by byl Windows Defender zase až takový propadák, spíše naopak. Jak ukazuje přiložená tabulka a graf, překonávají jej pouze antiviry Reve a Quihoo 360.

Výsledky testů výkonu antivirů pro koncové uživatele organizace Virus Bulletin. První sloupec ukazuje nárůst nároků na paměť v klidovém režimu druhý při běhu antiviru, třetí sloupec pak náročnost na procesor při běhu. Poslední sloupec ukazuje změnu času, za který se provedla sada úloh v poměru k integrovanému antiviru Windows Defender. Test proběhl na Windows 8.1 Pro v dubnu 2016.

Graf s výsledky testů výkonu antivirů pro koncové uživatele organizace Virus Bulletin. Svislá osa Y ukazuje procentuální změnu času, za který se provedla sada úloh v poměru k integrovanému antiviru Windows Defender. Vodorovná osa X ukazuje výkon v testu detekce virů a dalšího malwaru. Test proběhl na Windows 8.1 Pro v dubnu 2016.

Jiný výsledek ale dávají testy na Windows 10 z prosince loňského roku. Tam je již výsledek Defenderu horší a potvrzují se některé dobré výkony z testu AV-Comparatives. Konkrétně je to lepší výkon Esetu. Avira tentokrát testována nebyla. I zde má nejlepší výsledek Qihoo 360, jako u Windows 8.1 a navíc má i výborné skóre v detekci virů.

Výsledky testů výkonu antivirů pro koncové uživatele organizace Virus Bulletin....
Graf s výsledky testů výkonu antivirů pro koncové uživatele organizace Virus...

Co z toho vyplývá? Testy náročnosti antivirů na systém lze brát především orientačně. V hrubých rysech mohou napovědět, co od antiviru čekat, ale nakonec vždy záleží na konkrétní konfiguraci a operačním systému, na němž poběží.